Sibiu: Jandarmii au arborat Tricolorul pe Vârful Negoiu din Munţii Făgăraş
Publicat de Rotar Mirela, 26 iunie 2026, 12:19
Jandarmii montani din Sibiu au marcat, azi, Ziua Drapelului Naţional prin arborarea Tricolorului pe Vârful Negoiu din Munţii Făgăraş, ‘într-un gest de respect şi solemnitate’.
Potrivit unui comunicat de presă transmis de Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Sibiu, acţiunea este organizată anual şi reprezintă ‘o legătură profundă cu valorile şi spiritul naţional’.
‘Prin acest gest simbolic ne reafirmăm respectul faţă de Drapel şi memoria eroilor neamului, precum şi angajamentul faţă de valorile naţionale’, se arată în comunicat.
Ziua Drapelului Naţional a fost instituită în 1998 pentru a marca ziua de 26 iunie 1848, când Guvernul revoluţionar de la Bucureşti a decretat tricolorul – roşu, galben şi albastru – drept steag naţional al tuturor românilor.
Sursa: AGERPRES