Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Sute de milioane de euro, blocați din cauza prețurilor de dumping la licitații

Publicat de radiomures, 31 octombrie 2014, 12:30 / actualizat: 4 martie 2015, 13:44

Semnalul de alarmă a fost tras la Tîrgu-Mureș de ministrul Mediului și Schimbărilor Climatice, Korodi Attila, potrivit căruia o serie de șantiere au fost închise deoarece prețurile licitate sunt prea mici pentru a finaliza lucrările.

Este vorba de proiecte europene pentru rețele de apă și canalizare, stații de epurare și depozitare a deșeurilor.

Conform unei estimări, România ar putea pierde 700 de milioane de euro din cauza proiectelor nefinalizate, ceea ce reprezintă circa 16% din totalul sumei alocate proiectelor de mediu.

Cauzele sunt diverse, una dintre ele fiind și legea proastă a achizițiilor publice.

De curând, Comisia Europeană a dat o directivă pentru modificarea regulilor achizițiilor publice, prin urmare fiecare țară europeană ar trebui, în maxim doi ani, să o implementeze.

Dacă acum, câștigă licitația publică cel care vine cu prețul cel mai mic, pe viitor va trebui să existe un raport între condiții tehnice și preț.

Ministerul Korodi spune că lucrările care au fost începute și nu s-au putut finaliza din aceste motive, vor trebui continuate cu fonduri de la bugetul de stat.

De asemenea, fondurile de mediu europene nu vor mai fi atât de mari ca până acum, însă se speră ca mîcar legislația să fie mai coerentă.

Cristina Bulbescu

 

 

Precizări ale MApN privind ținta aeriană detectată în apropierea frontierei
Social duminică, 30 august 2026, 13:22

Precizări ale MApN privind ținta aeriană detectată în apropierea frontierei

Ministerul Apărării Naționale anunță că sistemul de supraveghere radar al Armatei a detectat la ora 10:36 o țintă aeriană la 20 de kilometri...

Precizări ale MApN privind ținta aeriană detectată în apropierea frontierei
Incendiu la un fânar din comuna Subcetate
Social duminică, 30 august 2026, 13:19

Incendiu la un fânar din comuna Subcetate

Pompierii harghiteni au intervenit în această dimineață pentru lichidarea unui incendiu la un fânar din comuna Subcetate, sat Filpea. ISU...

Incendiu la un fânar din comuna Subcetate
Debitul Dunării rămâne sub mediile multianuale
Social duminică, 30 august 2026, 11:52

Debitul Dunării rămâne sub mediile multianuale

Tendința din ultimele zile de ușoară creștere a debitului Dunării se va tempera și, după ce astăzi se va ajunge la valoarea de 1.600 m³ pe...

Debitul Dunării rămâne sub mediile multianuale
Precizări CNAS privind utilizarea platformei e-Sănătatea Mea
Social duminică, 30 august 2026, 11:50

Precizări CNAS privind utilizarea platformei e-Sănătatea Mea

Casa Națională de Asigurări de Sănătate le reamintește furnizorilor de servicii medicale care utilizează aplicații informatice proprii sau...

Precizări CNAS privind utilizarea platformei e-Sănătatea Mea
Social duminică, 30 august 2026, 11:42

Peste 120.000 de turiști, pe litoral în ultimul weekend de vară. Stațiunile sunt ocupate în proporție de peste 80%

Litoralul a rămas principala destinație de vacanță a românilor și în ultimul weekend al verii. În stațiunile de la mare sunt peste 120.000...

Peste 120.000 de turiști, pe litoral în ultimul weekend de vară. Stațiunile sunt ocupate în proporție de peste 80%
Social duminică, 30 august 2026, 11:40

Un aparat asemănător unei drone a fost descoperit între stabilopozii unui dig din zona plajei Modern din Constanța

Un aparat asemănător unei drone a fost descoperit aseară între stabilopozii unui dig din zona plajei Modern din Constanța, de turiștii care se...

Un aparat asemănător unei drone a fost descoperit între stabilopozii unui dig din zona plajei Modern din Constanța
Social sâmbătă, 29 august 2026, 13:12

Persoană căzută în fântână în localitatea mureșeană Sântana de Mureș

La locul intervenției s-au deplasat un echipaj de pompieri cu autospecială de intervenție, precum și un echipaj SMURD de Terapie Intensivă...

Persoană căzută în fântână în localitatea mureșeană Sântana de Mureș
Social sâmbătă, 29 august 2026, 11:29

Finalul lunii august este cea mai periculoasă perioadă din an, avertizează salvamarii

În sudul Litoralului a fost arborat ieri steagul roşu care interzice accesul în apă. Ultima tragedie a fost consemnată la Eforie, unde un...

Finalul lunii august este cea mai periculoasă perioadă din an, avertizează salvamarii