Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc primește aparatură neonatală

Spitalul Municipal Odorheiu Secuiesc primește aparatură neonatală
Foto: Facebook/Fundația Vodafone

Publicat de Rotar Mirela, 28 mai 2026, 15:00

Opt secții și compartimente de terapie intensivă neonatală de nivel 1 și 2 vor fi dotate anul acesta cu aparatură medicală și echipamente conexe în valoare de 2,3 milioane de lei, în a patra etapă a programului Fondul Viață pentru Nou-Născuți al Fundației Vodafone.

42 de secții de neonatologie din țară au depus solicitări, acesta fiind al cincilea an de când se derulează campania la nivel național.

Prin dotările din această etapă se estimează că peste 7.500 de nou-născuți vor beneficia de îngrijire mai bună, a precizat pentru RTM directorul Fundației Vodafone România, Angela Galeța:

,,Mai exact, vom achiziționa echipamente medicale extrem de importante pentru aceste secții. Este vorba de Pitești, Focșani, Onești, Reșița, Odorheiu Secuiesc, Turda, Buzău, și Carei. Vom continua pentru că nevoia este mare. Secțiile bine dotate sunt cele de nivel trei care pot primi orice fel de urgențe, copii cu probleme grave de sănătate, copii născuți sub 1.500 de grame sau prematuri, reprezintă doar 9% din totalul secțiilor de neonatologie din țară și sunt concentrate în 14 orașe. Restul, sunt în toată țara și cred că este normal ca un copil să aibă aceeași șansă la viață indiferent de locul unde se naște în această țară.”

Pentru cele opt secții vor fi achiziționate peste 40 de echipamente și piese de mobilier medical. Printre cele mai solicitate echipamente de către aplicanți se numără ventilatoarele, mesele radiante (cu sau fără modul de resuscitare), monitoarele pentru funcții vitale și EEG, injectomatele, resuscitatoarele în piesă T și bilirubinometrele.

În primele trei etape ale programului, derulate în perioada 2021-2025, au fost incluse 19 secții de neonatologie și terapie intensivă neonatală de nivel 1 și 2 din țară, printre care Mediaș, Târgu Mureș, Luduș și Miercurea-Ciuc.

Separat de această componentă de dotare, Fundația Vodafone a finanțat montarea unor soluții de telemedicină în zeci de secții de terapie intensivă neonatală de nivel 3 din țară, care au fost înglobate în rețeaua națională.

Până în prezent, Fundația Vodafone a alocat prin acest proiect peste 9 milioane de lei pentru dezvoltarea infrastructurii medicale a 27 de secții de neonatologie din spitale din întreaga țară.

Cei care doresc să susțină această cauză pot să se alăture prin SMS la 8845 cu textul RITM (donație lunară de 2 euro), donație online, pe site-ul Fundației Vodafone, direcționarea a 3,5% din impozitul pe venitul anului 2025 sau prin implicarea unei companii.

Autor: Cristina Bulbescu

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși