Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Ce bine ar fi să trăim în România mult-visată…

Radio România Mureș
Foto: Image by Freepik

Publicat de Corina Muntean, 1 decembrie 2023, 10:20

Țara noastră a ajuns una din cele mai mari economii ale Europei de Est, cu un PIB de peste 300 de miliarde de euro în 2022, în creștere. Numai că această creștere economică încorporează o balanţă a comerţului exterior în deficit cronic.

Spre deosebire de Cehia, Ungaria şi Polonia, România are o balanţă a comerţului exterior cu bunuri în deficit cronic, acutizat de crizele de după 2019.
Cel mai mare deficit este dat de produsele cu tehnologie înaltă, arată o analiză a comerţului exterior cu bunuri şi tehnologie, realizată de economist şef Alpha Bank România, Ella Kallai. În România, 5 categorii de produse din cele 6, după clasificarea UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development), au produs deficite în 2022.
Cel mai mare deficit este creat de produsele cu tehnologie înaltă, 3,5% din PIB, urmat de deficitul produselor primare, 3% din PIB, deficitul produselor cu tehnologie scăzută, 2,6% din PIB şi deficitul produselor cu tehnologie medie, 1,8% din PIB’. Pe ultimul loc se află deficitul materiilor prime prelucrate, 0,9% din PIB. Kallai susţine că dacă judecăm după rezultatele din primele şapte luni din 2023 se poate estima că pe întregul an deficitele create de materiile prime prelucrate şi produsele cu tehnologie scăzută şi înaltă se vor păstra, iar deficitele create de produsele primare şi cu tehnologie medie se vor înjumătăţi comparativ cu 2022.
Prin comparație, celelalte ţări par să fie specializate pe exportul câtorva categorii de produse cu care reuşesc să genereze excedente în balanţa comerţului exterior, spune specialistul Alpha Bank.
„Cehia are excedent persistent la produsele cu tehnologie medie, Ungaria are excedent la produsele cu tehnologie ridicată, iar Polonia are excedent la produsele cu tehnologie scăzută, la materiile prime prelucrate şi produsele cu tehnologie medie. Toate au deficite la produsele primare, care au crescut în 2022 datorită crizei energiei chiar şi peste deficitul României şi vor rămane aşa în ciuda tendinţei de scădere înregistrată în primele 7 luni din 2023”, relevă analiza băncii.
Conform analizei, creşterea volumului exporturilor pentru reducerea deficitului balanţei comerţului exterior cu bunuri depinde de creşterea capacităţii de producţie a industriei prelucrătoare, care să fie competitivă pe piaţa externă nu numai din punct de vedere al productivităţii muncii, ci şi, din perspectiva priorităţile perioadei ce urmează, din perspectiva eficienţei energetice şi a reducerii riscului climatic.
Economistul şef Alpha Bank România apreciază că menţinerea competitivităţii industriei prelucrătoare, în special a părţii care înglobează tehnologie mai avansată, va fi dificil de realizat, şi de aceea echilibrarea balanţei comerţului cu bunuri nu se va întâmpla curând. â
Așadar, rămânem deocamdată cu speranțele și visele de a avea o Românie performantă.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg. Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro