Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Ansamblul Bisericii Evanghelice din Batoș va fi reabilitat cu fonduri europene

Radio România Mureș

Publicat de Rotar Mirela, 13 decembrie 2024, 12:46

Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru a și Parohia Evanghelică din Batoș au semnat contractul de finanțare pentru reabilitarea ansamblului Bisericii Evanghelice din Batoș.

Proiectul are o valoare de aproape 24 de milioane de lei, dintre care peste 17 milioane de lei sunt fonduri nerambursabile, provenite din Programul „Regiunea Centru” 2021 – 2027.

Obiectivul general vizat de investiții constă în valorificarea durabilă a întregului monument, ca urmare a conservării și restaurării clădirii Bisericii Evanghelice, a turnului clopotniță și a zidului de incintă, inclusiv construirea unor facilități sociale

Fondurile europene vor fi utilizate, în principal, pentru intervenții vizând infrastructura imobilului, amenajarea terenului, amenajări pentru protecția mediului și racordarea la utilități.

Purtătorul de cuvânt al ADR Centru, Nicolae Mărginean:

,,La partea de construcții vor fi reabilitate toate componentele arhitecturale, dar și componentele artistice din piatră și lemn ale întregului ansamblu monumental, vor fi consolidate structurile portante și se vor moderniza și masca instalațiile tehnice, astfel încât imobilul să fie pus în valoare, fără elemente vizibile din punct de vedere tehnic.”

Prin proiect sunt finanțate și activități de promovare și valorificare a bisericii. Nicolae Mărginean:

,,Se vor realiza mai multe activități de tip soft, la fel de importante precum lucrările efective de reabilitare și aceste activități vizează, pe de o parte, promovarea monumentului, inclusiv prin aplicații digitale, dar și mai multe activități tematice specifice, destinate evenimentelor tradiționale din zona de nord a județului Mureș.”

În cadrul liniei de finanțare pentru obiective de patrimoniu istoric a Programului ”Regiunea Centru” se vor investi în total peste 25 milioane euro, prin 9 contracte coordonate de ADR Centru.

Fondurile europene sunt destinate, în acest caz, reintroducerii în circuitele turistice a unor monumente din județele Alba, Brașov, Mureș și Sibiu.

Autor: Cristina Bulbescu

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS