Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Alimentația sănătoasă, în prim plan săptămâna aceasta

Alimentația sănătoasă, în prim plan săptămâna aceasta
Foto: InfoCons - Organizație pentru Protecția Consumatorilor/ facebook

Publicat de Stan Lucian, 16 octombrie 2025, 17:32

Organizația europeană pentru protecția consumatorilor, InfoCons, a lansat ieri, de Ziua Agriculturii ecologice, Programul Național pentru Protecția Consumatorului din Mediul Rural și a Produselor Tradiționale, sub sloganul ”Mănânci Bine, Trăiești Bine!”.

Este primul proiect național de sprijinire a satului românesc, a țăranului român și a producătorului rural, spun inițiatorii proiectului.

Totodată, astăzi este marcată Ziua Națională a Alimentației și a Combaterii Risipei Alimentare și Ziua Mondială a Alimentației.

Cu această ocazie se urmărește sporirea solidarității în lupta împotriva foametei, malnutriției și a sărăciei precum și consumul și producția responsabilă, pentru ca foametea să nu mai existe.

Totodată, specialiștii ne atrag atenția că ceea ce consumăm din comerț poate mai mult să dăuneze decât să ajute, astfel că o masă de sărbătoare poate conține peste 100 E-uri, până la 160 g de zaharuri și 30 g de sare.

Pentru un consum informat, românii au la dispoziție o aplicație gratuită care scanează etichetele produselor, ne amintește președintele InfoCons, Sorin Mierlea:

”Nu trebuie să ne lăsăm sănătatea, viața, viitorul copiilor și al nepoților noștri în mâna doar a autorităților. Trebuie și noi să alegem bine ca să trăim bine. Din păcate, pe piața din România sunt foarte multe produse cu o calitate mai slabă, cu foarte mulți aditivi, coloranți, zahăr, sare… Cred că este extrem de important, să conștientizăm mai ales în această zi, că trebuie să citim etichetele. InfoCons a lansat și o campanie destinată consumatorului din mediul rural și micului producător real fiindcă cred că este important de a avea acces la o hrană mai de calitate.”

România ocupă locul trei în Europa în ceea ce privește rata de sărăcie în rândul copiilor, după Bulgaria și Spania, cu un risc de sărăcie de aproape 34%, spun datele raportului internațional Save de Children.

Sunt afectați de sărăcie 80% dintre copiii ce provin din familiile rome, peste 40% dintre cei din mediul rural și 36% din familii monoparentale, precum și trei sferturi dintre copiii ai căror părinți au un nivel scăzut de educație.

De câțiva ani, în România există un program de reducere a risipei alimentare, astfel că alimentele recuperate de la producători sau comercianți sunt distribuite către categoriile de persoane vulnerabile, spune Vasile Costache, președintele Băncii de Alimente Brașov:

”Noi luptăm împotriva risipei alimentare, a combaterii sărăciei. Alimentele pe care noi le recuperăm de la distrugere, ajung în mediile defavorizate sau la cei mai puțin norocoși decât noi, la cei care au programe sociale. Facem lucrul acesta pentru că în produsele alimentare nu este doar materie primă, ci ele înglobează muncă, energie, salarii, transport, deci o foarte mare cantitate de resurse consumate și atunci, ca acestea să ajungă la gunoi, nouă nu se pare că este o mare pierdere. Dacă acum 6 ani de zile, la nivel național, colectam sub 500 de tone, acum am trecut de 10.000 de tone anual.”

Ministerul Agriculturii va lansa o platformă online, prin care agenții economici vor fi obligați, de anul viitor, să raporteze măsurile de reducere a risipei alimentare.

Amenzile pentru neîndeplinirea obligației de raportare anuală privind risipa alimentară sunt cuprinse între 10.000 și 40.000 de lei.

Autor: Cristina Bulbescu

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual