Szekely Ildiko, sportivul anului în județul Mureș

Cei mai buni sportivi mureșeni ai anului 2017 au fost premiați, sâmbătă, în cadrul unei gale festive, care a avut loc la Palatul Culturii din Tg.Mureș, în organizarea Direcției Județene pentru Sport și Tineret Mureș.

Foto: Valeriu Voaides

Foto: Valeriu Voaides

Evenimentul s-a bucurat de prezența unor invitați de marcă, precum ministrul Tineretului și Sportului, Marius Dunca, președintele Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, Camelia Potec (campioană olimpică la înot), vicepreședintele Federației Române de Judo, Alina Dumitru (campioană olimpică, multiplă medaliată cu aur la Europene și cu bronz la Mondiale), Valeria Răcilă (fostă campioană olimpică la canotaj), Gheorghe Berceanu (multiplu laureat olimpic, mondial și european la lupte greco-romane), Anca Pătrășcoiu (prima medaliată olimpică a natației românești), președintele Federației Române de Tenis de Masă, Cristinel Romanescu, președintele Federației Române de Kempo, Amatto Zaharia și președintele Federației Române de Karate Kyokushin, Gruia Docan.

Titlul de cel mai bun sportiv al județului Mureș a revenit, pentru al doilea an consecutiv, karatistei Szekely Ildiko, de la CS Sakura Tg.Mureș.

Foto: Valeriu Voaides

Foto: Valeriu Voaides

Eleva antrenorului Drocsa Jozsef a cucerit, în 2017, trei medalii la Campionatele Mondiale de Karate WUK de la Montecatini, din Italia (două de aur cu echipele de kumite ale României și una de argint, la individual) și trei medalii de aur (două cu echipa și una la individual) la Campionatele Europene.

Pe plan intern este campioană națională la kumite individual senioare (categoria -55 kg) și câștigătoare a Cupei României. Locul al doilea în clasamentul celor mai buni sportivi seniori ai județului Mureș a revenit, la fel ca și anul trecut, unei alte practicante de arte marțiale, Andrea Kiss Apostolache.

Sportiva de la CS Mureșul, pregătită de antrenorul emerit Horvath Attila, a cucerit, în luna noiembrie, medalia de argint la Campionatele Mondiale de Kungfu (Wushu Tradițional) din China, în proba de taijiquan și a terminat pe locul al patrulea în proba de sabiei. La Campionatul Național de kung-fu wushu tradițional, Andrea a cucerit medalia de aur la Taolu, taiji qixie (cu armă), devenind campioană națională și s-a clasat pe locul al doilea la taijiquan tradițional, adjudecându-și argintul.

În topul celor mai buni sportivi seniori ai anului se mai află, în ordine:

locul 3: Fangli Henrietta (natație), CSS Tg.Mureș, antrenor Peteley Attila; vicecampioană națională la tineret și seniori.
-locul 4: Poczo Zoltan (kickbox), clubul Black Diamond Fight, antrenor Poczo Zoltan; campion european și național.
-locul 5: Koncz Attila (kickbox), clubul Black Diamond Fight, antrenor Poczo Zoltan; campion european și național.
-locul 6: Kovacs Szabolcs (triatlon), clubul Master Ski&Bike, antrenor Klosz Peter; campion european de tineret și campion national.
-locul 7: Doina Baciu (popice), CS Electromureș Romgaz, antrenori Orosz Istvan și Seres Jozsef; campioană națională și medaliată cu argint la Cupei Europei
-locul 8: Mădălina Florea (atletism), CAM Sighișoara, antrenor Ion Avram; de trei ori vicecampioană națională.
-locul 9: Răzvan Kovacs (lupte libere), CS Mureșul, antrenor Marton Jozsef; vicecampion european și campion național
-locul 10: Varo Norbert (fotbal tenis), clubul Gombos Martial Arts, antrenor Varo Gyula; campion european Under 21.

La categoria juniori, titlul de cel mai bun sportiv al anului a revenit spadasinei Schlier Zsuzsana, de la CSS Tg. Mureș (antrenor Szabo Zoltan), campioană națională, locul IV la Europene și locul VI la Mondialele de juniori. Ceilalți laureați la această categorie au fost:

Foto: Valeriu Voaides

Foto: Valeriu Voaides

Fekete Reka (popice), CS Electromureș Romgaz Tg.Mureș
Ioana Șulea (bikini fitness), CSU Tg.Mureș
Miklos Rareș (atletism), CSS Sighișoara
Meszaros Balazs (natație), CS H2O Tg.Mureș
Varga Eliza (volei), CSU Tg.Mureș
Monica Bărăbaș (handbal), CS Olimpic Tg.Mureș
Zoldi Tamas Botond (triatlon), Master Ski&Bike Tg.Mureș
Dorin Rad (canotaj), CS Mureșul Tg.Mureș
Szocs Attila (orientare sportivă), CS Orienter Tg.Mureș

În cadrul galei au mai fost premiați aproape 40 de tineri sportivi, la categoria speranțe, precum și mai mulți sportivi cu dizabilități și antrenorii lor, respectiv Daniel Marius Bucur, Csiki Arpad Ferenc, Alexandru Huduleț, Attila Szanto, Vasile Tinu Pop, Nagy Biro Ibolya (toți karate-nevăzători), Gyori Tiberiu și Adrian Belean (antrenori la cluburile CS Red Dragon Red Reghin, respectiv CS Sakura Grup, ambii campioni naționali și europeni), Claudia Boantă, Tiberiu Oreian, Ordog Pal Levente, Gyorfi Mozes (toți popice nevăzători, CS Iris), Maria David (antrenor CS Iris).

Cea mai bună echipă de seniori a fost desemnată formația feminină de popice CS Electromureș Romgaz Tg.Mureș (vicecampioană națională, câștigătoare a Cupei României și medaliată cu argint la Cupa Europei), iar la categoria juniori, echipele CS Universitar Tg.Mureș (campioană națională la volei feminin) și CSS Tg.Mures (campioană națională la hochei pe iarbă masculin).

Premierea celor mai buni sportivi mureșeni a fost precedată de Gala „Născut pentru sport”, eveniment în cadrul căruia a fost lansată revista „Junior Sport Mureș”. Tipărită în 8000 de exemplare, revista realizată de Asociația Junior Sport, în parteneriat cu Consiliul Județean, conține o radiografie a sportului mureșean, în care sunt prezentate o parte din fostele glorii, dar și cei mai de perspectivă tineri sportivi ai județului.

Valeriu Voaideș

Lasă un răspuns
Adresa ta de email nu va fi publicatã. Câmpurile necesare sunt marcate cu*

VIDEOFM

Acum in emisie

MUZICĂ DE POVESTE cu

Cer acoperit

Vânt: 0 m/s

Cer acoperit -1°C

Vânt: 3 m/s

5°C

Top 30 RTM

  • 1. KATY PERRY – Not the end of the world,

  • 2. SICKOTOY FT MISHA MILLER – Touche,

  • 3. KYLIE MINOGUE – Magic,

  • 4. BLACK EYED PEAS ft. SHAKIRA – Girls like me,

  • 5. ROXEN ft. ALEXANDER RYBAK – Wonderland,

  • 6. SMILEY ft. DELIA – Ne vedem noi,

  • 7. JASON DERULO ft. NUKA – Love not war,

  • 8. AVA MAX – My head & my heart,

  • 9. AVA MAX – Salt,

  • 10. JENNIFER LOPEZ – In the morning,

  • 11. ANDIA – Ce suntem noi,

  • 12. HOLOGRAF ft. K-GULA – Grijile s-au dus,

  • 13. SIA ft. BURNA BOY – Hey boy,

  • 14. LUMINITA ANGHEL ft. NICO – Prietene,

  • 15. PAX PARADISE AUXILLARY – Nisipuri miscatoare,

  • 16. ED SHEERAN – Afterglow,

  • 17. KYGO ft. DONNA SUMMER – Hot stuff,

  • 18. LEONY – Faded love,

  • 19. VOLTAJ – Doar pentru ea,

  • 20. MARIA – Din vina mea,

  • 21. TOM GRENNEN – Little bit of love,

  • 22. ARMIN VAN BURREN ft. DUNCAN LAUREN E – Feel something,

  • 23. IRIS – Subteran,

  • 24. ALEXANDRA UNGUREANU – De n-am fi împreună,

  • 25. THE WEEKND – Save your tears,

  • 26. THE MONTANS ft. EMAA – Insula,

  • 27. D-l GOE – Fata de la radio,

  • 28. DAVID GUETTA ft. SIA – Let’s love,

  • 29. JASON DERULO ft. ADAM LEVINE – Lifestyle,

  • 30. AMI ft. FLORIAN RUS – Regrete,

Sugereazã piesã
= 4.9211RON0.0019
  • usd 0.2500 1 -0.0013

  • chf 4.9963 1 0.0226

  • aud 3.1553 1 0.00410

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Radio Tg.Mureș și Asociația Divers vor s...

Rotar Mirela | Citeste articolul

Radio Târgu Mureș, în parteneriat cu Aso...

Circa 80 de mureșeni dau zilnic examen l...

Rotar Mirela | Citeste articolul

Cu toate acestea, nu există termene depă...

Ministrul Sănătății: românii nu vor plăt...

Rotar Mirela | Citeste articolul

Potrivit unor informații apărute în pre...

Au apărut noi focare de pestă porcină în...

Andrei Borz | Citeste articolul

Cazurile de pestă porcină au apărut atât...

Parteneri