Sportivii mureșeni, performerii Cupei României la culturism și bikini fitness

În jur de 60 de sportivi din întreaga țară au participat, ieri, la întrecerile Cupei României la culturism, bikini fitness și fizic, pentru juniori și seniori, competiție găzduită de Casa de Cultură din Sâncraiu de Mureș. Sportivii mureșeni s-au prezentat foarte bine la concurs, reușind mai multe clasări pe podiumul de premiere.

Cele mai bune rezultate le-au obținut Kresztely Szintia de la clubul Retrogym Tg.Mureș și Florin Dogaru de la CS Sebastiano Reghin, ambii cucerind medaliile de aur la bikini fitness +166 cm, respectiv la culturism categoria 90 kg.

Locul II și medaliile de argint au obținut Ioana Șulea Estrelita -bikini fitness +166 cm și Andrea Toncean-bikini fitness 160 cm, ambele de la CSU Tg.Mureș, Mihai Sorin -body building clasic 175 și Csiszer Zsombor-culturism, categoria +90 kg, ambii de la Retrogym Tg.Mureș.

Pe podium au mai urcat Puskas Tibor și Florin Toncean, ambii de la Clubul Sportiv Culturism Tineretului Tg. Mureș, care și-au adjudecat bronzul la culturism, categoriile 70, respectiv 80 kg. La competiție au fost prezenți mai mulți oficiali din cadrul Federației Române de specialitate, în frunte cu președintele Gabriel Toncean.

Cupa României din acest an a fost organizată de cluburile târgumureșene CSU și Titanic Body Building, în colaborare cu Federația Română de culturism și fitness. Următoarea mare competiție de culturism și fitness, Cupa Federației, va avea loc la 1 noiembrie, la Reghin.