Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Circa 8.000 de beneficiari ai sistemului centralizat de termoficare din Brașov au, începând de azi, căldură şi apă caldă

Radio România Mureș

Publicat de radiomures, 28 noiembrie 2016, 18:30 / actualizat: 29 noiembrie 2016, 11:42

Cele aproximativ 7.600 de aprtamente nu au avut apă caldă din luna aprilie 2016!
Luni dimineață la ora 8.00, furnizorul de gaz a început livrarea de gaz către producătorul de agent termic, astfel că a fost pornit CET Nord, care alimentează 5.400 de aprtamente din cele 7.600 câte mai sunt racordate la sistemul centralizat. Tot ieri s-a pornit şi furnizarea de agent termic pentru cele 475 de apartamente din cartierul Noua și au fost pornite și CAF Nord şi CAF Metrom, precum şi centralele termice de pe strada 15 Noiembrie şi Calea Bucureşti.
Însă, nu toate apartamentele racordațe la sistemul centralizat vor avea apă caldă și căldură. Astfel, brașovenii care domiciliază pe străzile Lânii și Spicului din Cartierul Bartolomeu mai au de stat în frig,
pentru că punctele termice ale SPLT nu au putut fi pornite din cauza faptului că nu au încă autorizație ISCIR pentru cazanele folosite în instalație.
Mai mult decât atât, Consiliul Local va trebui să aprobe în ședința de azi o nouă plată în avans, pentru furnizorul de gaz care să asigure alimentarea acestor puncte termice.

Vali Blajovan

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual