Tranzacţia prin care Premier Energy cumpără pachetul majoritar de acţiuni emise de Hargaz Harghita Gaz şi, astfel, preia controlul asupra companiei, a fost autorizată de Consiliul Concurenţei.
În urma analizei efectuate Consiliul Concurenței a constatat că această operaţiune nu ridică obstacole semnificative în calea concurenţei efective pe piaţa românească sau pe o parte substanţială a acesteia şi că nu există îndoieli serioase privind compatibilitatea sa cu un mediu concurenţial normal.
Decizia finală cu privire la tranzacţia dintre Hargaz Harghira Gaz şi Premier Energy va fi publicată pe site-ul autorităţii naţionale de concurenţă, după eliminarea informaţiilor cu caracter confidenţial.
Premier Energy SRL, parte din grupul de firme cu acelaşi nume, activează pe piaţa gazelor naturale din România ca distribuitor şi furnizor, precum şi pe piaţa activităţilor conexe distribuţiei de gaze naturale.
Hargaz Harghita Gaz S.A. este o companie activă pe piaţa gazelor naturale din România în calitate de distribuitor, precum şi pe piaţa activităţilor conexe distribuţiei de gaze naturale, respectiv: proiectarea şi executarea sistemelor de distribuţie a gazelor naturale, proiectarea şi executarea instalaţiilor de utilizare a gazelor naturale.
Până la data de 1 noiembrie 2021, Hargaz Harghita Gaz S.A. a fost titular al unei licenţe de furnizare a gazelor naturale.
Guvernul a decis, vineri, în şedinţă, la propunerea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, alocarea sumei de aproape 270 de milioane de lei pentru 65 de teatre, opere şi filarmonici din ţară, care funcţionează în subordinea autorităţilor locale, a anunţat ministrul Cseke Attila.
Suma reprezintă 2% din impozitul pe venit încasat până la data de 31 iulie 2022 și vor fi finanțate teatre, opere şi filarmonici care nu primesc finanţare din bugetul naţional inclusiv din judeţele: Braşov, Covasna, Harghita, Mureş și Sibiu.
Fondurile au fost repartizate conform solicitărilor transmise către MDLPA, până la termenul legal, de către unităţile administrativ-teritoriale în subordinea cărora funcţionează instituţii publice de spectacole.
Ministerul Mediului propune ca toţi cei care vor cumpăra cu factură lemn de foc, indiferent de categoria socială, să primească un ajutor de 150 lei pentru fiecare metru cub, în limita a maximum 5 mc.
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Barna Tanczos, a declarat că săptămână viitoare Ministerul Mediului va prezenta această propunere Coaliţiei. Cel care va beneficia va trebui să facă dovada că a cumpărat lemn de foc pentru încălzire cu factură şi cu aviz de însoţire a mărfii. De această măsură vor beneficia toţi cei care au cumpărat lemn de foc, indiferent de categoria socială sau dacă sunt consumatori vulnerabili sau nu, a menţionat Tanczos, într-o intervenţie la Digi 24.
Ministrul de resort a precizat, totodată, că lista beneficiarilor va fi întocmită de primării, iar estimarea este că între 1 şi 3 milioane de familii vor putea primi acest nou tip de subvenţie.
În ceea ce priveşte modalitatea de acordare a sumelor compensate, Tanczos a punctat că plata către beneficiari se va face ulterior achiziţiei lemnului de foc.
Publicat de ebarabas,
26 august 2022, 14:56 / actualizat: 27 august 2022, 11:32
10 milioane de euro din fonduri europene sunt investiți anul acesta pentru reabilitarea a două licee și a unei școli gimnaziale din Târnăveni.
Unele dintre lucrări au debutat încă de la începutul anului, iar pentru Liceul Tehnologic din localitate a fost programată o nouă licitație pentru atribuirea lucrărilor, în luna octombrie.
Termenul limită de finalizare a tuturor acestor lucrări este finele anului următor, a precizat primarul municipiului Târnăveni, Sorin Megheșan:
Școala Gimnazială Traian în luna februarie a intrat într-un proiect de peste 4 milioane de euro din fonduri europene pentru modernizare, reabilitare și extindere. De asemenea, Liceul Teoretic din luna iunie este într-un proces de eficientizare termică. De asemenea, sper ca în luna octombrie să atribuim contractul de execuție pentru modernizarea Liceului Tehnologic. Și acolo avem un proiect semnat de peste 4 milioane de euro. A fost scos la licitație și, din păcate, nu a participat nimeni. Acum am ajustat prețurile…
Și în Municipiul Reghin vor avea loc ample lucrări de reabilitare a sistemului de încălzire în două unități școlare.
Pentru începerea lucrărilor se așteaptă primirea banilor de la Fondul de Mediu, precizează primarul Municipiului Reghin, Mark Endre:
S-au făcut igienizări, s-au făcut lucrări iar acolo unde avem depuse proiecte, acolo numai igienizări interioare am făcut și așteptăm banii de la AFM (Administrația Fondului pentru Mediu). Pentru eficientizare energetică avem lucrări de reabilitare totală la o grădiniță și la Liceul Petru Maior. La Petru Maior investiția este de 8-9 milioane de lei iar la Grădinița cu program prelungit, 3 milioane de lei.
În unitățile școlare din Reghin și Târnăveni unde au loc lucrări de reabilitare pe termen lung, cursurile au fost relocate în alte clădiri puse la dispoziție de autoritatea locală.
Conducerea naționalului târgumureșean face un apel public la solidaritate financiară pentru reabilitarea clădirii Teatrului Național Tg. Mureș.
Potrivit directorul instituției, Gasparik Attila, teatrul a fost refuzat sistematic de ordonatorul său de credite, Ministerul Culturii, care i-a promis fonduri de reabilitare a clădirii vechi de 60 de ani, care găzduiește cele două companii de teatru, cu repertorii în limbile română și maghiară.
Gasparik Attila a amintit că în luna iunie chiar ministrul Culturii, Lucian Romaşcanu a fost în vizită Tg. Mureș și a promis bani de finanțare, lucru care nu s-a întâmplat:
Fostul și noul Guvern au avut în program un fond pentru reabilitarea teatrului național, de 70 de milioane de lei și totodată am depus la Ministerul Dezvoltării un proiect și nimic nu s-a întâmplat. A fost în vizită domnul ministru, a văzut cum arată teatrul și a spus: ”Da, trebuie făcut ceva!” Nu mi se pare normal că nici Primăria și nici Consiliul Județean nu fac absolut nimic pentru această instituție, care reprezintă indentitatea locală.
O altă promisiune neîndeplinită de mai mulți ani a tuturor miniștrilor Culturii este scoaterea la concurs a postului de manager al Teatrului Național Tg. Mureș, pe 18 august lui Gasparik Attila fiindu-i prelungit mandatul cu 60 de zile.
Secretarul de stat în Ministerul Culturii, Demeter Andras, a precizat că în acest interval de timp va fi organizat concurs pe post, iar câștigătorul va fi ales dintre candidații cu cel mai bun proiect managerial, inclusiv privind reabilitarea clădirii:
Suntem într-un interimat prelungit la conducerea Teatrului Național, fiindcă al doilea mandat al directorului general Gasparik a ajuns la final. De atunci domnia sa asigură prin ordine succesive ale ministrului Culturii, interimatul. Și asta înseamnă că este un cadru propice, în sensul că Ministerul Culturii poate să elaboreze un caiet de sarcini cu obiective privind realizarea investiției în sine, urmând ca dintre candidații care se vor prezenta, să se aleagă proiectul managerial cel mai fundamentat și argumentat.
În replică, primarul mun. Tg. Mureșului, Soos Zoltan, a spus că administrațiile locale nu pot finanța o instituție aflată în subordinea unui minister:
În primul rând administrațiile locale nu pot să ajute. Teatrul Național are un singur susținător legal, Ministerul Culturii. Conform legislației în vigoare în România, ei doar prin Ministerul Culturii pot să obțină finanțare. Administrația teatrului trebuia să facă studii de fezabilitate pe orice probleme, sistemul electric al clădirii, decor etc, și să solicite bani. Nu știu dacă s-a făcut sau nu asta. Directorul Gasparik face un apel, dar nu către public trebuie să facă apelul ci către minister. Iar dacă ministerul vine cu refuzuri la aceste solicitări de bugete, asta înseamnă că e o problemă la minister.
Clădirea Teatrului Național din Tg. Mureș a fost construită în anii 60 și dată în folosință în 1973. Conducerea teatrului susține că de atunci nu s-a efectuat niciodată o reabilitare profesionistă, prin care ar creşte siguranţa artiştilor, confortul publicului şi mai ales ar putea scădea costurile la electricitate şi încălzire.
Iarna trecută, la Naționalul târgumureșean, facturile s-au triplat: de exemplu în luna decembrie în loc de 100.000 de lei, facturile au fost de circa 300.000 lei, atât pe curent electric cât și pe gaz metan.
Pictură murală de zeci de metri pe clădirea unei școli din Tg. Mureș
Foto: Sursa foto: Cup of Color
Publicat de ebarabas,
26 august 2022, 10:45 / actualizat: 28 august 2022, 14:12
Este un dar pentru comunitatea din Târgu Mureș din partea unei echipe a Organizației Cup of Color, cu artiști internaționali din Elveția, Germania și Hong Kong.
Aceștia au realizat, în doar două săptămâni, o pictură de 40 de metri lățime pe un perete al Școlii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din cartierul Libertății.
Lucrarea a atras numeroși copii din cartier care au participat și ei activ cu desenele lor, reprezentând visele și ideile proprii despre viață.
Pictura se bucură de un mare succes, astfel că mai multe școli vor astfel de reprezentări artistice, spune purtătorul de cuvânt al Primăriei Municipiului Târgu Mureș, Cristina Pruteanu:
O echipă de artiști au făcut voluntar pictura asta. A fost un fel de dar pe care ei l-au făcut comunității. Sunt artiști internaționali care au pictat în multe zone, Hong Kong, America de Sud, prin Europa.. și fac lucrul ăsta gratuit, pentru comunitate. S-au grăbit tocmai pentru a fi gata înainte de începerea școlii și copiii sunt super încântați. A fost atât de bine primit de în cartier faptul că școala se pictează încât toată lumea vrea acum să pictăm școlile cu picturi murale.
Pictura murală va fi inaugurată în această după-amiază la Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu”, începând cu ora 17:00.
Organizatorii îi așteaptă pe cei interesați, cu băuturi și mâncare, poze și un film despre activitatea desfășurată. În plus, participanții vor avea posibilitatea de a discuta cu artiștii Cup of Color.
Echipa Organizației Cup of Color a venit în România încă de anul trecut când a decorat o grădiniță împreună cu comunitatea din Săbed, respectiv un mic perete în Rovinari, Târgu Mureș.
Publicat de ebarabas,
26 august 2022, 08:47 / actualizat: 27 august 2022, 10:40
Viceprimarul municipiului, Toth Birtan Csaba, anunţă că administraţia locală a câştigat un grant în cadrul Programului Operaţional Capacitate Administrativă 2014-2020 pentru a crea un nou sistem informatic, care să simplifice procesele administrative şi managementul documentelor.
Potrivit acestuia, noul serviciu va face mai transparente procesele birocratice, va reduce timpul necesar pentru eliberarea unor documente şi va permite cetăţenilor să interacţioneze mai uşor cu administraţia locală.
Noua platformă va putea fi accesată de pe site-ul oficial al Primăriei Sfântu Gheorghe atât de pe dispozitive fixe, cât şi mobile, oferind acces la diverse servicii publice electronice prin intermediul conturilor individuale de client.
Este opinia Forumului Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș (FRCR ), ai cărui reprezentanți o transmit, an de an, autorităților statului român.
Aflată la a XIX-a ediție, manifestarea devenită un adevărat forum ”româno-român” se va întruni în perioada 14 – 18 septembrie la Universitatea de Vară de la la Complexul Sportiv Național din Izvoru Mureşului.
Președintele FRCR, Dragoș Burghelia, apreciază că există deja o tendință permanentă de discriminare și deznaționalizare a românilor minoritari din Sud-Estul Transilvaniei:
Este un fenomen îngrijorător, cel de discriminare a românilor, de drepturi europene, de drepturile omului care sunt încălcate. Vorbim de un fenomen care din păcate durează de secole, și anume maghiarizarea multor comunități, și în perioada imperiului austro-ungar, în perioada Dictatului de la Viena sau a Regiunii Autonome Maghiare. Această maghiarizare revine pe agenda publică a forțelor din Ungaria și a anumitor forțe politice din România. E suficient să mergem în unele comunități, unde acum 80 de ani erau sute de familii de români, iar astăzi mai sunt poate 4-5 copii care învață în limba română la biserica din sat.
În calitate de avocat, Dragoș Burghelia pledează și pentru necesitatea reprezentării automat, prin lege, a românilor din Harghita și Covasna în Parlament, așa cum sunt reprezentați românii din diaspora în forurile legislative din acele țări.
Nu în ultimul rând, președintele Forumului Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș arată că organizația se identifică cu lupta românilor din Basarabia și sudul Dunării și, în ultima vreme, mai ales în urma războiului din Ucraina, cu necestățile românilor din Bucovina de Nord.
Secția de Obstetrică-Ginecologie a Spitalului de Recuperare Cardiovasculară „dr. Benedek Geza” din Covasna a fost adusă la nivelul secolului 21 după ce a trecut printr-o serie de modernizări majore.
A fost completată și echipa medicală cu specialiști de renume, iar în viitor ar putea beneficia de un punct fix de donare de sânge.
Managerul Spitalului, Monica Sporea, afirmă că în prezent gravidele pot naște fără dureri, însă în cazul unor operații de ginecologie este nevoie de transfuzie de sânge:
Vrem să funcționalizăm și Secția de Ginecologie și am adus o echipă de medici pentru a relua activitatea secției atât pe partea de nașteri normale cât și operații care țin de ginecologie. Această autorizație, presupune un punct de transfuzie sânge pentru că dacă sunt complicații, trebuie sânge.
Pentru creșterea gradului de donare de sânge în Covasna, autoritățile locale au în plan să lanseze un program de popularizare și recompensare a acestei activități.
Pe lângă avantajele de care au parte donatorii de sânge la nivel național precum analize gratuite și bonuri de masă, covăsnenii vor beneficia și de acces gratuit la bazele sportive din oraș și la evenimentele organizate de Centrul Cultural.
Aceste prevederi, inclusiv cea privind înființarea un punct fix de donare de sânge în cadrul Spitalului Orășenesc Covasna, vor fi reglementate printr-o hotărâre de Consiliu Local.
Naționala feminină de volei a României a obținut, miercuri, a doua sa victorie din preliminariile Campionatului European de anul viitor, 3-0 în deplasare, cu Insulele Feroe. În primul joc, selecționata tricoloră trecuse, la Piatra Neamț, cu același scor de Israel. Pentru echipa țării noastre urmează meciul mult mai dificil cu Croația, programat duminică, 28 august, de la ora 20.00, la Osijek. Formația Croației are și ea două victorii, 3-0 cu Feroe, pe teren propriu și 3-1, în deplasare, cu Israel.
Primele două clasate din grupă se vor califica la turneul final al Campionatului European de anul viitor.
Este vorba de școli din comunele Band, Gălești, Vărgata și Viișoara care sunt în curs de reabilitare iar cea mai mare parte dintre ele au termen de finalizare până la sfârșitul acestui an.
La aceste unități au fost efectuate primele controale de o echipă formată din șeful DSP Mureș, subprefectul județului Mureș și un reprezentant ISU.
Până la începerea școlii, vor mai fi efectuate controale privind igienizarea acestora în vederea începerii cursurilor, a precizat pentru Radio Târgu Mureș, directorul DSP Mureș, dr. Iuliu Moldovan:
Sunt 8 unități școlare fără autorizație sanitară de funcționare la nivelul a 4 unități administrativ teritoriale. Majoritatea școlilor sunt în curs de reabilitare sau modernizate pe proiecte cu bani guvernamentali sau din fonduri europene. Unele sunt gata și vor veni spre autorizare iar altele în cursul acestui an vor fi finalizate.
În județul Mureș sunt peste 600 de clădiri unde se desfășoară cursuri pentru preșcolari, elevi și liceeni.
Mai multe primării au desfășurat pe perioada verii o serie de lucrări de modernizare, printre care și Primăria Târgu-Mureș la unele licee și școli gimnaziale.
Echipele de tenis de masă ale României au cucerit, miercuri, medaliile de aur la Campionatele Balcanice de la Sarajevo, din Bosnia-Herțegovina.
La masculin, formația țării noastre avându-i în componență pe mureșeanul Szocs Hunor (foto-al treilea din dreapta), Iulian Chiriță, Cristian Chiriță și Andrei Istrate, s-a impus în finală în fața Turciei cu 3-1, după ce în penultimul act trecuse cu același scor de Bulgaria.
La fete, echipa României, formată din Adina Diaconu, Andreea Dragoman, Irina Ciobanu și Alina Zaharia, a învins în finală, cu 3-0, Turcia, după ce în semifinale eliminase Grecia cu același scor.
Competiția de la Sarajevo continuă cu întrecerile individuale.
Peste 120 de olari din întreaga țară sunt așteptați la cea de-a 56-a ediție a Târgului Olarilor , care va avea loc în Piața Mare din centrul istoric al Sibiului, în primul 3 și 4 septembrie.
Potrivit organizatorilor, vor veni meșteri din cele mai cunoste centre de olărit, cum ar fi Corund, Horezu, Vădastra, Obârşa sau Braniştea, dar și ceramiști care realizează creații de inspirație modernă.
Diversitatea produselor decorative și utilitare, realizate din lut, atmosfera de târg și întâlnirea publicului cu olarii – toate fac parte din rețeta de succes a acestei expoziții cu vânzare, anunță organizatorii.
La fel ca la celelalte ediții, și în acest an la Târgul Olarilor din Piața Mare vor avea loc demonstrații de meșteșug la roata olarului, precum și ateliere de olărit. Astfel vizitatorii pot urmări olarii în timp ce lucrează vase sau pot încerca ei înșiși să modeleze lutul și să decoreze oale și ulcele.
21 de candidaţi s-au calificat pentru prima etapă a ediţiei din acest an a Festivalului-concurs DbutanT, organizat de Teatrul Andrei Mureşanu din Sfântu Gheorghe şi Teatrul de Stat din Constanţa.
Potrivit organizatorilor, printre aceştia se numără, în premieră, şi persoane din afara graniţelor ţării, respectiv din Grecia, Belgia şi Ungaria.
Conform regulamentului, la Festivalul-Concurs DbutanT de anul acesta s-au putut înscrie scenografi, arhitecţi, designeri care au o diplomă de absolvire emisă în anii 2019, 2020 sau 2021.
Conducerea Teatrului Andrei Mureşanu a precizat că DbutanT este singurul festival de teatru din ţară care se adresează artiştilor debutanţi, iar acesta s-a bucurat până acum de un adevărat succes atât în rândul artiştilor aflaţi la început de carieră, cât şi în rândul publicului, sălile fiind arhipline la toate reprezentaţiile.
Un autoturism a intrat într-un cap de pod, ieșind de pe partea carosabilă, în șanțul de pe același sens de mers.
În urma impactului au rezultat trei victime: un bărbat de 55 de ani, inconștient, catalogat de paramedici ca fiind de cod roșu, adică rănit foarte grav și două victime rănite ușor, respective un bărbat și o femeie, care au fost asistate medical la fața locului.
Pentru bărbatul rănit grav s-au aplicat manevrele de resuscitare timp de o oră, de către echipajul SMURD prezent la fața locului, însă ulterior a fost declarat decesul acestuia.
Circulația pe DN 15, la Vălenii de Mureș, s-a desfășurat pe un singur sens pe toată durata intervenției, informează ISU Mureș
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat că în cele 75 de dezbateri publice organizate în 43 de zile pe marginea celor două proiecte de lege ale învăţământului, elaborate în concordanţă cu Raportul ‘România Educată’, au fost preluate de la beneficiari ai educaţiei aproximativ 2.000 de propuneri. Ministrul a precizat că ele vor fi centralizate şi integrate în actele normative.
Cîmpeanu şi-a exprimat speranţa ca, după adoptarea proiectelor în Guvern, acestea să parcurgă circuitul parlamentar până la finalul anului calendaristic în curs.
‘A fost cea mai amplă dezbatere publică pe un pachet legislativ în România. 75 de dezbateri, în 43 de zile. Şi procesul nu se opreşte aici. Ne dorim să facem dintr-un proiect al legii bun, care se sprijină pe cinci ani şi jumătate de consultări în proiectul România Educată, unul şi mai bun. Pe parcursul acestor 43 de zile am preluat de la beneficiarii educaţiei idei care ne-au ajutat să îmbunătăţim cele două proiecte. Vom centraliza cele peste 2.000 de propuneri, le vom integra şi le vom înainta Guvernului spre analiză şi adoptare. După adoptarea în Guvern vor fi trimise Parlamentului şi vor intra într-o procedură care va fi decisă. Important este să poată fi adoptate în acest an calendaristic’, a afirmat Câmpeanu, la Forumul Studenţilor Români de Pretutindeni care se desfăşoară în perioada 24-29 august.
Irina Begu (foto) și Sorana Cîrstea au fost eliminate, marți seara, în optimile de finală ale turneului de tenis de la Cleveland (SUA), competiție dotată cu premii totalizând 250.000 de dolari. Begu, a 5-a favorită, a cedat cu 3-6, 2-6, în fața americancei Sofia Kenin, iar Cîrstea a fost învinsă cu 6-4, 6-2, de poloneza Magda Linette.
Pentru parcursul lor la turneul din Ohio, cele două românce vor fi recompensate de organizatori cu câte 4.100 de dolari și cu 30 de puncte WTA.
Seceta a afectat în Mureș soia, porumbul, floarea soarelui, tutunul, dar și hrana animalelor
Publicat de ebarabas,
24 august 2022, 12:12 / actualizat: 27 august 2022, 10:41
Doar o mică parte din aceste producții pot fi încadrate în culturi calamitate, în condițiile în care jud. Mureș nu e atât de lovit de secetă precum județele dinafara arcului carpatic.
Directorul executiv al Direcției Agricole Mureș, Ileana Gușatu arată că ploile din ultimele zile au refăcut parțial culturile, cu excepția tutunului:
Tutunul este cel mai afectat, încă nu vedem o îmbunătățire în urma ploilor. Soia s-a revigorat, avem o suprafață de 5240 de hectare, iar fermieii vor reuși să obțină o producție de 1200 de kg la hectar, minimul necesar pentru subvenția APIA. La floarea soarelui avem 9950 de hectare semănateși cea mai are parte nu este afectată de secetă. La porumb, în zona de câmpie în care precipitațiile au fost mai puține, 20 la sută din suprafața totală de 78.000 de hectare va fi calamitată.
Seceta pedologică va afecta, în Mureș, și fermele de creștere a animalelor apreciază președintele filialiei Mureș a Ligii Asociațiilor Producatorilor Agricoli din Romania (LAPAR), Fazakas Miklos:
În zootehnie o să fie probleme, că nu sunt furaje suficiente. Lucerna și fânul s-au făcut cam un sfert din cantitatea de anul trecut. Crescătorii pot să compenseze cu paie și desigur porumb și alți nutrienți. În primul rând vorbim de prețurile la grâu și porumb, față de anul trecut și față de prețul cărnii și laptelui. Anul trecut a fost între 70 și 90 de bani kilogramul de grâu, iar anul acesta e 1,50-180 lei. Anul trecut a fost în jur de 90 de bani kilogramul de porumb, iar acum se vorbește de 2 lei kilogramul.
Reprezentanul LAPAR acuză ministerul de resort că nu crează politici publice de criză, de asigurare multiauală a producțiilor și de întrajutorare a fermierior din diverse zone din țară.
Va fi o zi de instabilitate atmosferică în trei sferturi din țară astăzi. În schimb, jumătate din România va avea parte de vreme caniculară până sâmbătă seara.
Două noi coduri galbene în acest sens au fost emise în această dimineață de meteorologi. Astfel, cu excepția estului, până diseară la ora 21:00 în țară se așteaptă ploi însemnate cantitativ. Aceste fenomene vor fi însoțite de descărcări electrice, vânt, vijelii și chiar grindină.
Celălalt cod galben anunță disconfort termic ridicat până sâmbătă.
Astăzi această evoluție se va resimți cu precădere în Moldova, Dobrogea și Muntenia, unde maxima termică va ajunge la 36 de grade.
Problema ghiozdanelor pentru elevi care sunt nevoiți să care, uneori, 8 sau 10 kilograme de cărți în spate în fiecare zi la școală, nu va avea o rezolvare nici în acest an școlar.
Greutatea acestora începe să devină o problemă deja din clasa întâi iar cele mai grele ghiozdane le au copiii de gimnaziu.
Totuși, specialiștii spun că acestea nu trebuie să depășească 10% din greutatea corporală a copilului, precizează pentru Radio Tg Mureș președintele Federației Naționale a Asociațiilor de Părinți, Iulian Cristache:
Sunt cam aceleași probleme (în acest an școlar – n.r) ca și în anii trecuți pentru că nu sunt schimbări de fond… În ceea ce privește partea cu ghiozdanul, noi tot am încercat să o rezolvăm la Minister. Vorbim, în special, nu de clasa pregătitoare că acolo nu prea sunt manuale, sunt mai multe niște caiete de lucru, iar greutatea ghiozdanului se manifestă în special începând cu clasa întâi. Problema ghiozdanului are caracter pronunțat la clasele: IV, V, VI. Trebuie să fie undeva între 8 și 10% din greutatea corporală.
Federația Națională a Asociațiilor de Părinți a făcut o serie de propuneri atât oficialilor din învățământ cât și școlilor pentru a reduce cantitatea de manuale care trebuie cărate zilnic de elevi la școală, însă deocamdată nu a fost luată o decizie unitară.
Revine Iulian Cristache:
Noi ne-am dori să avem un manual integrat cu acele caiete de lucru auxiliare, eventual să fie în format electronic și să poată fi accesat de către copil fie la școală, fie acasă, mai puțin la clasa întâi unde trebuie să lucreze efectiv pe manual. Ține un pic și de voință dar și de modul în care învățătoarea sau învățătorul își dorește să vină în sprijinul copiilor. Noi am avut promisiuni atât de la fostul ministru cât și de la actualul ministru, Câmpeanu, că vom încerca să reglementăm această lege a manualului. Din păcate, Ministerul și Consiliul Local nu au o abordare unitară.
Medicii trag un semnal de alarmă cu privire la ghiozdanele prea grele și afirmă că acestea pot provoca dureri musculare, în special de spate și de gât.
Unele studii relevă faptul că 8 din 10 elevi au probleme cu coloana vertebrală, iar cea mai frecventă afecțiune determinată de greutatea ghiozdanului dar și a poziției incorecte din bancă, este scolioza.
Nou-promovata în Liga Națională de baschet masculin, CSM Tg.Mureș, va disputa o serie de partide amicale de verificarea înaintea startului noului sezon competițional. Potrivit grupării mureșene, echipa antrenată de George Trif va disputa primul joc de pregătire la 3 septembrie, pe teren propriu, cu CSU Sibiu. Vor urma două meciuri în București, la 7 și 8 septembrie, cu Dinamo și Laguna, iar apoi, la 13 septembrie, la Tg.Mureș este programată partida cu CSM Miercurea Ciuc, în care va fi prezentat suporterilor lotul de jucători cu care va fi abordată noua stagiune. La 15 septembrie, CSM va primi vizita lui CSM Focșani, după care va participa, la Sibiu, la Memorialul Tordai Elemer, programat în perioada 20-21 septembrie.
Ediția 2022-2023 a Ligii Naționale de baschet va debuta la 28 septembrie, când vor avea loc partidele din prima etapă. Mureșenii vor juca, în runda inaugurală, în deplasare, cu BC Argeș Pitești. Liga Națională se va desfășura după un nou format, ce va cuprinde în prima fază două Conferințe, A și B. CSM Tg.Mureș a fost repartizată în Conferința A, alături de campioana en-titre U-BT Cluj, SCMU Craiova, BC Argeș Pitești, CSU Sibiu, CSM Ploiești, CSM Tg.Jiu, Rapid București și CSM Miercurea Ciuc.
Prima fază din Cupa României este programată 1-3 octombrie și se va desfășura sub formă de turnee. Mureșenii vor evolua în grupa D, alături de CSO Voluntari și de CSM Miercurea Ciuc. Gazda turneului va fi gruparea ilfoveană, care este deținătoarea trofeului.
Din 20 august au intrat în vigoare noile reglementări legislative care prevăd amenzi chiar şi de trei ori mai mari pentru şoferii care circulă pe drumurile naţionale fără o rovinietă valabilă.
Transportatorii nu sunt de acord cu criteriile de stabilire a sancțiunilor. Potrivit acestora, amenzile trebuiau să crească proporțional cu valoarea prejudiciului, respectiv cu timpul scurs de la neplata vignetei după expirare, apreciază președintele Federației Operatorilor Români de Transport, Augustin Hagiu:
Dacă creștea prețul vignetei, atunci aveam o mare problemă. Există o statistică care arată că 30 la sută din vehiculele comerciale nu își plătesc vigneta. De multe ori uiți să-ți iei vigneta. Amenda ar trebui să fie cât mai mică sau raportată la numărul de zile ”de uitare”, ca să zic așa. Dacă mi-o plătesc cu 7 zile întârziere, să iau 100 de lei amendă, dacă trec 60 de zile ar trebui să îmi iau poate 1000 de lei iar dacă ”uit” să mi-o plătesc un an de zile, ar trebui să îmi iau poate 10.000 de lei.
Dacă creștea prețul vignetei, atunci aveam o mare problemă. Există o statistică care arată că 30 la sută din vehiculele comerciale nu își plătesc vigneta. De multe ori uiți să-ți iei vigneta. Amenda ar trebui să fie cât mai mică sau raportată la numărul de zile ”de uitare”, ca să zic așa. Dacă mi-o plătesc cu 7 zile întârziere, să iau 100 de lei amendă, dacă trec 60 de zile ar trebui să îmi iau poate 1000 de lei iar dacă ”uit” să mi-o plătesc un an de zile, ar trebui să îmi iau poate 10.000 de lei.
Șoferii din jud. Mureș par resemnați în privința achitării eventualelor amenzi pentru lipsa vignetei, dar se bucură că măcar prețul acestei taxe de drum nu a crescut.
Conform modificărilor survenite, la autoturisme amenda pentru neplata vignetei e cuprinsă între 275 și 550 de lei, iar la mașinile de transport persoane sancțiunea e între 1550 și 5.500 de lei, în funcție de numărul de pasageri.
La mașinile de transport marfă, lipsa rovignetei e sancționată, în funcție de tonaj, cu minimum 950 lei și maximum 23.800 de lei.
Publicat de ebarabas,
23 august 2022, 13:11 / actualizat: 27 august 2022, 10:41
În fiecare săptămână angajatorii anunță circa 1.000 de locuri de muncă vacante, cele mai multe în domeniul HORECA, în comerț și mai ales construcții, iar multe dintre acestea nu se ocupă.
Din cauza pandemiei, numeroși angajați din domeniul ospitalității și al serviciilor, s-au reprofilat sau au plecat la muncă în străinătate.
Directorul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Mureș, Gheorghe Ștef, spune că deși solicitările firmelor sunt multe nu are de unde oferi forță de muncă deoarece și numărul șomerilor este mic:
Săptămânal avem anunțate în jur de 900-1.000 de locuri de muncă vacante și nu prea sunt oameni care să le ocupe. Și acum avem 940 de locuri de muncă în toate domeniile și nu prea avem forță de muncă. Cel mai căutate meserii sunt lucrători comerciali, în domeniul HORECA și, bineînțeles, în domeniul construcțiilor, muncitori necalificați.
Rata șomajului în județul Mureș este mai mică față de anul trecut, adică 2,41% în timp ce numărul șomerilor indemnizați este cel mai mic din istorie, doar 840 de șomeri indemnizați.
Poliţiştii rutieri harghiteni au aplicat, într-o singură zi, amenzi de peste 13.000 lei, într-o acţiune de verificare a vehiculelor care fac parte din categoria transportului de persoane.
Ieri au fost verificate 95 de autovehicule care circulau pe principalele artere din judeţ, poliţiştii urmărind atât respectarea regulilor de circulaţie, cât şi deţinerea documentelor necesare efectuării transportului public de persoane sau respectarea capacităţii maxime de încărcare.
Au fost aplicate 24 de sancţiuni contravenţionale, pentru neportul centurii de siguranţă, depăşirea regimului legal de viteză, lipsa R.C.A. sau depăşire neregulamentară.
Totodată, au fost reţinute două permise de conducere şi trei certificate de înmatriculare.
Codurile de vreme severă au fost prelungite și extinse în această dimineață. Până mâine este cod galben de instabilitate atmosferică accentuată în cea mai mare parte a țării.
Atenționarea este dublată de un cod portocaliu valabil în 14 județe din nordul Olteniei și al Munteniei, sudul Banatului și în Carpații Meridionali și de curbură, iar pentru zona de sud-est este valabil și un cod galben de caniculă și disconfort termic.
În a doua jumătate a săptămânii, disconfortul termic va fi în creștere și în restul țării.
Marcel Iancu (1895 Bucureşti – 1984 Ein Hod, Israel) a fost un artist-fenomen al secolului XX, atât pentru arta românească, cât şi pentru cea universală. Personalitate complexă, artist cu vocaţie multiplă, pictor, arhitect, grafician şi eseist, Iancu a fost în centrul celei mai importante mişcări de Avangardă şi a avut legătură cu toţi marii artişti revoluţionari ai vremii.
Expoziţia „Marcel Iancu. Reconstruind artele România – Israel”, curatoriată de Raya Zommer-Tal, va putea fi vizitată în perioada 25 august – 4 decembrie, de marţi până duminică, între orele 12:00 şi 20:00 la Galeria Cetăţii Medievale din Târgu Mureş.
Artistul s-a născut la Bucureşti, în 1895, într-o familie de origine evreiască şi în 1914 a plecat în Elveţia să studieze. A început cu matematica dar, după doar un an, a renunţat în favoarea arhitecturii, în cadrul Academiei Polytechnikum din Zurich.
Expoziţia a fost realizată în parteneriat cu Janco Dada Museum, Ein Hod, Israel, Ambasada Israelului şi Uniunea Arhitecţilor din România.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea și-a asigurat prezența în optimile de finală ale turneului de la Cleveland (SUA), după victoria obținută, luni seara, în fața Marcelei Zacarias, din Mexic, scor 6-2, 6-3. Cîrstea ar fi trebuit să o întâlnească în runda inaugurală pe belgianca Elise Mertens, însă aceasta s-a retras din competiție. În următoarea fază, românca o va avea ca adversară pe poloneza Magda Linette.
În optimile turneului de la Cleveland este calificată și Irina Begu, care va juca pentru un loc în sferturi contra americancei Sofia Kenin.
La turneul WTA de la Grandby, din Canada, perechea formată din Monica Niculescu și Raluca Olaru s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu, după victoria în trei seturi (2-6, 7-6 (4), 10-6) obținută în fața cuplului Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Danka Kovinic (Muntenegru).
Pentru accederea în semifinale, Niculescu și Olaru, favoritele numărul 2, vor înfrunta perechea formată din japoneza Eni Shibahara și australianca Daria Saville.
5 scaune de transport, special concepute pentru a facilita transportul pacienților pe scări, au intrat de vineri în dotarea Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) din Miercurea Ciuc.
Scaunele în valoare de 83.000 de lei sunt o donație din partea companiei MOL România și a Asociației Transylvania Rescue Team, Filiala Ciuc.
SAJ Harghita mai are în dotare două astfel de scaune electrice de transport pacienți pe scări, cumpărate recent de Consiliul Județean Harghita.
Doar câteva județe din țară mai au astfel de scaune, iar județul Mureș nu este unul dintre ele.
Serviciul Județean de Ambulanță Harghita stă cel mai bine la acest capitol, precizează managerul instituției, Dr. Péter Szilárd:
Sigur că o să ne ajute în activitatea noastră pentru că colegii noștri s-au chinuit mult pentru a transporta pacienți nedeplasabili între locuință până la ambulanță. Colegii noștri nu mai trebuie să ridice pacientul pentru că sunt electrice, deci au șenile și o persoană poate să manevreze ușor. Știu de la distribuitorul din România, că în țară de la ei au mai cumpărat trei județe câte un scaun.
Cele cinci scaune electrice de transport pacienți urmează să ajungă la stațiile mari de Ambulanță din județ, respectiv la Toplița, Gheorgheni, Miercurea Ciuc, Odorheiu Secuiesc și Cristuru Secuiesc.
Publicat de ebarabas,
23 august 2022, 10:49 / actualizat: 23 august 2022, 12:51
Literele de pe Tâmpa și clădirea Primăriei municipiului Brașov vor fi iluminate în culorile albastru și galben, astăzi și mâine seară, în semn de solidaritate cu Ucraina, care marchează în aceste zile două sărbători importante: Ziua Drapelului Național, pe 23 august, și Ziua Independenței, pe 24 august.
Brașovul a fost printre primele comunități care s-a implicat activ pentru a trimite ajutoare și pentru a îi sprijini pe refugiații ucraineni.
După luni de zile de implicarea a comunității brașovene, de la primărie, organizații neguvernamentale, companii, la simpli cetățeni, în trimiterea de tone de ajutoare în Ucraina și sprijinirea a mii de cetățeni ucraineni care au ajuns la Brașov, eforturile comunității brașovene vor continua până la finalizarea războiului.
Sepsi OSK Sf.Gheorghe a învins, luni, în deplasare, cu 1-0, pe Universitatea Cluj, iar Farul Constanța a trecut, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 de FC Voluntari, în cadrul celei de-a 6-a etape a Superligii de fotbal.
În urma victoriei de la Cluj, Sepsi OSK a urcat pe locul 4 în clasament, acumulând 10 puncte. Partida de pe Cluj Arena a fost întreruptă, în prima repriză, timp de 10 minute, din cauza manifestărilor suporterilor gazdă.
În primele jocuri ale rundei s-au consemnat rezultatele: CS Mioveni-FC Argeș 0-1, FC Universitatea Craiova 1948-Petrolul Ploiești 0-1 și Rapid-UTA Arad 1-0. Meciurile Chindia Târgoviște-Universitatea Craiova, FC Botoșani-FCSB și AFC Hermannstadt-CFR Cluj au fost amânate. Craiova, FCSB și CFR dispută la 25 august partidele retur din play-off-ul Conference League.
În clasamentul Superligii pe primele locuri se află Farul și Rapid cu câte 12 puncte, fiind urmate de FC Botoșani cu 11 puncte.
Polițiștii de la Serviciul imigrări din Mureș au depistat, în perioada 17-20 august, patru cetățeni străini din Mexic și Nepal care se aflau în situații ilegale.
Astfel, doi bărbați din Nepal, în vârstă de 30, respectiv 33 de ani, au fost depistați că desfășurau activități lucrative fără forme legale, respectiv fără avize de angajare și fără contracte individuale de muncă, la o societate comercială din domeniul comerțului din județul Mureș. Aceștia au intrat legal în România, în baza unor vize de lungă ședere în scop de angajare în muncă.
Totodată, poliţiştii au depistat doi cetățeni din Mexic, un bărbat și o femeie, în vârstă de 26, respectiv 36 de ani, care se aflau în ședere ilegală. Străinii erau în posesia unor permise de ședere temporară a căror valabilitate expirase, fără ca ei să părăsească teritoriul României și fără să fi întreprins demersurile legale pentru prelungirea dreptului de ședere temporară în țară. Cei doi cetățeni din Mexic au fost sancționați contravențional cu amendă în valoare totală de 800 de lei.
De asemenea, pe numele 4 persoane au fost emise decizii de returnare prin care sunt obligați să părăsească România în termen de 15, respectiv 30 de zile.
În plus, la finalizarea verificărilor polițiștilor, față de reprezentanții firmei care primise la lucru cei 2 cetățeni nepalezi vor fi dispuse masurile legale, conform prevederilor OG 25/2014 privind încadrarea în muncă și detașarea străinilor pe teritoriul României, cu modificările și completările ulterioare.
Elevii care încep în toamnă clasa pregătitoare vor primi ghiozdane şi rechizite şcolare gratuite din partea Consiliului Judeţean Covasna, au anunţat reprezentanţii instituţiei.
Potrivit acestora, CJ a alocat 160.000 de lei pentru continuarea programului ‘Primul ghiozdan’, iniţiat în 2013, iar anul acesta vor fi acordate 2.148 de ghiozdane echipate cu rechizite şcolare. Valoarea unui pachet este de 74 de lei.
Programul ‘Primul ghiozdan’ este unul dintre cele mai populare proiecte ale Consiliului Județean Covasna de sprijinire a familiilor.
Din anul 2013 şi până în prezent, CJ Covasna a acordat ghiozdane şi rechizite şcolare gratuite unui număr de aproximativ 20.000 de copii din clasele pregătitoare.
Cel puțin asta afirmă autoritățile locale din 25 de UAT-uri ale județului Mureș. Restul, de trei sferturi dintre primării, au ignorat solicitarea venită din partea Direcției Agricole Mureș.
Un nou apel va fi transmis luna aceasta edililor locali să ia măsuri pentru eradicarea ambroziei care creează o serie de probleme de sănătate.
Singurul focar de ambrozie, cunoscut mai demult la Târgu Mureș, a dispărut, afirmă directorul Direcției Agricole Mureș, Ileana Gușatu:
Noi trimitem adrese înspre primării pentru că ei sunt răspunzători pentru combaterea acesteia. Puține ne-au răspuns până la această dată și ne-au spus că pe raza lor nu au depistat astfel de focare de ambrozia. Pe zona Târgu Mureș au fost focare mai ales în zona Căii Ferate. Acum, în ultima perioadă nu am mai văzut… Cred că și seceta a contribuit foarte mult, pe cale naturală, la distrugerea acestei buruieni.
Poliția Locală din Târgu Mureș a avut o sesizare anul acesta pentru ambrozie, spune șeful Serviciului, Raul Matiș:
În luna august am avut o sesizare referitoare la existența unui teren de o jumătate de hectar pe strada Livezeni unde există și ambrozie. Noi am fost la fața locului, am făcut și un documentar foto, am emis o notificare prin care l-am somat pe proprietarul terenului să cosească în mod repetat terenul respectiv iar dacă nu, riscă amenzi.
Medicul alergolog din Târgu Mureș, Mihaly Enikő, afirmă că în anii trecuți a avut o serie de pacienți cu alergii din cauza ambroziei, iar sezonul ei începe acum și durează până în luna octombrie:
Era mai mult pe lângă căile ferate și eu am avut cei mai mulți pacienți ceferiști, până acum. Anul acesta încă nu am avut pacienți că sezonul ei din august începe. Ar trebui o campanie de conștientizare ca lumea să o recunoască mai ușor și apoi trebuie scoasă și arsă unde este.
Persoanele care dețin terenuri pe care crește ambrozia sunt obligate să ia măsuri pentru eliminarea acestei plante, altfel riscă amenzi ce pot ajunge la 5.000 de lei pentru persoanele fizice și la 20.000 de lei în cazul firmelor.
Conform unor date publicate de Ministerul Sănătății, o jumătate de milion de români sunt alergici la polenul acestei plante.
Multe persoane dezvoltă forme severe, care se complică apoi cu obstrucție nazală, manifestări de astm și sufocare. În unele cazuri, polenul de ambrozie poate provoca șoc anafilactic.
Maşinile mai vechi de 15 ani vor putea fi casate din luna septembrie
Publicat de ebarabas,
22 august 2022, 12:15 / actualizat: 3 septembrie 2022, 9:50
Programul, susținut de ministerul Mediului pentru reducerea noxelor, are o valoare de 500 de milioane de lei şi va fi implementat cu sprijinul unităţilor administrativ-teritoriale.
Ministrul Mediului, Tanczos Barna a subliniat că România şi-a propus, prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, ca până în 2026 să scoată din uz număr de 250.000 de autovehicule mai vechi de 15 ani:
Mașinile mai vechi de 15 ani, data fabricației, care au normele Euro 3 sau sub Euro 3 și care au circulat cel puțin 3 ani în România, pot face obiectul acelor casări, care se vor compensa cu o sumă de 3000 de lei, din care 1500 de lei se vor susține din Fondul de Mediu. Programul poate să înceapă din septembrie la nivel local, iar din intâi octombnrie AFM va primi deconturile autorităților locale. Asta înseamnă că programul este deja în desfășurare la nivel local.
În Tg. Mureș, în ultimele trei luni s-au depus și aprobat peste 200 de dosare de casare a unor autoturisme mai vechi de 5 ani.
Este o inițiativă locală, care va fi compatibilizată cu programele Ministerului Mediului, a precizat purtătorul de cuvânt al Primăriei Tg. Mureș, Cristina Pruteanu:
Consiliul Local a votat în luna mai aprobarea Programului multianual de interes public „Programul local rabla”. Consilierii locali au aprobat un buget de 300.000 lei, respectiv 1.200.000 lei credit de angajament. Târgumureșenii care îndeplinesc condițiile din regulament, vor putea beneficia de suma de 3.000 lei pentru achiziția de autoturisme nu mai vechi de 5 ani. De la lansarea acestui program la Primărie au fost depuse 232 solicitări, din care au fost aprobate 211 dosare. Momentan, avem 100 de dosare decontate, iar restul de 110 dosare vor fi decontate după rectificarea bugetară.
În ce privește programul lansat de Fondul de Mediu, Primăria Tg. Mureș așteaptă să fie lansate normele de aplicare, și desigur vom avea nevoie de o nouă hotărâre de consiliu local pentru implementarea acestui program ministerial.
Până mâine seară, la ora 22, în aproape toată țara va fi instabilitate atmosfericã temporar accentuată și vor fi ploi însemnate cantitativ.
Sunt vizate de aceste fenomene meteo Transilvania, Oltenia, Maramureş, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Moldovei şi local Crişana şi Banat.
Vor fi averse torenţiale, descãrcãri electrice, intensificãri ale vântului şi pe alocuri vijelii şi grindinã. În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitãţile de apã vor depãşi 25…30 l/mp şi pe arii restrânse 40…50 l/mp.
Printre județele vizate sunt și Mureș, Harghita, Covasna și Brașov.
Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului WTA de la Cleveland (SUA), după ce a învins-o în runda inaugurală pe americanca Peyton Stearns, cu 6-4, 6-3. În următoarea fază a competiției, Begu, a 5-a favorită, o va avea ca adversară pe învingătoarea din meciul care le opune, luni seara, pe americancele Sofia Kenin și Dalayna Hewitt.
La turneul de la Cleveland participă și Sorana Cîrstea, care va juca în primul tur contra belgiencei Elise Mertens. Partida este programată luni, 22 iulie, după ora 18.00, ora României.
România va fi reprezentată de 9 sportivi, în frunte cu David Popovici, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima, din Peru, programate în perioada 30 august-4 septembrie.
Alături de David Popovici, dublu campion mondial și european de seniori la 100 și 200 metri liber, au făcut, duminică, deplasare spre America de Sud, Vlad Stancu (care va concura la 400 m liber, 800 m liber, 1.500 m liber,) Bianca Costea (50 m liber și 100 m liber), Patrick-Sebastian Dinu (50 m liber și 100 m liber), Rebecca-Aimeee Diaconescu (50 m spate, 100 m spate, 100 m liber și 200 m liber), Aissia-Claudia Prisecariu (50 m spate, 100 m spate și 200 m spate), Ştefan Cozma (200 m liber și 200 m fluture), Alexandru Constantinescu (50 m spate și 200 m spate) şi Andra Denisa Gorecki (100 m future și 200 m fluture).
Potrivit Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, la Lima, sportivii noștrii vor concura și în probele de ștafetă 4×100 m liber masculin şi 4×100 m liber combinat.
Ministrul Mediului, Tánczos Barna, a spus că – în premieră – vânzările de maşini noi electrice şi hibrid au depăşit vânzările de maşini Diesel, datorită stimulentelor acordate prin programul RABLA Plus, derulat de Ministerul Mediului Apelor şi Pădurilor, prin Administraţia Fondului pentru Mediu.
Autoturismele eco full-electric, hybrid, plug-in şi full-hybrid au avut în primele şapte luni ale anului o creştere de peste 100%, ajungând la o cotă de piaţă de peste 20 de procente.
Cifrele ne arată că ne apropiem cu paşi repezi de sfârşitul erei Diesel, a conchis Tánczos Barna.
Una dintre faţadele clădirii Cazinoului din Constanţa, la care au fost finalizate lucrările de reabilitare, a fost dezvelită astăzi.
Elementele de protecţie au fost înlăturate, astfel încât faţada poate fi văzută de turiştii şi localnicii care vin la plimbare pe faleză.
Reabilitarea Cazinoului – clădire unică şi reprezentativă a României, construită în stil art nouveau – este prioritară pentru Guvern, a spus ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, aflat la Constanţa pentru a verifica stadiul lucrărilor la două obiective finanţate de Executiv, Cazinoul şi Sala Polivalentă.
Cinci proiecte depuse de Brașov pentru iluminat public cu LED-uri
Foto: Allen Coliban Sursa foto: Primaria Municipiului Tg.Mures
Publicat de ebarabas,
19 august 2022, 15:21 / actualizat: 20 august 2022, 9:27
Sesiunea de finanțare a fost deschisă azi la ora 10.00 iar primăriile orașelor vor putea cere 300.000 de lei, iar în cazul municipiilor sumele pot ajunge până la 600.000 de lei.
Brașovul are 5 proiecte de iluminat economic, patru de extindere a rețelei existente și unul de modernizare, adică înlocuirea lămpilor cu incandescență cu lămpi cu LED, plus sistemul de telegestiune.
Pentru acest din urmă proiect a avut loc azi o ședință a Consiliului Local Brașov, care a votat dosarul ce a fost depus la AFM, a explicat pentru Radio Tg.Mureș primarul Allen Coliban:
Pentru acest proiect avem în vedere aplicarea pentru fondurile disponibile prin AFM. Mai avem 8300 de lămpi de înlocuit ca să existe telegestiune și LED în absolut fiecare stâlp existent în oraș la ora actuală. Pentru un municipiu de dimensiunea Brașovului, să ajungem cu sistemul de telegestiune și cu lămpi LED în tot orașul, ne mai costă aproximativ 27 de milioane de lei. Dintre acestea, sperăm să acoperim o cât mai mare parte din fonduri nerambursabile, iar apelul de astăzi la AFM este doar una dintre sursele pe care le-am luat în calcul.
Allen Coliban a dat asigurări că scăderea intensității iluminării pe timp de noapte nu va pune în pericol siguranța cetățenilor.
Aproape 50.000 de mureșeni primesc carduri sociale
Publicat de ebarabas,
19 august 2022, 15:18 / actualizat: 27 august 2022, 10:43
Teoretic, acestea ar trebui să fie deja la beneficiari, cu banii încărcați, însă nu toate conțin sumele promise, de 250 de lei.
Cei mai mulți beneficiari din județul Mureș sunt pensionari. Mai mult de o treime dintre ei primesc acest ajutor iar mulți sunt din zonele rurale.
Angajații Casei de Pensii Mureș primesc zilnic zeci de telefoane de la pensionari care întreabă de ce nu le-au primit sau de ce nu sunt banii pe ele, spune președintele instituției, Eugenia Neagoe:
47.739 de beneficiari avem. E un număr impresionant, zic, eu, undeva la 35% e ponderea celor eligibili să primească aceste carduri sociale, cum se numesc ele. Cam 30-40 de persoane, în medie, sună zilnic. Banii nu au intrat încă la toți, din câte am înțeles eu din telefoanele pe care le primim.
O reală problemă în utilizarea cardurilor sociale o au beneficiarii din zonele rurale. Majoritatea sunt vârstnici care trebuie să se deplaseze zeci de kilometri până la primul magazin de unde își pot cumpăra alimentele, spune Raveca Făgăraș din satul Teleac:
Ce să zic, e bine că au dat dar să te duci personal să porți oameni bătrâni pe drumuri… Trebuiau să se deplaseze dumnealor, dacă așa au hotărât, să vină pe sate și să le dea la oameni. Dacă copiii nu au dreptul să le folosească (cardurile), atunci cum să procedez? Să mergem noi personal pentru atâta, nu știu dacă e normal așa ceva. Nu era mai bine să fi dat bani și să-ți cumperi pe bani ? Ce conturi facem noi, aici la sate? Noi suntem la 15 km de comună. Mijloc de transport nu există.
Beneficiază de vouchere sociale pentru alimente, pensionarii și persoanele cu handicap care au venituri până în 1.500 pe lună, dar și persoanele fără adăpost.
Beneficiari sunt și familiile care au mai mulți copii și cele monoparentale pentru care venitul pe membru de familie nu depășește 600 de lei. Circa 130 astfel de cazuri are și Primăria Târgu Mureș, spune directorul adjunct al Direcției de Asistență Socială, Corina Todoran:
Persoane fără adăpost avem 87 de beneficiari iar pentru cele două categorii: familii cu copii și familii monoparentale, avem 42 de familii.
Oficialii Ministerului de resort au anunțat că mai bine de 10.000 de carduri sociale au fost deja blocate după ce după ce beneficiarii au încercat să le vândă sau să își cumpere alcool sau tutun.
Cardurile pot fi folosite însă doar de către beneficiari și în cazuri excepționale pot fi încredințate persoanelor apropiate pentru a utiliza ajutorul, dar împreună cu actul de identitate.
Voucherele în valoare de 250 de lei se încarcă o dată la două luni, până la finalul anului, iar aceste sume sunt valabile 12 luni de la data încărcării lor.
În cazul în care beneficiarul nu se poate deplasa la operatorii economici, poate afla soldul curent / suma disponibilă pe card apelând Serviciul Clienți al emitentului, la numărul de telefon: 021 204 464.
La nivel național peste 2,5 milioane de persoane primesc tichete pentru achiziția de produse alimentare și mese calde în valoare de aproximativ de 3 miliarde de lei.
Turul I al Cupei României la fotbal, ediția 2022-2023, s-a disputat într-o singură manșă, miercuri, 17 august, iar echipele din zona noastră au evoluat în următoarele meciuri: ACS Tg.-Mureş 1898 – Unirea Ungheni 1-5 (FOTO), pe stadionul „Complexului Weekend” din Tg.-Mureș; Avântul Reghin – Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 1-2, pe stadionul „Avântul” din Reghin; Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc 0-0 și 0-1 după prelungiri, pe stadionul „ICIM” din Brașov și SR Municipal Braşov – Olimpic Cetate Râşnov 4-0, pe stadionul „Tineretului” din Brașov.
Unirea Ungheni, Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, KSE Târgu Secuiesc și SR Municipal Braşov s-au calificat în turul al II-lea, programat tot într-o singură manșă – miercuri, 31 august.
Naționala masculină de volei a României joacă în grupa G de calificare la Campionatul European din 2023 și mai are nevoie de o victorie, cu Albania în deplasare, pentru a-și asigura prezența la turneul final.
În clasament conduce România (cu 12 puncte), urmată de Elveția (tot cu 12 puncte), Bosnia-Herțegovina (cu 4 puncte) și Albania (cu 2 puncte).
Ultimele patru meciuri din amintita grupă au fost programate astfel: Albania – Elveția 0-3 (sâmbătă, 13 august, la Tirana), România – Elveția 3-2 (FOTO, miercuri, 17 august, la Galați), Albania – România (sâmbătă, 20 august, de la ora 20:00, la Tirana) și Elveția – Bosnia-Herțegovina (duminică, 21 august, de la ora 18:30, la Schönenwerd).
Câștigătoarele celor șapte grupe preliminare, precum și cele mai bune cinci echipe clasate pe locul secund se vor califica la turneul final de anul viitor.
Astfel, caravana mobilă va fi prezentă în perioada 22-26 august în localităţile Ojdula, Bixad, Micfalău, Belin, Întorsura Buzăului şi Dobârlău.
Femeile din grupul ţintă 24-64 de ani vor fi testate gratuit Babeş-Papanicolaou şi HPV. Înscrierile pentru testare se pot face la medicii de familie.
De asemenea, vor avea loc acţiuni de informare-educare-conştientizare, cu scopul de a atrage atenţia asupra importanţei screeningului cancerului de col uterin, de a creşte numărul femeilor care se duc regulat la controale medicale şi care conştientizează importanţa depistării precoce a cancerului.
Programul caravanei în perioada 22-26 august 2022este următorul:
– Ojdula – 22.08.2022 – începând cu ora 10.00 (curtea cabinetului medicului de familie);
– Bixad – 23.08.2022 – începând cu ora 10.00 (curtea cabinetului medicului de familie);
– Micfalău – 23.08.2022 – începând cu ora 16.00 – Sala de sport;
– Belin – 24.08.2022 – începând cu ora 10.00 (curtea cabinetului medicului de familie);
– Întorsura Buzăului – 25.08.2022 – începând cu ora 10.00 – curtea spitalului;
– Dobârlău – 26.08.2022 – începând cu ora 10.00 – curtea Căminului Cultural.
Astfel, în zona joasă a județelor Caraș Severin, Timiș și Arad astăzi este cod portocaliu de caniculă. Se vor înregistra frecvent temperaturi de 38…39 de grade și izolat 40 de grade.
Azi și mâine, valul de căldură se va menține în regiunile vestice și sudice și se va extinde și în vestul Transilvaniei, Maramureș, sudul Moldovei și zona continentală a Dobrogei, unde a fost emis un cod galben de caniculă.
Totodată a fost emis un cod galben de ploi de mâine de la ora 12,00 și până luni la ora 10,00, când vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată, la început în Banat, Oltenia și în zonele montane, apoi în extindere în toată jumătatea vestică a teritoriului. Vor fi averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe alocuri vijelii și grindină. Printre judetele vizate de acest cod sunt și Mureș, Brașov și Sibiu.
Trei echipe românești joacă în play-off-ul UEFA Conference League, ultima fază dinaintea grupelor. Întâlnirile au loc în dublă manșă, iar turul s-a desfășurat joi, 18 august, cu rezultate modeste pentru reprezentantele noastre: Universitatea Craiova – Hapoel Be’er Sheva FC din Israel 1-1, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova; NK Maribor 1960 din Slovenia – CFR Cluj 0-0, pe stadionul „Ljudski vrt” din Maribor și FCSB – Viking Stavanger FK din Norvegia 1-2 (FOTO) la „Arena Națională” din București.
Returul va avea loc la Be’er Sheva, Cluj-Napoca și Stavanger – joi, 25 august, începând cu ora 20:00.
Procurorii DIICOT şi poliţiştii din Mureș și Harghita au efectuat mai multe percheziţii în zona desfăşurării unui festival de muzică electronică din localitatea Gălăuţaş, judeţul Harghita, fiind găsite droguri la 15 persoane.
Potrivit unui comunicat transmis azi de DIICOT, au fost vizate de percheziţii 26 de spaţii – autovehicule, autorulote şi corturi. Anchetatorii aveau indicii că mai multe persoane participante la festival, cetăţeni romani şi străini, sunt implicate in săvârşirea unor operaţiuni privind circulaţia drogurilor.
Astfel, au fost ridicate, de la 15 persoane, 123 comprimate de diferite culori şi forme, 15 timbre LSD, circa 39 grame haşiş, o cultură indoor de ciuperci halucinogene, diferite cantităţi de droguri de risc şi mare risc.
De asemenea, în urma unor acţiuni de control desfăşurate anterior, au fost prinse în flagrant alte opt persoane, cetăţeni români şi străini, implicate în traficul şi consumul de droguri.
În toate cauzele, au fost întocmite dosare penale sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de trafic de droguri de risc şi mare risc şi deţinere de droguri de risc şi mare risc, fără drept, pentru consum propriu.
Sindicatul Unit din cadrul TAROM anunță proteste de luni, când nici un avion al companiei a urma să nu mai decoleze de la ora 4:00 la 7:00 dimineața.
Potrivit unui comunicat, sindicatul a început acțiunea de strângere de semnături în vederea declanșării unui conflict colectiv de muncă.
Greva de avertisment ar urma să aibă loc timp de două zile pe săptămână, cu încetarea lucrului timp de două ore, urmând ca la o dată stabilită de către sindicat să urmeze și o grevă generală.
Sindicaliștii din cadrul TAROM mai precizează că pe 23 iunie au început negocierile în vedere încheierii unui nou contract colectiv de muncă, până în data de 23 august, iar până acum nu s-a ajuns la o înțelegere privind revendicările salariale.