Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Compartimentul de arși de la Tg. Mureș, desființat după accidentul de la Colectiv

Radio România Mureș
Foto: Foto: Radio Tg.Mures/Cristina Bulbescu

Publicat de Corina Muntean, 30 octombrie 2019, 16:00 / actualizat: 2 noiembrie 2019, 15:50

Astăzi se împlinesc 4 ani de la tragicul accident de la clubul Colectiv în urma căruia 64 de persoane și-au pierdut viața și alte 186 de persoane au fost rănite.
Deși autoritățile sanitare au încercat să rezolve lipsa de spații medicale pentru pacienții cu arsuri prin construcția de noi centre, situația este încă departe de a fi rezolvată.
De asemenea, centre medicale precum cel din Târgu-Mureș au fost vitregite de un ordin care interzice tratarea pacienților cu arsuri cu peste 20% din suprafața corpului.
Toți acești pacienții ar trebui să ajungă acum la București sau Timișoara unde sunt în total 25 de paturi pentru internare.
Un semnal de alarmă în acest sens a fost tras astăzi, în cadrul unei conferințe de presă, de dr. Adrian Boțan, care a fost, timp de 34 de ani, coordonatorul Compartimentului de arși la Târgu-Mureș.
Acesta acuză conducerea spitalului că a optat pentru desființarea unității, în condițiile unui flux de 120 de pacienți pe an. Medicul spune că acum pacienții cu arsuri sunt purtați dintr-o parte în alta sau sunt ținuți zile în șir la SMURD riscând să își piardă brațele sau picioarele, în lipsa unui tratament urgent și adecvat.

Împreună cu colectivul pe care l-a condus, dr. Adrian Boţan a acționat în judecată conducerea Spitalului Județean Mureș pe acest motiv:

În acești peste 40 de ani am acumulat o experiență bogată mai ales în materie de arsuri care au fost pasiunea vieții mele și cărora le-am dedicat întreaga mea activitate. Toți acești bolnavi au dreptul prin Constituție, prin legea dreptului pacientului, prin legea organizării activității medicale și prin toate legile și drepturile umanitare să fie îngrijiți, cel puțin până apare marele Centru de Arși din Târgu-Mureș, în condițiile în care au fost îngrijiți și ceilalți până la fatidica decizie de a ne stopa această activitate după 34 de ani.

Două paciente din județul Mureș care au fost tratate în fostul compartiment de arși au vorbit în cadrul conferinței de presă despre experiența și profesionalismul cu care au fost tratate la Târgu-Mureș.

Cristina Eker a suferit în urmă cu 4 ani arsuri pe aproape 30% din suprafața corpului. Ea a refuzat să fie transferată în alt centru, astfel că tratamentele de la Târgu-Mureș i-au redat sănătatea:

A fost un accident de muncă. Am fost arsă prin flacără, deci a fost un incendiu. Am ajuns la SMURD iar domnul doctor a venit și ne-a luat pe toți 4 de acolo. Am fost internata două luni, mi s-a făcut grefă iar apoi am fost pansată tot la două zile… luni de zile a durat vindecarea dar esențialul este că după un an de zile am reușit din nou să-mi mișc iarăși mâinile, să pot să lucrez… vă dați seama, ambele mâini îmi erau arse în totalitate. Aici, la Tg. Mureș am fost tratată foarte bine. Am semnat că nu vreau să plec (la București) nu cred că ar fi făcut o treabă mai bună decât a făcut dl. Doctor ( Boțan). Am fost și eu și soțul meu arși. Amândoi am fost internați. Nici nu vreau să mă gândesc, dacă nu era să fie la Tg. Mureș, ce făceam…

Și Alina Cotoi din Reghin a suferit tot un accident de muncă în 2015, o arsură profundă cu sodă caustică și s-a vindecat datorită unei scheme de tratament revoluționare folosite la Târgu-Mureș:

Au vrut să mă ducă la București dar eu nu am acceptat pentru că eram și mai aproape de casă și mi s-a părut că atât echipa cât și domnul doctor (n.r. Adrian Boțan) sunt foarte OK. Se vede și rezultatul. Acea secție trebuie să existe pentru că este foarte important. Cel căruia i se întâmplă poate să știe doar ce înseamnă să arzi de viu, ca și cei de la Colectiv… copii tineri care au ars de vii și nu i-a îngrijit nimeni și nu i-au putut salva.

Managerul Spitalului Clinic Județean Mureș, dr. Ovidiu Gârbovan, a precizat pentru Radio Târgu-Mureș că singurul compartiment de arși s-a desființat deoarece unitatea sanitară s-a conformat unui ordin:

Respectăm un ordin, care funcționează nu numai în Târgu-Mureș ci în toată țara, că nu putem avea paturi de arși în Târgu-Mureș. Este în lucru acel centru de arși, acum la stadiu de avize, și până atunci respectăm acel ordin în vigoare. Nu putem să ne batem joc de oameni ca să aibă cineva un spor la salariu.

În locul fostului compartiment de arși de la Târgu-Mureș funcționează acum un compartiment de chirurgie plastică și microchirurgie reconstructivă.
Un compartiment asemănător se găsește și la Spitalul de Urgență Tg.Mureș, unde se fac doar 4 sau 5 reconstrucții mamare pe an.

În mediul on-line circulă acum o petiție a pacienților cu arsuri privind redeschiderea secției de arși de la Târgu-Mureș.

Cristina Bulbescu

Lucrările la noul Ambulatoriu al Spitalului din Săcele, o investiţie prin PNRR, au fost finalizate
Sănătate miercuri, 24 iunie 2026, 12:11

Lucrările la noul Ambulatoriu al Spitalului din Săcele, o investiţie prin PNRR, au fost finalizate

Lucrările la noul corp de clădire al Spitalului municipal Săcele, o investiţie finanţată cu fonduri PNRR în valoare de aproximativ 20 de...

Lucrările la noul Ambulatoriu al Spitalului din Săcele, o investiţie prin PNRR, au fost finalizate
Intervenţie chirurgicală urologică de înaltă complexitate, realizată în premieră regională la Odorheiu Secuiesc
Sănătate miercuri, 24 iunie 2026, 12:07

Intervenţie chirurgicală urologică de înaltă complexitate, realizată în premieră regională la Odorheiu Secuiesc

O intervenţie chirurgicală complexă din domeniul urologiei oncologice a fost realizată în premieră regională la Spitalul Municipal din...

Intervenţie chirurgicală urologică de înaltă complexitate, realizată în premieră regională la Odorheiu Secuiesc
Investiție europeană pentru diagnosticul cancerului la Spitalul Clinic Județean Mureș
Sănătate marți, 23 iunie 2026, 16:00

Investiție europeană pentru diagnosticul cancerului la Spitalul Clinic Județean Mureș

Spitalul Clinic Județean Mureș a finalizat proiectul de dotare a Serviciului de Anatomie Patologică, investiție menită să îmbunătățească...

Investiție europeană pentru diagnosticul cancerului la Spitalul Clinic Județean Mureș
Încep lucrările de renovare a Secției de Oncologie a Spitalului Județean Brașov, mutată în Staționarul Tractorul
Sănătate miercuri, 17 iunie 2026, 08:17

Încep lucrările de renovare a Secției de Oncologie a Spitalului Județean Brașov, mutată în Staționarul Tractorul

Investiția se ridică la 1,5 milioane de euro și este realizată prin proiectul „Spitale Publice din Bani Privați”, derulat de Fundația...

Încep lucrările de renovare a Secției de Oncologie a Spitalului Județean Brașov, mutată în Staționarul Tractorul
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 17:00

Mii de români, afectați anual de cancerele orale

Colegiul Medicilor Stomatologi din România a lansat, la finele săptămânii trecute OralONCOCheck, o platformă prin care medicii pot raporta...

Mii de români, afectați anual de cancerele orale
Sănătate marți, 16 iunie 2026, 11:55

Sanitas continuă greva japoneză și în această săptămână

La recomandarea Federației Sanitas, sindicaliștii din spitalele și unitățile DGASPC din Mureș și Harghita continuă protestul cu banderole...

Sanitas continuă greva japoneză și în această săptămână
Sănătate duminică, 14 iunie 2026, 11:39

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge este marcată astăzi iar datele oficiale arată că numărul celor care aleg să facă acest gest este în...

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge
Sănătate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Deficitul de medici de familie se menține în Mureș

Situația este generală la nivel național, iar după încheierea contractărilor din luna mai nu s-au înregistrat îmbunătățiri substanțiale....

Deficitul de medici de familie se menține în Mureș