A fost prelungită starea de alertă la Praid, în urma infiltraţiilor produse în salină

Publicat de Rotar Mirela, 22 mai 2025, 10:33
Inițial, Comitetul Local pentru Situaţii de Urgenţă a instituit stare de alertă pentru o perioadă de 15 zile, după ploile de la la începutul acestei luni care au dus la creșterea debitului pârâului Corund.
Purtătorul de cuvânt al Instituţiei Prefectului Harghita, Adrian Pănescu, spune că în ședința Comitetului de ieri s-a luat decizia prelungirii stării de alertă până pe 6 iunie.
În acest timp, se vor lua mai multe măsuri, respectiv efectuarea lucrărilor de primă urgenţă pentru limitarea pătrunderii apei în mina și mobilizarea tuturor mijloacelor, forţelor şi factorilor decizionali necesari pentru executarea lucrărilor.
De asemenea, populația va fi informată punctual despre evoluţia fenomenului, iar Salina Praid va primi asistență în vederea readucerii la starea iniţială a obiectivului.
Accesul populaţiei în zona afectată şi în Canionul de Sare de la Praid este interzis în perioada stării de alertă.
Autor: Cosmina Nicoară