Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Agricultorii mureșeni, încurajați să își vândă produsele în piețe

Radio România Mureș
Foto: Foto: Radio Tg.Mures / Cristina Bulbescu

Publicat de Corina Muntean, 25 martie 2020, 16:03

Ordonanța Militară nr. 3 impune, începând de astăzi, 25 martie, interzicerea circulației tuturor persoanelor în afara locuinței/gospodăriei, cu câteva excepții. Printre acestea și cele ce îi privesc pe agricultori.
Totuși, nu toți producătorii agricoli au aflat conținutul noilor reglementări impuse de criză și nu știu că pot veni în orașe, pentru a vinde produsele agroalimentare de sezon. Acest lucru este posibil, dacă producătorii prezintă o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil.
Directorul adjunct al Direcției Agricole Mureș, Ileana Gușatu, speră ca, în perspectiva sărbătorilor de Paști, să apară reglementări și în privința comercializării mieilor:

Având în vedere numeroasele telefoane pe care le-am primit de la fermieri, derutați deoarece nu știau dacă vor putea veni să-și vândă produsele în piețe, le comunic să vină liniștiți, cu respectarea tuturor dispozițiilor pe care le vor primi de la Administrația piețelor, în special legume proaspete. Ar fi foarte bine ca piața să fie inundată, pentru că în zilele trecute era chiar o criză mare de salată, ridichi, ceapă verde. Apoi, așteptăm să vedem ce se va întâmpla cu tăierile mieilor, pentru că până acum au fost doar spații autorizate în piețe, pentru a se putea sacrifica mieii. Să sperăm că și anul acesta va fi posibil acest lucru.

Exceptând piața de vechituri și cea situată în Piața Armatei, toate celelalte piețe agroalimentare din Târgu Mureș sunt deschise și respectă noile reglementări de criză. Purtătorul de cuvânt al Primăriei Târgu Mureș, Cosmin Blaga, a precizat că în aceste piețe producătorii trebuie să închidă la ora 17.00:

Producătorii sunt obligați să poarte măști și mănuși și să le schimbe periodic. Până acum nu am avut probleme, lucrurile s-au desfășurat normal, chiar dacă la o capacitate mai redusă. Oamenii au înțeles și nu este o aglomerație foarte mare în piețe. Apoi, am avertizat că s-ar putea ca unii producători să profite de această criză și să ridice prețurile. Noi, ca primărie nu putem lua măsuri în acest sens, dar putem să îi avertizăm pe oameni să fie atenți și, sigur, pot face sesizări Protecției Consumatorilor sau altor instituții.

Ultima ordonanță militară permite piețelor agroalimentare să rămână deschise astfel încât producătorii agricoli români să aibă unde să își vândă fructele și legumele, iar populația să se aprovizioneze cu produse locale proaspete.

Valeriu Russu

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro