Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Dezbaterea ”Nu agresați cadrele medicale” a ajuns și la Tîrgu-Mureș

Radio România Mureș

Publicat de radiomures, 25 februarie 2016, 13:19

În Sala mare de ședințe a Palatului Administrativ a avut loc astăzi ședința Comisiei de Dialog Social a Județului Mureș, cu tema: “Nu agresați cadrele medicale”, campanie derulată la nivel național de Federația Sanitas.
Până acum s-au derulat astfel de dezbateri la Alba Iulia, Cluj-Napoca, Constanța, Buzău și Iași.
Campania are ca obiectiv adoptarea unui act legislativ care să apere corpul medical și să descurajeze violența de orice fel, spune vicepreședintele Sanitas Mureș, Ioan Popșor:

Ar trebui implementat un act legislativ care să prevadă cel puțin amenzi sau pedepse, cum sunt peste tot. Să avem o protecție legală, prin lege. În momentul de față trebuie să dea în judecată și vedeți că pacientului îi sunt respectate drepturile. Pacientul știe ce drepturi are dar el, obligațiile cam greu. Și asta încercăm să facem, ca să-și respecte măcar obligațiile pe care le are.”

La ședința de dialog social au participat doar doi manageri de spitale din județ, cei de la Sighișoara și Reghin.
La Sighișoara nu au fost semnalate cazuri de violență asupra personalului medical, însă la Reghin da.
Managerul Spitalului Municipal ”Eugen Nicoară” din Reghin, Iuliu Moldovan:

Da, au fost situații și la noi la spital. Fenomenul se întâlnește în special la nivelul structurilor de primiri urgențe, în cazul nostru Compartimentul de primiri urgențe, Cameră de Gardă, Pediatrie. Aici avem, în principal, cele mai multe agresiuni verbale, dar au fost situații de agresiuni chiar și fizice. E bine primită această campanie și sperăm să se finalizeze așa cum se dorește, cu un act normativ.”

Mai presus de toate, soluția ar fi bunul simț, crede prefectul județului Mureș, Lucian Goga:

Eu fac apel la bunul simț și la buna creștere a cetățenilor și la o înțelegere bilaterală: cadrul medical, pacient pentru că întotdeauna cred că adevărul este la mijloc. Fiecare, în urma unui comportament civilizat, va reuși să evite aceste, într-adevăr extrem de grave, până la urma urmei. Indiferent de ce s-ar întâmpla, nu ai voie să agresezi pe cineva, cu atât mai mult un cadru medical care trebuie să-ți facă un bine. Asta este părerea mea: bunul simț.”

Ultimele studii realizate de Colegiul Medicilor din România arată că aproximativ 85% din personalul medical chestionat este agresat verbal la locul de muncă, iar peste 10 % sunt agresați și fizic.
Timpul de așteptare sau refuzul de a accepta diagnosticul pus sunt doar două dintre motivele pentru care angajații din sistemul medical sunt agresați.
Foarte puțini dintre ei depun însă plângeri.

Cristina Bulbescu

Foto: RTM

Incendiu la o casă din localitatea Cristești, strada Viilor
Social miercuri, 24 iunie 2026, 09:26

Incendiu la o casă din localitatea Cristești, strada Viilor

Pompierii mureșeni au mobilizat la locul intervenției trei autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD. În acest moment...

Incendiu la o casă din localitatea Cristești, strada Viilor
Restricții de circulație pe Transfăgărășan miercuri seara
Social marți, 23 iunie 2026, 16:05

Restricții de circulație pe Transfăgărășan miercuri seara

Vor fi restricții temporare de trafic, miercuri seara, pe Transfăgărășan (DN7C), în zona Bâlea Lac și Tunelul Capra, unde vor avea loc niște...

Restricții de circulație pe Transfăgărășan miercuri seara
Fără o lege a cotelor de împușcare a urșilor, Primăria Sfântu Gheorghe aplică protocoalele existente
Social marți, 23 iunie 2026, 12:00

Fără o lege a cotelor de împușcare a urșilor, Primăria Sfântu Gheorghe aplică protocoalele existente

Zilele trecute, echipa de intervenție a împușcat un urs care a fost observat de mai multe ori în intravilanul localității. Animalul a fost...

Fără o lege a cotelor de împușcare a urșilor, Primăria Sfântu Gheorghe aplică protocoalele existente
Fonduri europene pentru înființarea transportului public în Iernut
Social marți, 23 iunie 2026, 11:07

Fonduri europene pentru înființarea transportului public în Iernut

Orașul Iernut va avea, pentru prima dată, un serviciu public de transport local, după semnarea unui contract de finanțare de peste 14,5 milioane...

Fonduri europene pentru înființarea transportului public în Iernut
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată