Astăzi începe Festivalul Internaţional Studenţesc de Jazz de la Tg.Mureş.
Publicat de radiomures, 26 aprilie 2010, 00:00
Festivalul, organizat de Casa de Cultură a Studenţilor, se desfăşoară până în 30 aprilie şi aduce nume sonore din jazz, a declarat consilierul Casei de Cultură a Studenţilor din Tîrgu-Mureş, Ana Maria Gâlea, coordonatorul de proiect. Ediţia a doua a festivalului organizat de Casa de Cultură a Studenţilor va avea 14 concurenţi, dintre care 3 din străinătate: Eggressy Jazz Group de la Universitatea Eggressy din Budapesta, Mathe Evelin, de la aceeaşi universitate şi Nadejda Trohin din Chişinău, Republica Moldova, dar care studiază la Universitatea Naţională de Muzică din Chişinău.
Judeţul Mureş va fi reprezentant de trupa oficială de jazz a Universităţii de Arte din Tîrgu-Mureş, In Progress Xtett.
Concurenţii pot fi văzuţi live miercuri şi joi seara, de la orele 18:30, intrarea fiind liberă.
Preşedintele juriului este pianistul şi compozitorul român de jazz Mircea Tiberian, care va susţine şi un concert joi seara, odată cu lansarea volumelor I şi II a cărţii „Tehnica improvizaţiei de jazz”. Evenimentul va fi prezentat de binecunoscut prezentator de jazz, realizator de emisiuni la radio şi televiziune, Florian Lungu.
În cadrul festivalului de la Tîrgu-Mureş, cântăreaţa Luiza Zan va susţine un work-shop despre arta cântatului cu vocea, la care pot participa toţi cei interesaţi de jazzul vocal şi ce presupune această „meserie”.
Luiza Zan a declarat, astăzi, că şcoala de jazz din România are foarte puţine cadre didactice şi pe de altă parte şi o parte dintre cântăreţi nu sunt interesaţi de a urma Conservatorul.Luiza Zan este de părere că jazzul ar trebuie să fie mai serios privit în primul rând de către tinerii paşionaţi de acest gen muzical. Ea a menţionat că la Conservatorul de la Bucureşti există o secţie de jazz vocal.Bugetul festivalului din acest an este de aproximativ 70 000 de lei, a precizat consilierul Casei de Cultură a Studenţilor din Tîrgu-Mureş, Ana Maria Gâlea, coordonatorul de proiect. Biletele şi abonamentele au tarif mai mic decât anul trecut şi au fost puse în vânzare la Casa de Cultură a Studenţilor, clubul Jazz&Blues şi pe site-ul bilete.ro.
Adela Moldovan