3 Sud Est, Ştefan Bănică jr. şi Gheorghe Zamfir, la Zilele Târgumureşene

Acestea vor avea loc din 27 până în 30 iunie, majoritatea evenimentelor fiind organizate în Cetatea Târgu Mureş.

Sărbătoarea oraşului marchează tradiţia organizării de târguri în oraş, a explicat primarul Soós Zoltán:

În baza privilegiului acordat de Regele Matia în 1482, Târgu Mureșului i s-a permis să se organizeze trei târguri pe an, dintre care, unul la sfârșitul lunii iunie. Am revenit la această tradiție istorică în 2021 și am decis să organizăm Zilele Orașului în ultimul weekend din luna iunie a fiecărui an.

La eveniment vor fi prezente şase delegaţii din oraşele înfrăţite din Ungaria, Bulgaria, Republica Moldova şi Germania.

De asemenea, în cadrul Zilelelor Târgu Mureşene se va decerna titlul de cetăţean de onoare al oraşului şi vor fi sărbătorite cuplurile care împlinesc 50 de ani de căsătorie.

Concertele vor fi organizate în Piaţa Victoriei şi în Cetate, spune viceprimarul municipiului Târgu Mureş, Portik Vilmos:

Vor urca pe scenele amplasate atât în Cetate, cât şi în Piaţa Victoriei, Filarmonica de Stat Târgu Mureş în concerturl Rock meets Philarmonic, Lady and the Tramps, Iarmarock”, Jakab Csaba and Band, Taxi şi 3 Sud Est. Sâmbătă seara în centru vom avea un concert Horvath Tamas şi Ştefan Bănică Jr.

Ultima zi va fi închisă de un concert extraordinat susţinut de Gheorghe Zamfir.

Bugetul evenimentului este de 1,3 milioane de lei.

Centrul oraşului Târgu Mureş va fi închis circulaţiei auto începând de vineri, 28 iunie, şi până duminică, 30 iunie.

Autor: Sanda Vițelar

 

Program − 27-30 iunie 2024

Programul zilei de 27 iunie, joi – ziua 1:

Cetatea Medievală:

TABĂRA CAVALERILOR LUP – ateliere de heraldică, workshop-uri de lupte cavalerești și dansuri medievale

GARDA DE MUREȘ – antrenamente, rugăciunea Cavalerilor, gărzi, retrageri cu torțe si patrule finalizate cu salve de tun în cinstea Cetății Tâgu Mureș

Galeria Cetății

10:00–18:00 – Expoziție Traian Bilțiu-Dăncuș: „Culorile Maramureșului”

Scena Cetății

19:30 – Rock Meets the Philharmonic: concert susținut de Filarmonica de Stat Târgu Mureș. Dirijor: Werner Gábor Trupa The Harriers Soliști: Alexandru Arnăutu Vraciu, Borsos Edith, Andy Ghost, Koszorus Krisztina și Raluca Stoica.

Centru – Piața Trandafirilor

14:00 – Deschiderea târgului de artă meșteșugărească (Târgul va fi deschis pe toată perioada Zilelor Târgumureșene.)

17:00 – Vernisajul expoziției din opera pictorului Nagy Pál (1929-1979). (Casa Bernády: Expoziția va fi deschisă pe toată perioada Zilelor Târgumureșene.)

19:00 – Seară de operetă (în Teatrul de vară)

21:30 – Concert în turn (Turnul Prefecturii)

Programul zilei de 28 iunie, vineri – ziua 2:

Cetatea Medievală:

TABĂRA CAVALERILOR LUP – ateliere de heraldică, workshop-uri de lupte cavalerești și dansuri medievale

GARDA DE MUREȘ – antrenamente, rugăciunea Cavalerilor, gărzi, retrageri cu torțe si patrule finalizate cu salve de tun în cinstea Cetății Tâgu Mureș

Casa Căsătoriilor

9:00 – Evenimentul intitulat Nunta de aur

Galeria Cetății

10:00–18:00 – Expoziție Traian Bilțiu-Dăncuș: „Culorile Maramureșului”

12:00 – Concert de orgă

Bastionul Croitorilor

18:00 – Spectacol-lectură: Piesa Prah sau 6 din 49 de Spiró György în regia lui Liviu Pancu.

Bastionul Măcelarilor

18:00 – Monodrama A tér (Spațiul) de Kocsis István (despre credința, lupta și iubirile celebrului matematician Bolyai János)

Scena Cetății

17:00 – Concertul formațiilor tîrgumureșene. Își dau concursul trupele: Bronx, Lady and the Tramps și IarmaRock DP.
19:00 – Concert susținut de Jakab Csaba & Band
20:30 – Concertul formației Taxi

Centru

18:00 – Șlagăre de odinioară (în Teatrul de vară)

Enescu Chill Zone (în Strada George Enescu)

15:00–20:00: Recitaluri susținute de formațiile Wingman Jazz Trio și FUNkorporation, Geanțiana Ganea.

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

20:00 – Korda 50 (Spectacol live susținut de interpreții de muzică ușoară Korda György și Balázs Klári)

21:30 – Concertul formației 3 Sud Est

Programul zilei de 29 iunie, sâmbătă – ziua 3:

Cetatea Medievală:

TABĂRA CAVALERILOR LUP – ateliere de heraldică, workshop-uri de lupte cavalerești și dansuri medievale

GARDA DE MUREȘ – antrenamente, rugăciunea Cavalerilor, gărzi, retrageri cu torțe si patrule finalizate cu salve de tun în cinstea Cetății Tâgu Mureș

Galeria Cetății

10:00–18:00 – Expoziție Traian Bilțiu-Dăncuș: „Culorile Maramureșului”

Bastionul măcelarilor

19:00 – Lélekfitnesz (Fitness-ul sufletului) – Concert spectacol. Poezii de Lackfi János puse pe muzică de către compozitorul Cári Tibor.

Bastionul Croitorilor

19:00 − Sławomir Mrożek: Emigranții. Spectacol adaptat și regizat de Sorin Misirianțu.

Scena Cetății

16:00−20,00 – Seară de cântece și dansuri populare; Orchestra Laci Csárda, ansamblurile Prichindelul, Flori Mureșene și Kéknefelejcs, precum și Duna Népzene-Néptánc Tanoda (Școala de Cântece și Dansuri Populare − Baja, Ungaria), respectiv interpreții de muzică populară Anca Branea, Costi Dumitru, Mihaela şi Ciprian Istrate, precum şi Leontina Pop.
20:00−22:00 – Concerte și spectacole muzicale: Alin Riţiu, Koszorús Krisztina Koszika & Szász Csaba Duo, Barbarossa Samba Group. Cătălin Stepa şi Aurelian Epuraş prezintă spectacolul Sinestezii.

Centru

10:00 – 14:00 – Pianul rulant

16:00 – 20:00 – Pianul rulant

Enescu Chill Zone (în Strada George Enescu)

15:00 – 20:00 – Concerte de muzică ușoară susținute de formațiile Melamour și Tartar Monks, respectiv de trupa Majd kiderül (Va reieși la urmă).

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

20:00 – Concert susținut de Horváth Tamás

21:00 – Concert susținut de Ștefan Bănică Jr.

Programul zilei de 30 iunie, duminică – ziua 4:

Cetatea Medievală:

TABĂRA CAVALERILOR LUP – ateliere de heraldică, workshop-uri de lupte cavalerești și dansuri medievale

GARDA DE MUREȘ – antrenamente, rugăciunea Cavalerilor, gărzi, retrageri cu torțe si patrule finalizate cu salve de tun în cinstea Cetății Tâgu Mureș

Galeria Cetății

10:00–18:00 – Expoziție Traian Bilțiu-Dăncuș: „Culorile Maramureșului”

Bastionul croitorilor

18:00 – Terapie cu îngeri – eveniment psihoterapeutic coordonat de hipnoterapeutul Dorina Maria Matiș.

Scena Cetății

20:30 – Contemporanii: Concert spectacol. Poezii scrise de poeți contemporani români și maghiari puse pe muzică de către compozitorul Cári Tibor. Își dau concursul: Filarmonica de Stat Târgu Mureș, precum și mezzosoprana Ștefania Chițulescu, solistă a Filarmonicii George Enescu din București, respectiv Gențiana Ganea, Kiss Bora și Sebestyén Aba.

Centru

10:00 – 14:00 – Pianul rulant

16:00 – 20:00 – Pianul rulant

Palatul Culturii – Sala oglinzilor

17:00: Festivitatea de decernare a titlurilor de Cetățean de Onoare al Municipiului Târgu Mureș unor personalități cu merite deosebite

Scena Victoriei (Piața Victoriei)

19:00 – Concertul formației Kowalsky meg a Vega (Kowalsky și Vega)

20.30 – Pauză tehnică

21:00 – Fiii lui Prometeu (spectacol de jonglerii cu focul) prezentat de trupa de artiști Lupii de foc (la statuia Soldatului necunoscut)

22:00 – Concert extraordinar susținut de Gheorghe Zamfir alături de orchestra Metropolitană București. Invitați Rodica Anghelescu și Alin Stoica.

23:30 – Foc de artificii

VIDEOFM

Acum in emisie

SENS UNIC cu

Cer acoperit

Vânt: 0 m/s

Cer acoperit -1°C

Vânt: 3 m/s

5°C

Top 30 RTM

  • 1. KATY PERRY – Not the end of the world,

  • 2. SICKOTOY FT MISHA MILLER – Touche,

  • 3. KYLIE MINOGUE – Magic,

  • 4. BLACK EYED PEAS ft. SHAKIRA – Girls like me,

  • 5. ROXEN ft. ALEXANDER RYBAK – Wonderland,

  • 6. SMILEY ft. DELIA – Ne vedem noi,

  • 7. JASON DERULO ft. NUKA – Love not war,

  • 8. AVA MAX – My head & my heart,

  • 9. AVA MAX – Salt,

  • 10. JENNIFER LOPEZ – In the morning,

  • 11. ANDIA – Ce suntem noi,

  • 12. HOLOGRAF ft. K-GULA – Grijile s-au dus,

  • 13. SIA ft. BURNA BOY – Hey boy,

  • 14. LUMINITA ANGHEL ft. NICO – Prietene,

  • 15. PAX PARADISE AUXILLARY – Nisipuri miscatoare,

  • 16. ED SHEERAN – Afterglow,

  • 17. KYGO ft. DONNA SUMMER – Hot stuff,

  • 18. LEONY – Faded love,

  • 19. VOLTAJ – Doar pentru ea,

  • 20. MARIA – Din vina mea,

  • 21. TOM GRENNEN – Little bit of love,

  • 22. ARMIN VAN BURREN ft. DUNCAN LAUREN E – Feel something,

  • 23. IRIS – Subteran,

  • 24. ALEXANDRA UNGUREANU – De n-am fi împreună,

  • 25. THE WEEKND – Save your tears,

  • 26. THE MONTANS ft. EMAA – Insula,

  • 27. D-l GOE – Fata de la radio,

  • 28. DAVID GUETTA ft. SIA – Let’s love,

  • 29. JASON DERULO ft. ADAM LEVINE – Lifestyle,

  • 30. AMI ft. FLORIAN RUS – Regrete,

Sugereazã piesã
= 4.9681RON0.00260
  • usd 0.1095 1 -0.0008

  • chf 5.1141 1 0.0268

  • aud 3.0655 1 -0.0076

Live Video

Dedica o melodie unei persoane dragi

Completeaza formularul de mai jos,iar dedicatia ta se va auzi in emisiunea
Trimite Dedicatia

Blog

Aquaserv îndeamnă populația să foloseasc...

APETRI MARGARETA | Citeste articolul

Compania Aquaserv Tg.Mureș desfășoară în...

Ministerul Mediului va schimba legislați...

Stan Lucian | Citeste articolul

În acest sens, România va trebui să își ...

Permanență, pe caniculă, în farmaciile m...

APETRI MARGARETA | Citeste articolul

De ceva timp nu mai există nici o farmac...

Doar două izvoare din Târgu Mureș au apa...

APETRI MARGARETA | Citeste articolul

O arată ultima testare a apei izvoarelor...

Opt trasee tematice amenajate de Salvamo...

Stan Lucian | Citeste articolul

Serviciul Salvamont Covasna a amenajat î...

Parteneri