Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Spitalul de Cardiologie din Covasna se confruntă cu o lipsă acută de personal

Spitalul de Cardiologie din Covasna se confruntă cu o lipsă acută de personal

Publicat de Rotar Mirela, 15 mai 2026, 12:06

Mai multe spitale din orașele mici se confruntă cu aceeași situație, motiv pentru care unele gărzi, pe anumite specialități, rămân descoperite.

Din cauza blocării angajărilor în sistemul public au început să aibă probleme majore de personal și spitalele mari. Astfel, Spitalul Județean de Urgență din Brașov are la această dată un anunț de angajare prin transfer de personal pentru 80 de posturi, dintre care 10 de medici și 36 de asistenți medicali.

La Spitalul din Covasna, majoritatea medicilor fac naveta din Brașov iar din cauza costurilor crescute de transport și a gărzilor slab plătite unii și-au anunțat plecarea.

La această dată, Spitalul de Recuperare Cardiovasculară „Dr. Benedek Geza” din Covasna nu va putea asigura garda la Secția Externă a Spitalului, precizează pentru Radio Târgu Mureș managerul unității, Monica Sporea:

,,Toată lumea are probleme deoarece posturile au fost blocate perioade întregi de-a lungul anilor. Noi avem probleme, inclusiv cu asistentele medicale nu numai cu medicii dar cel puțin 5 medici am mai avea nevoie. Apoi, în fiecare lună nu se pensionează 2, 3, 4 asistente medicale. Avem 10 secții de cardiologie și pe fiecare secție lipsesc 1,2 asistente și 1, 2 infirmiere. Din cauza pensionărilor am ajuns să nu mai putem să asigurăm graficul de lucru. În fiecare lună, ne întâlnim Comitetul director și delegăm personal de pe o secție pe alta, că nu putem să le asigurăm nici concedii. Asta se întâmplă și cu personalul de întreținere.”

Lipsa de personal vine în contextul în care numărul pacienților cu boli cardiovasculare este în creștere, mai ales după pandemia de Covid.

Nici Casa de Asigurări nu mai contractează în ultimii ani decât două treimi din cazurile care se pot trata în spital, astfel că pacienții așteaptă o lungă perioadă pentru a se putea interna.

Totodată, lipsa de predictibilitate împiedică managerii să-și poată organiza eficient activitatea, mai spune Monica Sporea:

,,Acum am făcut demersuri și solicitări și pentru luna mai ne-a suplimentat numărul de cazuri contractate deoarece în primă fază, ne-au dat un contract foarte mic cu un număr foarte mic de persoane. Noi avem platformă online și în 10 minute s-au ocupat toate locurile pentru lunile iunie și iulie. În structura Spitalului noi avem 713 paturi și facem două serii pe lună dar nu ne contractează toate cele aproximativ 1.500 de locuri, mai puține, cam 1.000. Nu avem predictibilitate iar asta e cea mai mare problemă.”

Un studiu recent realizat la nivel național de Federația „Solidaritatea Sanitară” scoate la iveală o stare alarmantă în sistemul medical din România, indi­când o criză tot mai profundă cu care se confruntă angajații din domeniul sănătății.

Personalul medical se plânge de volumul uriaș de muncă, ceea ce provoacă o suprasolicitare a resurselor umane și afectează drastic activitatea medicală, motiv pentru care mulți iau în calcul plecarea în străinătate sau chiar ieșirea din sistem.

Autor: Cristina Bulbescu

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși