Creşă de 14,3 milioane de lei, inaugurată la Fântânele, în județul Mureș
Publicat de Stan Lucian, 21 decembrie 2025, 12:29
Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei, Cseke Attila, alături de liderul UDMR, Kelemen Hunor, a inaugurat, sâmbătă, în comuna Fântânele, o creşă realizată în urma unei investiţii de 14,3 milioane de lei.
Aceasta este a doua creșă din judeţul Mureş, după cea din Târnăveni, construită în cadrul Programului ‘Sfânta Ana’, prin Compania Naţională de Investiţii.
Potrivit ministrului Cseke Attila, urmează alte 10 astfel de creşe care sunt aprobate şi sunt în execuţie în toate zonele judeţului Mureş.
În judeţul Mureş, în cadrul acestui program guvernamental se vor construi în total 12 creşe şi asta înseamnă peste 600 de noi locuri disponibile într-o infrastructură modernă pentru această vârstă ante-preşcolară 0-3 ani.
Ministrul a afirmat că, în perioada următoare, vor putea fi înfiinţate posturile necesare pentru funcţionarea creşelor, întrucât vor fi exceptate de la regulă.
În plus, a arătat el, în 2022, Guvernul a luat două decizii importante pentru implementarea acestui program, transferul cheltuielilor de funcţionare a creşelor de la autorităţile locale către Executiv.
Primarul din Fântânele, Varga Jozsef, a arătat că, potrivit Institutului Naţional de Statistică, în anul 2022, în comună existau 144 de copii cu vârsta cuprinsă între zero şi trei ani.
Sursa: AGERPRES