Toate localităţile din Harghita derulează programe de îngrijire la domiciliu

Publicat de Rotar Mirela, 16 mai 2025, 12:05
DGASPC Harghita a alocat un buget de 950.000 de lei pentru 5 programe sociale.
După lansarea apelului de proiecte, 16 ONG-uri au depus 30 de cereri, iar în urma evaluării, 26 de proiecte depuse de 14 ONG-uri au fost declarate câștigătoare și vor fi sprijinite cu suma de 932.566 lei.
Programele acoperă toate categoriile de vârstă, iar în ceea ce priveşte asigurarea de asistenţă medicală la domiciliu, toate localităţile sunt acoperite, spune directorul general al DGASPC Harghita, Elekes Zoltán:
,,Desigur, cel mai mare program, serviciul de îngrijire la domiciliu sau programul de îndrijire la domiciliul, care este o încurajare a serviciilor de acest gen, care în județul Harghita, din fericire, au cunoscut o dezvoltare foarte largă, toate localitățile fiind acoperite de servicii de îngrijiere la domiciliu, ceea ce este, pot să spun, unic în România.”
Aproximativ 300.000 de lei au fost alocaţi pentru proiectele care vizează copiii şi tinerii cu risc de a intra în sistemul de protecţie socială.
Directorul general al DGASPC Harghita, Elekes Zoltán:
,,Prioritățile noastre în domeniul copiilor, de exemplu, prioritatea principală constituie prevenirea intrării copiilori în sistemul de protecție specială, de aceea finanțăm activitatea centrelor de zi, centrelor comunitare, sau a serviciilor pentru copii cu dizabilități, serviciul de recuperare.”
Programul de sprijin al persoanelor vârstnice se va materializa prin nouă proiecte în valoare de 84.040 lei, de care vor beneficia 1580 de persoane.
Autor: Sanda Vițelar