Semnătura digitală, cartea electronică și wallet-ul, priorități pentru accelerarea digitalizării
Publicat de Rotar Mirela, 18 aprilie 2026, 12:28 / actualizat: 18 aprilie 2026, 21:46
Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a declarat, vineri, la Târgu Mureș, că România trebuie să accelereze semnificativ procesul de digitalizare în următorii ani, obiectivul fiind realizarea unui „salt major” în perioada 2026–2027.
Potrivit ministrului, prioritatea pentru acest an este implementarea unui pachet esențial de instrumente digitale, care include semnătura electronică accesibilă, cartea de identitate electronică și portofelul digital (wallet), acesta din urmă fiind și o obligație la nivel european:
,,Prioritatea ar fi, aș spune, să deblocăm și să implementăm o tripletă care înseamnă semnătură digitală democratizată, adică ușor accesibilă, cartea de identitate electronică folosită cât mai larg și acel wallet care e și o obligație europeană, pentru că asta practic va însemna că vom avea un fel de portofel digital, cu acte care pot fi sau hârtii oficiale, care pot fi implementate și semnate fie prin aplicații de stat, fie prin aplicații private, e foarte important să permitem și privaților să dezvolte și acela, cred eu, va fi punctul sau lacătul care, dacă se va deschide, se va întâmpla un fel de digitalizare accelerată de la sine.”
Irineu Darău a subliniat că aceste instrumente ar permite utilizatorilor să semneze documente și să acceseze servicii atât prin aplicații ale statului, cât și prin soluții dezvoltate de mediul privat, facilitând astfel interacțiunea digitală între cetățeni, instituții și companii.
Autor: Raluca Creț