Centrul de Plasament din Reghin se va desfiinţa în acest an
Publicat de radiomures, 8 iulie 2008, 00:00
Penultimul Centru de Plasament din judeţul Mureş, cel din Municipiul Reghin, care gãzduieşte 42 de copii şi tineri îşi va închide porţile în acest an.
În judeţul Mureş mai existã încã un astfel de Centru de Plasament care funcţioneazã pe sistemul vechi la Zau de Câmpie. ªi acesta va fi desfiinţat anul viitor.
În sistemul de protecţie a judeţului Mureş existã 2480 de copii şi tineri, dintre care peste 45% sunt copii aflaţi în plasament familial, alţii 400 se gãsesc la asistenţii maternali profesionişti, circa 200 aflându-se încã în centre de plasament de tip vechi. De asemenea, peste 150 de copii sunt gãzduiţi în centre rezidenţiale pentru copii cu handicap iar 160 de copii şi tineri sunt locatarii unor case de tip rezidenţial. Cristina Bulbescu