Aeroportul Transilvania din Târgu Mureş va avea cursã la Bagdad!
Publicat de radiomures, 19 martie 2007, 00:00
Directorul Aeroportului „Transilvania” din Târgu Mureş, ªtefan Petru Runcan, a anunţat azi introducerea acestei curse lunare .
„Se va zbura cu un Boeing 737, cu o capacitate de 126 de locuri.
Primul zbor de la Aeroportul din Târgu Mureş spre Bagdad a fost programat chiar azi , de la ora 17.12.
Totodatã, conducerea Aeroportului „Transilvania” din Târgu Mureş a anunţat modificãri legate de curse, care vor interveni o datã cu trecerea la programul de varã, din 25 martie.
Aceste modificãri se referã mai ales la suplimentãri de zboruri ale unor operatori aerieni.
Astfel, TAROM va ajunge la opt zboruri pe sãptãmânã, dupã introducerea a douã noi curse, marţi seara de la Bucureşti şi miercuri dimineaţa spre Capitalã.
Compania ungarã MALEV va ajunge la 16 zboruri pe sãptãmânã, dupã introducerea a douã noi curse la Budapesta, marţi dimineaţa şi sâmbãtã dupã-amiazã.
În perioada 25 martie – 27 octombrie 2007, compania CIMBER AIR va relua zborurile în fiecare sâmbãtã pe relaţia Billund – Copenhaga – Târgu Mureş, în timp ce ROMAVIA va avea o nouã cursã sãptãmânalã, sâmbãta, cu destinaţia Nurenberg, din 4 mai şi pânã la sfârşitul anului.
Corina Fontu (sursa: Mediafax)