Biro Krisztian și Andrea Kiss-Apostolache, sportivii anului în județul Mureș

Cei mai buni sportivi mureșeni ai anului 2019 au fost premiați, joi, în cadrul unei gale festive ce a avut loc în Sala Mică a Palatului Culturii din Tg.Mureș, în organizarea Direcției Județene de Sport și Tineret Mureș, cu sprijinul Consiliul Județean Mureș și transmisă live video de Radio Tg.Mureș, partener media principal al evenimentului.

În acest an, la seniori, au fost întocmite două clasamente, unul la sporturi olimpice, iar celălalt la discipline neolimpice.

La sporturi olimpice, locul I a revenit luptătorului Biro Krisztian, de la Clubul Sportiv Școlar Tg.Mureș, care a cucerit, în luna iulie, medalia de argint la Campionatul Modial de cadeți de la Sofia. Pe plan intern, sportivul pregătit de antrenorii Fazakas Csaba, Dragoș Vlad și Gyarmati Ferenc, a câștigat tot ce se putea, devenind campion național atât la individual, cât și cu echipele de cadeți și juniori ale clubului CSS Tg.Mureș, adjudecându-și de asemenea și trofeul Cupei României.

Biro Krisztian a fost urmat în ierarhia de final de an de atleta Mădălina Florea, de la CSM Sighișoara, medaliată cu bronz alături de echipa României la Campionatul Mondial de alergare montană și de înotătoarea Fangli Henrietta, de la CSM Tg.Mureș, multiplă campioană națională. În Top 5 la sporturi olimpice au mai intrat luptătorul Rareș Popescu, de la CSM Tg.Mureș(campion național) și înotătorul Daniel Nicușan (multiplu campion național).

În clasamentul sporturilor neolimpice, pe prima poziție s-a clasat Andrea Kiss-Apostolache, de la CS Mureșul Tg.Mureș (antrenor Horvat Attila), medaliată cu argint și bronz la Campionatul Mondial de Kungfu (wushu tradițional) din China. Aceasta a fost urmată pe podium de un alt practicant de arte marțiale, Bajko Balazs (Clubul Black Diamond Fight Tg.Mureș/antrenor Poczo Zoltan), medaliat cu aur și argint la Campionatul European WFK (K1 și kicklight) și de perechea Cristina Tătar-Paul Moldovan, campioni europeni la dans sportiv. Clasamentul celor mai buni sportivi la discipline neolimpice i-a mai cuprins pe Varo Norbert (CS Gombos Martial Arts Tg.Mureș), campion european la fotbal-tenis și pe Ioana Crișan (CS Enrgy Fit Tg.Mureș), campioană blcanică și campioană națională absolută la bikini fitness.

La categoria juniori, cel mai bun sportiv al județului a fost desemnat popicarul Szasz Tibor (CSM Tg.Mureș), vicecampion mondial. În Top 10 juniori s-au mai clasat luptătoarea Georgiana Lircă, de la CSS Tg.Mureș) (vicecampioană europeană), spadasina Schlier Zsuzsana, de la CSS Tg.Mureș(campioană națională și locul IV la Europene), Cristian Marius Cornea, de la CS Kashi Tg.Mureș (medaliat cu bronz la Europenele de kendo), Dragoș Boroș, de la CS Sakura Tg. Mureș (vicecampion mondial la jiu-jitsu), luptătorul Alexandru Mâtea, de la CSS Tg.Mureș (campion național și locul V la Europenele de juniori), atletul Darius Făgăraș, de la LPS Tg.Mureș(campion balcanic), canotoarea Ancuța Ungurean, de la CS Mureșul (campioana balcanică cu barca feminină de 4 vâsle, categoria junioare II), șahistul Mihnea Ionuț Ognean, de la CSS Tg.Mureș (campion european școlar și 5 titluri de campion național), precum și Tanaszi Norbert, de la Tiger Budo Tg.Mureș (campion european la karate kyokushin).

La categoria speranțe au fost premiați 28 de sportivi cadeți și juniori, cu rezultate deosebite pe plan intern și internațional. Este vorba despre boxerul Alexandru Ardelean (CS Stejarul Daneș/locul III la Campionatul European), karatista Mara Beian (CS Sakura/locul III la Campionatul Mondial), luptătorul Biblia Robert (CSS Reghin/locul III la Campionatul Balcanic), handbalistele Andrea Tirle (CSM Tg.Mureș/Arena), Carla Lăcătuș (CSM Tg.Mureș) și Corina Lupei (CSM Tg.Mureș/Arena), toate locul V cu echipa României la Festivalul Olimpic al Tineretului European, luptătorul Bojthe Benjamin (CS Mureșul/locul III la Campionatul Balcanic), Alexandra Boroș (CS Sakura și Hikaritori/locul I la Campionatul Mondial de jiu jitsu brazilian), Diana Botarel (CS Dansul Viorilor Reghin/ campioană națională la dans sportiv), luptătoarea Claudia Ciurar (CSS Tg.Mureș/locul I la Campionatul Național), atletul Dacian Costea (LPS Tg.Mureș/locul I la Campionatul Național), karatistul Horvath Eduard (Tiger Budo Tg.Mureș/ locul V la Europene), Sorina Miclea (CS A&A Tenis/locul I la Turneul Campionilor), Marisa Mureșan (CS Scorillo Sântana de Mureș/ locul II la Campionatul Național de călărie), judoka Paula Iacob (SC Dimas/locul III la Campionatul Național), luptătorul Andrei Păcurar (CSS Reghin/campion național), karatista Briana Rugină ( CS Dragon Do Tg.Mureș/ argint la Campionatul Mondial), Andrei Sasebes (CS Dansul Viorilor Reghin/ locul II la Campionatul Național de dans sportiv), karatistul Szanto David (CS Sakura/locul II la Campionatul Mondial), patinatoarea Edina Szabados (CS Mureșul/bronz la Campionatul Național), luptătoarea Tamas Bernadett (CS Mureșul/locul I la Campionatul Național), Szocs Hunor (LPS Tg.Mureș/locul II la Campionatul Național de hochei pe iarbă), Tamas David (CS Takenoko/locul II la Campionatul Mondial de jiu jitsu), Ungvari Evelyn (CSS Tg.Mureș/locul III la Campionatul Național de tenis de masă, karatista Andrea Ungur ( Tiger Budo Tg.Mureș/locul I la Campionatul național de karate kyokushin), șahistul Victor Văsieșiu (CSS Tg.Mureș/campion național), Virag Vivien (CS Xploziv Taekwondo/locul I la campionatul Național) și Kiss Roland (LPS Tg.Mureș/ component al lotului național de baschet juniori).

Nu au fost uitați nici sportivii cu nevoi speciale, la această categorie fiind premiați Nagy Biro Ibolya, Rodica Sonea, Haidu Iosif, Szanto Attila, Tiberiu Oreian, Marcus Kevin și Vasile Tinu Pop (toți karate nevăzători/clubul Sakura), Claudia Boantă (karate și popice nevăzători/cluburi Sakura și CS Iris), Ordog Pal Levente, Adrian Marcel și Liliana Pădureanu (toți popice nevăzători/CS Iris).

La seniori, cele mai bune echipe ale anului au fost CSM Tg.Mureș (campioană națională la lupte libere) la sporturi olimpice, respectiv CS Electromureș Romgaz Tg.Mureș ( locul V la Cupa Mondială de popice) la sporturi neolimpice, iar la categoria juniori au fost premiate echipele CSS Tg.Mureș (campioană națională la lupte libere Under 17 și Under 20), precum și echipa feminină de handbal CSM Tg.Mureș (campioană națională la junioare I).

Cei mai buni antrenori mureșeni din 2019 au fost desemnați Horvath Attila (CS Mureșul/arte marțiale), Mihaela Evi și Claudiu Evi (CSM Tg.Mureș/handbal), Gyarmati Ferenc, Fazakas Csaba și Dragoș Vlad (CSM și CSS Tg.Mureș/lupte libere), Orosz Istvan și Seres Jozsef (CS Romgaz Tg.Mureș/popice).

La fel ca în fiecare an, în cadrul galei au fost răsplătiți pentru rezultatele obținute de-a lungul timpului și sportivii veterani, lista cuprinzând 48 de foste glorii ale sportului mureșean. Un premiu special a fost acordat fotbalistului târgumureșean Sergiu Hanca, jucător legitimat în prezent la echipa poloneză KS Cracovia.

Valeriu Voaideș

Lasă un răspuns
Adresa ta de email nu va fi publicatã. Câmpurile necesare sunt marcate cu*

VIDEOFM

Acum in emisie

DE 10 X ROMÂNIA cu radiomures

Cer acoperit

Vânt: 1 m/s

Cer acoperit -5°C

Vânt: 1 m/s

0°C

Top 30 RTM

  • 1. ANA MUNTEANU – Unde te duci?,

  • 2. LADY GAGA ft. BRADLEY COOPER – Shallow,

  • 3. JONAS BLUE ft. LIAM PAYNE and LENNON – Polaroid,

  • 4. ANNE-MARIE ft.JAMES ARTHUR – Rewrite the stars,

  • 5. SORE – O sa te uit,

  • 6. ANDREEA BALAN ft. EDWARD SANDA – Pe drum,

  • 7. NICK JONAS ft.ROBIN SCHULZ – Right now,

  • 8. MANUEL RIVA ft. ALEXANDRA STAN – Miami,

  • 9. LORA – Pleaca,

  • 10. NICO – Oare cine?,

  • 11. ARIANA GRANDE – Breathin,

  • 12. BRIANA – Lost in Istambul,

  • 13. SHAKIRA – Nada,

  • 14. ANDREEA BOCELLI ft. MATTEO BOCELLI – Fall on me,

  • 15. THE CHAINSMOKERS ft.KELSEA BALLERINI – This feeling,

  • 16. TRUPA ZERO ft. EVELYN – Pentru totdeauna,

  • 17. HORIA BRENCIU – Sunt cine vreau sa fiu,

  • 18. JP COOPER ft. MALI-KOA – All this love,

  • 19. ELENA – Un gram de suflet,

  • 20. DAVID GUETTA ft. ANNE-MARIE – Don’t leave me alone,

  • 21. KDDK ft.ARILENA ARA – Last train to Paris,

  • 22. IRINA RIMES – Nu stii tu sa fi barbat,

  • 23. DODDY ft. LORA – Dor sa te ador,

  • 24. PROCONSUL ft. UDDI – Visele care nu dorm,

  • 25. SMILEY ft. DORIAN – Aprinde scanteia,

  • 26. TAKE THAT – Out of our heads,

  • 27. VANOTEK – Love is gone,

  • 28. BAZZI ft.CABELLO – Beautiful,

  • 29. RITA ORA – Let you love me,

  • 30. LIDIA BUBLE – Tu,

Sugereazã piesã
= 4.7788RON-0.0004
  • usd 0.7303 1 -0.0014

  • chf 4.4485 1 0

  • aud 2.9587 1 -0.0076

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Blog PPI cu Radu Florea: C-așa o vrut Du...

Radu Florea | Citeste articolul

C-așa vrut Domnul E doliu național astăz...

Parteneri
}