Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

„Cancerul nu așteaptă, însă sistemul românesc continuă să le ceară pacienților să o facă”

„Cancerul nu așteaptă, însă sistemul românesc continuă să le ceară pacienților să o facă”
Foto: ilustrativ AFP

Publicat de Stan Lucian, 3 iunie 2026, 19:02

Sub acest generic s-a desfășurat, recent, în Poiana Brașov, Conferința Națională a Pacienților cu Cancer.

Supraviețuitori ai cancerului, reprezentanți ai autorităților, profesioniști din domeniul sănătății și reprezentanți ai societății civile au analizat principalele bariere care împiedică accesul la diagnostic, tratament și servicii de suport.

De asemenea, au formulat propuneri concrete pentru îmbunătățirea parcursului pacientului oncologic în România.

Președintele Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer, Cezar Irimia:

„Avem foarte multe probleme de rezolvat, dar au apărut altele de noutate și anume acel ordin aflat în transparență al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate, care ne interzice cumva accesul la tratamente de chimioterapie și radioterapie în sistemul privat. Mi se pare o condamnare a pacienților din România privind accesul la tratament și la investigații, deoarece știm bine că statul decontează la fel și în mediul privat și la stat, sunt aceleași prețuri”

Astfel, au fost prezentate Rezoluția Supraviețuitorilor 2026 și prioritățile strategice ale Federației Asociațiilor Bolnavilor de Cancer pentru 2027, a fost lansat Manifestul pentru îmbunătățirea parcursului pacientului oncologic și a fost publicat primul Mini Ghid al Supraviețuitorului de Cancer.

De asemenea, bolnavii de cancer au făcut un apel ca ordinul CNAS să fie eliminat din dezbaterea publică:

„În primul rând, se încalcă dreptul pacientului de a-și alege furnizorul de servicii medicale și medicul curant. Principiul «banul urmărește pacientul», adică banul meu, al asiguratului, trebuie să fie dat acolo unde eu o aleg. Pentru că e vorba despre banii mei, nu să îmi impună Casa Națională unde să mă tratez, fiind decontarea acelorași sume stat/privat. Și e clar că se încalcă și drepturile omului prin această măsură restrictivă, pe care ei nu o recunosc; spun că vor ușura viața pacientului cu cancer”

Președintele Federației Asociațiilor Bonavilor de Cancer mai spune că, la momentul actual, România este ultima din Europa la screening oncologic, iar pacienții așteaptă peste 1.000 de zile pentru acces la tratamente inovatoare. Ca urmare, țara noastră înregistrează cea mai mare rată a mortalității din Uniunea Europeană.

Sursa: Radio România Brașov FM

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 08:07

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital

Șapte persoane din județul Harghita au avut nevoie aseară de îngrijiri medicale după ce au prezentat simptome specifice unei posibile...

Şapte persoane din Harghita cu simptome de toxiinfecţie alimentară, transportate la spital
Sănătate duminică, 7 iunie 2026, 15:22

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie

Ziua națională a supraviețuitorilor cancerului este marcată astăzi în România, în prima duminică a lunii iunie. Ea este dedicată...

Ziua Națională a Supraviețuitorilor de Cancer, marcată în prima duminică din iunie
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:54

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele

Luna aceasta are loc o campanie de informare şi testare dedicată hepatitelor virale pentru a marca Săptămâna Europeană a Testării în...

Testare gratuită pentru hepatita B la Spitalul Municipiului Săcele
Sănătate vineri, 5 iunie 2026, 14:17

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși

Ministerul Sănătății a prelungit până la 31 august termenul contractului pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș, investiție...

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august contractul pentru Centrul de Arși