Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Beneficiarii de lemn de foc, puși pe drumuri pentru ajutor

Radio România Mureș
Foto: Foto: Romsilva

Publicat de Rotar Mirela, 26 ianuarie 2024, 12:20

Romsilva și Poșta Română au încheiat în această săptămână un Protocol pentru compensarea sumelor aferente lemnului de foc.

Exista și anul trecut un protocol, însă acesta a fost modificat pentru a preveni utilizarea sumelor alocate încălzirii în alte scopuri.

Acum beneficiarii au de făcut mai multe drumuri, aflăm de la directorul Direcției Silvice Mureș, Ilie Covrig:

Anul trecut, cetățenii își putea cumpăra cu banii lor lemnul de foc după care, mergeau la Poștă cu factura și bonul de casă și li se returnau banii, pe acel card pentru încălzire. Acum, cu noul protocol, noi eliberăm factura și cu acea factură trebuie să meargă la Poștă, să încarce bănuții după care vin la noi, achită lemnul și le eliberăm lemnul. Pentru cetățeni vă dați seama că e mai complicat. Probabil că înainte, anumiți cetățeni nu foloseau ajutorul de încălzire pentru încălzire ori, așa, Poșta Română transferă banii direct în contul furnizorului.

Romsilva nu poate satisface cererile tuturor beneficiarilor mureșeni, mai ales din anumite zone ale județului.

Oamenii sunt nevoiți uneori să se adreseze ocoalelor silvice de la munte pentru a beneficia de lemn.

Band este singura comună din județ care și-a construit propriul depozit de lemn pentru cetățeni, mai spune șeful Direcției Silvice Mureș, Ilie Covrig:

La ocoalele de munte avem, de regulă, mai mult lemn de foc și în zonele astea deficitare: Luduș, Târgu Mureș , Reghin, chiar Sovata. Aici avem o resursă mai limitată de lemn de foc. Dar, nu sunt împiedicați cei de la Târgu Mureș să-și cumpere lemn de foc de la Lunca Bradului, de exemplu. Vă dați seama că cererile sunt mult mai mari decât oferta. Ocoalele silvice au parchete de lemn în mai multe comune sau în fiecare comună dar nu în fiecare an reușim să amplasăm parchete în fiecare sat. Spre exemplu, Bandul a organizat un depozit cu concursul Ocolului Silvic Târgu Mureș.

Romsilva are în fiecare an o cotă de tăiere și doar o parte din masa lemnoasă recoltată reprezintă lemn de foc.

Suprafața de pădure a statului a scăzut la mai puțin de jumătate în ultimii zeci de ani, de la 215.000 ha în 1990 la 102.000 ha, restul pădurilor fiind în proprietate privată.

La nivel național, în anul 2023, direcțiile silvice din cadrul Regiei Naționale a Pădurilor – Romsilva au valorificat masă lemnoasă fasonată, prin vânzare directă, în principal lemn de foc, către populație și alți beneficiari, un volum de 2,14 milioane metri cubi.

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva administrează 3,13 milioane hectare păduri proprietatea publică a statului, circa 48% din pădurile țării, și asigură servicii silvice pentru circa un milion hectare de păduri aflate în alte forme de proprietate.

De asemenea, Regia Națională a Pădurilor – Romsilva administrează 22 de parcuri naționale și naturale, precum și 12 herghelii de stat.

Autor: Cristna Bulbedscu

Şoferi amendaţi pentru nerespectarea normelor pentru siguranţa traficului
Social sâmbătă, 27 iunie 2026, 13:43

Şoferi amendaţi pentru nerespectarea normelor pentru siguranţa traficului

Peste 2.600 de şoferi au fost amendaţi, în doar o săptămână, în cadrul unei acţiuni pentru siguranţa traficului. Cele mai multe sancţiuni,...

Şoferi amendaţi pentru nerespectarea normelor pentru siguranţa traficului
Recomandări ale specialiştilor privind vremea caniculară
Social sâmbătă, 27 iunie 2026, 13:35

Recomandări ale specialiştilor privind vremea caniculară

Temperaturile extreme reprezintă un risc major pentru sănătate, stresul termic fiind una din principalele cauze ale deceselor asociate vremii...

Recomandări ale specialiştilor privind vremea caniculară
ANPC a amendat cu peste 3,8 milioane de lei operatori economici din domeniul alimentar
Social sâmbătă, 27 iunie 2026, 11:37

ANPC a amendat cu peste 3,8 milioane de lei operatori economici din domeniul alimentar

Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei, au fost derulate acţiuni de control la peste 1.600 de operatori economici din țară, fiind...

ANPC a amendat cu peste 3,8 milioane de lei operatori economici din domeniul alimentar
Ministerul Educației solicită să fie folosite cu prioritate la examenul de bacalaureat sălile dotate cu instalaţii de climatizare
Social vineri, 26 iunie 2026, 19:57

Ministerul Educației solicită să fie folosite cu prioritate la examenul de bacalaureat sălile dotate cu instalaţii de climatizare

Ministerul Educației a transmis astăzi o adresă tuturor inspectoratelor școlare, prin care solicită asigurarea măsurilor necesare pentru...

Ministerul Educației solicită să fie folosite cu prioritate la examenul de bacalaureat sălile dotate cu instalaţii de climatizare
Social vineri, 26 iunie 2026, 19:53

Temperaturile extreme pot afecta desfăşurarea circulaţiei feroviare

Temperaturile extreme pot afecta zilele acestea desfăşurarea circulaţiei feroviare, avertizează administratorul infrastructurii feroviare –...

Temperaturile extreme pot afecta desfăşurarea circulaţiei feroviare
Social vineri, 26 iunie 2026, 17:45

Droguri trimise către deținuți prin scrisori

Două persoane, un bărbat și o femeie din aceeași familie, sunt cercetate pentru trafic de droguri de risc și mare risc și pentru operațiuni...

Droguri trimise către deținuți prin scrisori
Social vineri, 26 iunie 2026, 16:57

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică în județele afectate de valul de căldură

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică pe mai multe sectoare de drum național, drum...

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică în județele afectate de valul de căldură
Social vineri, 26 iunie 2026, 14:49

În primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de droguri

Poliţia Română informează că în primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de...

În primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de droguri