Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Scade subvenția la cumpărarea autovehiculelor electrice, cu efecte grave pentru România

Radio România Mureș
Foto: Economica.net

Publicat de Stan Lucian, 11 martie 2025, 16:10

Asta va duce, în opinia celor de la Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile, la o încetinire a procesului de electrificare a transportului rutier din România.

Reacția Asociației vine în contextul în care Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor a lansat în consultare publică Ghidul de finanţare al Programului ‘Rabla’ 2025.

‘E necesară o subvenţie corect calibrată pentru vehiculele electrice, astfel încât să evităm efectele negative resimţite în 2024, când reducerea drastică a sprijinului financiar a dus la prăbuşirea pieţei de automobile electrice cu 32,2%, România ajungând pe ultimul loc în UE în acest sector. În plus, au scăzut cu 31% înmatriculările de vehicule electrice în primele două luni ale anului 2025, tendinţa negativă devine şi mai alarmantă în contextul în care, în Uniunea Europeană, înmatriculările de vehicule electrice au crescut cu 37%. E o dovadă că România nu doar că nu ţine pasul cu tendinţele europene, ci riscă să devină un caz izolat de stagnare în procesul de tranziţie către mobilitatea electrică’, se arată în comunicatul Asociației.

Reprezentantul unui dealer auto din Târgu Mureș, Barabassi Zoltan, confirmă atenționarea Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile și spune că subvenția trebuie să fie de minimum 8.000 de euro:

„Anul trecut a fost alocat pentru primării și pentru școli un buget de 24.000 de euro, pentru mașinile electrice. S-au cumpărat atunci foarte multe mașini electrice, unele primării au cumpărat și 5-10 mașini. Anul acesta n-o să mai fie suma asta și atunci scăderea va fi și mai mare, la electrice mă refer. Dar, părerea mea e că bugetul nu știu dacă este bine gândit. Ținând cont că anii trecuți ajungeam și la 11.500 de euro, o subvenție minimă pentru mașini electrice ar trebui să fie între 8 și 10.000 de euro.”

Asociaţia profesională propune Guvernului şi Ministerului Mediului menţinerea şi majorarea subvenţiei pentru vehiculele electrice la 8.500 de euro, în 2025, şi de 7.500 de euro, în 2026, urmate de o scădere treptată până în 2030.

De asemenea, Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile propune majorarea plafonului maxim al preţului de achiziţie eligibil prin ‘Rabla’ la 80.000 de euro.

Ei propun și reducerea perioadei minime de păstrare a unui autoturism achiziţionat prin program, de la 3 ani la un an, pentru a încuraja o piaţă dinamică şi a facilita accesul mai multor categorii de consumatori la mobilitate electrică.

Autor: Valeriu Russu

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro
Economic marți, 26 mai 2026, 19:46

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine, dar fără să depăşească un...

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine
Economic marți, 26 mai 2026, 19:33

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar

Numărul eşalonărilor la plată a crescut semnificativ în ultimul an, arată datele bilanţului pe 2025 prezentate marţi, în şedinţa...

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar
Economic marți, 26 mai 2026, 14:04

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării

Ministerul Muncii începe azi consultările cu sindicatele pe proiectul legii salarizării. Discuțiile vor avea loc până în 4 iunie, astfel...

Sindicatele, nemulțumite de graba cu care guvernanții vor să adopte Legea Salarizării