Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Clădirea Departamentului de Pompieri din Sighișoara va fi reabilitată cu fonduri europene

Clădirea Departamentului de Pompieri din Sighișoara va fi reabilitată cu fonduri europene
Foto: ADR Centru

Publicat de Rotar Mirela, 27 august 2025, 11:00 / actualizat: 27 august 2025, 12:28

ADR Centru a semnat cu Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „Horea” al județului Mureş contractul de finanțare pentru „Reabilitarea energetică și modernizarea Detașamentului de Pompieri Sighisoara”.

Se vor realiza lucrări de reabilitare și izolare termică a clădirii, se vor înlocui ferestrele, se va instala un sistem de panouri fotovoltaice pentru producerea energiei electrice și se va instala o pompă de căldură aer-apă.

Purtătorul de cuvânt al ADR Centru, Nicolae Mărginean:

,,Se va reabilita nu doar partea de anvelopă și izolarea întregii construcții, ci și izolarea termică a planșeului și hidroizolația subsolului, astfel încât noua pompă de căldură aer-apă să asigure agent termic care să nu fie irosit pentru încălzirea sau pentru ventilarea acestei construcții.”

Clădirea care îi găzduiește pe pompierii sighișoreni nu mai permite un confort termic, în primul rând din cauza modului în care a fost construită.

Nicolae Mărginean, purtătorul de cuvânt al ADR Centru:

,,Clădirea actuală a detașamentului unde funcționează echipele de pompieri din Sighișoara are mari probleme legate de infiltrațiile de la nivelul acoperișului, dar și de eficiență energetică, atât iarna cât și vara. Practic, vara este mult prea cald, iar iarna este mult prea frig, deoarece construcția, realizată înainte de 1990, este puțin întreținută din acest punct al eficienței energetice.”

Valoarea totală a contractului este de 8,2 milioane de lei, dintre care peste 7 milioane de lei reprezintă asistența financiară nerambursabilă, asigurată prin programul „O regiune cu comunități prietenoase cu mediul”.

Termenul de finalizare a proiectului este luna mai 2027.

Autor: Raluca Creţ

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual