Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

La 11 ani de la intrarea în UE, românii au evoluat pozitiv dar încă nu s-au integrat deplin în Europa

Radio România Mureș
Foto: Sursa foto: softpedia.com

Publicat de radiomures, 8 mai 2018, 19:37

Este părerea analiștilor politico-economici și a mureșenilor care consideră că România a beneficiat de o serie de avantaje ca stat membru al Uniunii Europene, însă suntem principalii vinovați de imaginea proastă pe care o avem peste hotare.
Principalul motiv ar fi lipsa bunului simț pe care românii nu îl mai au, spun analiștii. Acest lucru se poate schimba chiar de la nivel de individ. De asemenea, presa și politicienii trebuie să renunțe la campaniile interne sau externe de denigrare, spune analistul politic și economic din Tîrgu-Mureș, Lucian Săcălean:

Cert este că, din punct de vedere economic, din 2007 și până astăzi România a înregistrat progrese aproape fără echivalent și aici ne referim la creșterea produsului intern brut pe locuitor, ca urmare directă a intrării noastre în spațiul comunitar. Sigur, una este intrarea, alta este integrarea deplină. Sigur, noi românii ne plângem în acest moment că suntem tratați, ca și cetățeni secundari. Este adevărat dar pe de o parte este și vina noastră pentru că, din păcate, am exportat nu numai lucruri bune din România ci și multe lucruri rele.”

Târgumureșenii au dificultăți să se simtă europeni, mai ales din cauza corupției și a imaginii negative pe care chiar noi o promovăm în exterior:

Chiar dacă România este tratată ca stat de mâna a doua de marile puteri europene, noi ar trebui să adoptăm exemplul vecinilor maghiari și polonezi, crede analistul Lucian Săcălean:

Eu zic că putem să învățăm câte ceva și de la vecinii noștri unguri, bulgari și polonezi. Sigur, nu mp refer aici la a merge contra curentului democrat dar trebuie să învățăm să ne vindem ceea ce avem pozitiv. Vedem acțiuni curajoase a central est- europenilor și mă refer aici la Polonia. Ei, noi stăm pe margine și evităm dar la un moment dat ar trebui să luăm atitudine și să lăsăm comoditatea la o parte și lipsa de curaj.”

Lipsa atragerii de fonduri europene este și ea rezultatul piedicilor puse tot de autoritățile române, care sunt lipsite de curaj și în proiectul aderării la moneda euro, deși aceasta ar putea fi singura șansă a României de a evolua economic pozitiv, mai spune analistul Lucian Săcălean.

Cristina Bulbescu

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual