Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Animalele sălbatice au cauzat pagube de peste o jumătate de milion de lei în Harghita

Animalele sălbatice au cauzat pagube de peste o jumătate de milion de lei în Harghita
Foto: ilustrativ Attila Nemes

Publicat de Rotar Mirela, 12 septembrie 2025, 12:00

Majoritatea pagubelor au fost cauzate de urși. Numărul pagubelor e mai mic cu 70 față de anul precedent, dar acest lucru nu este relevant fiindcă cifrele fluctuează anual, spune Szabó Szilárd, consilier la Direcţia Judeţeană de Mediu Harghita.

Pe de altă parte, în doar o treime din cazuri păgubiții au primit bani de la ministerul de resort, iar suma e mai puțin de jumătate din total, constată Szabo Szilard:

,,La momentul de față au fost depuse 268 de solicitări de despăgubiri, din care 85% pentru pagubele produse de urși, deci 229 de cazuri, mai puțin cu vreo 70 de cazuri, decât anul trecut. Valoarea cea mai mare o reprezintă tineretul bovin, cu 85 de cazuri, iar la ovine 170, dar aici valoarea este mai scăzută, respectiv 60 de stupi distruși și culturi agricole, mai ales porumb siloz, peste 250 de hectare. Cu toate că legislația prevede un termen de 30 de zile de achitare a despăgubirilor, Ministerul nu e în stare să o respecte, fiind plătite 80 de cazuri, în valoare de 250.000 de lei.”

Potrivit evaluării din această primăvară, aproape 2.500 de urși au fost înregistrați în județul Harghita. Szabo Szilard susține că numărul nu e concludent, fiindcă aceste animale străbat mari distanțe în căutarea hranei.

Apoi, anul acesta urșii au coborât din munți și pentru că fructele de pădure au fost mai puține, iar animalele au vizat lanurile de porumb din proximitatea localităţilor.

Szabo Szilard:

,,Evaluarea din acest an, din martie-aprilie, a dat 2.496 de exemplare de urși în județul Harghita. Cota de prevenție pentru acest an este 73 de exemplare pentru județ. Centralizarea extragerilor nu mai facem noi, o face Garda Forestieră, dar după informațiile noastre, majoritatea urșilor au fost extrași. Doar vreo 4 exemplare dacă au rămas pentru la toamnă.”

Specialistul Direcției Județene de Mediu Harghita atenționează că vinovați de toată această situație se fac atât statul, care emite legi permisive, unele administrații locale care efectiv nu se implică, cât și cetățenii, care aruncă gunoaiele în natură ori hrănesc deliberat aceste animale sălbatice.

Autor: Valeriu Russu

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual