Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

UPDATE: Ministrul Energiei, la Lupeni: Există probleme la stâlpii de susţinere

Radio România Mureș
Foto: Foto: Evz

Publicat de radiomures, 6 octombrie 2017, 09:52 / actualizat: 6 octombrie 2017, 14:06

Stâlpii de susţinere din mina Lupeni au cedat, aceasta fiind una dintre cauzele indicate de către minerii care se aflau în subteran în momentul accidentului, a declarat, azi, Toma Petcu, ministrul Energiei, după întâlnirea cu cei opt mineri care au reuşit să iasă teferi şi cu cei care au făcut parte din echipele de intervenţie.
Oficialul a spus că ministerul îşi va face ancheta sa internă cu privire la cauzele accidentului, independent de cea a Procuraturii.
Potrivit acestuia, Complexul Energetic Hunedoara, din care face parte mina Lupeni, este într-o situaţie financiară mult mai bună decât anul trecut, are un disponibil de bani în conturi şi poate să facă achiziţiile necesare. Așadar, în cel mult două săptămâni vor ajunge 200 de stâlpi noi de susținere, a precizat ministrul.
Petcu a adăugat că va analiza, împreună cu Ministerul Muncii, ce ajutoare vor primi familiile afectate, conform legii.

Agerpres

***
UPDATE: Anchetă la Mina Lupeni.

Reprezentanţii ITM Hunedoara vor intra, azi (vineri) şi în zilele următoare, în subteran, pentru a cerceta cauzele accidentului de la aceatsă mină.
Purtătorul de cuvânt al ITM Hunedoara, Sorin Istrate, a declarat, pentru MEDIAFAX, că ITM va cerceta evenimentul din prisma unui accident colectiv de muncă. Inspectorii vor să afle din ce cauză a cedat tavanul, de ce au cedat elementele de sprijin sau dacă a fost o greşeală umană, a spus purtătorul de cuvânt al ITM Hunedoara.
Reaminitim că, ieri, o galerie din mina Lupeni s-a surpat și trei mineri au fost prinşi sub pământ. Doi dintre ei au fost recuperaţi în viaţă, însă unul a decedat.

Mediafax

***

Un miner a murit, doi au fost scoși în viață.

O galerie s-a surpat, ieri, la mina Lupeni din Hunedoara. Trei persoane au rămas prinse sub pământ. Echipele de salvare au intervenit ore bune la fața locului, operațiunea de salvare s-a extins pe parcursul nopții, dar din păcate, una dintre victime n-a supraviețuit.
Secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a declarat, azinoapte, după scoaterea din subteran în viaţă a primilor doi mineri din cei trei rămaşi blocaţi, că primul dintre aceştia este transportat la Bucureşti, la Spitalul Floreasca, cu elicopterul SMURD cu termoviziune, fiind în comă indusă.
Pacientul a fost intubat şi ventilat după ce a fost preluat de medicii SMURD în urma scoaterii la suprafaţă, el având fractură de femur şi o fractură la umăr şi în stare de hipotermie, a declarat Arafat, la Digi 24.
Al doilea miner scos din mină avea o stare mai bună pentru că se afla într-o zonă mai protejată în momentul surpării, are numai o rană la picior, în urma evaluării de către echipajul medical de la faţa locului el fiind trimis către Spitalul din Petroşani.
Potrivit lui Raed Arafat, minerul care a fost transportat la Bucureşti cu elicopterul are 24 de ani, cel aflat într-o stare mai bună are 39 de ani, iar cel care a fost găsit decedat de către salvatori avea 40 de ani.
Parchetul a deschis un dosar penal în acest caz.

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS
Social luni, 22 iunie 2026, 08:55

Spectacol încheiat cu protest la Opera Braşov, artiştii reclamă probleme în instituţie

În spatele cortinei, spun artiștii, există teamă, durere şi o profundă îngrijorare. Aceștia spun că nu cer compasiune sau privilegii, ci...

Spectacol încheiat cu protest la Opera Braşov, artiştii reclamă probleme în instituţie