Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

De ce au românii salarii mici?

Radio România Mureș
Foto: Radio Tg.Mures/Mirela Rotar

Publicat de Corina Muntean, 25 mai 2021, 08:42 / actualizat: 26 mai 2021, 8:44

Românii au salarii mici din pricina faptului că taxele patronale sunt printre cele mai ridicate. În acest context, un român ajunge să muncească 5 luni dintr-un an pentru stat, pentru că aproape jumatate din salariul lui brut se duce la buget.

În România, deși nu sesizăm, muncim mai mult pentru stat, decât pentru noi înșine. Și asta pentru că din caștigul nostru, cei mai mulți bani ajung în buzunarul statului, prin taxele pe salariu și prin cele indirecte, precum accize și TVA. Potrivit analistului economic, Adrian Negrescu, țara noastră are unul dintre cele mai mari grade de impozitare a muncii din UE, acesta ajungând la 42,7%. Practic, ca să primești un salariu de 3.000 de lei, va trebui să mai dai statului încă 2.243 de lei, corespunzători asigurarilor sociale, asigurărilor de sănătate, impozit pe venit și contribuțiilor asiguratorii pentru muncă. Pe lângă aceste taxe oamenii, în calitate de consumatori finali, mai trebuie să plătească statului TVA-ul pentru orice produs sau serviciu și accizele la carburanți, tutun, băuturilor alcoolice și alte produse de lux. În plus, dacă din cei 3.000 de lei mai trebuie să plătească o rată la casă, de 1.200 de lei, cam cât îi permite banca să se îndatoreze pe o perioadă de 30 de ani, din cei 36.000 de lei net pe care-i câștigă în toată această perioadă, la bancă se mai duc 14.400 de lei. Adică, din totalul salariului său brut, de peste 62.500 de lei aproape un sfert merge acolo. Astfel, plata primită pe munca sa de un român se duce timp de 5 luni pe an la stat și de foarte multe ori timp de alte 3 luni la bancă, ceea ce înseamnă că el trebuie să supravietuiască un an întreg cu câștigul realiat în 4 luni din an. Din rezultatele muncii în aceste patru luni, românul își cumpară alte produse și are alte cheltuieli care sunt în continuare impozitate sau accizate de stat. Analistul Adrian Negrescu este de părere că statul abuzează de angajați, pentru că în loc să stimuleze firmele să angajeze mai mulți oameni, prin facilități fiscale, și reducerea taxelor și impozitelor, în loc să lase „gura de oxigen” necesară pentru a crește salariile și a încuraja investițiile personale și consumul, statul prefera să le impoziteze la sânge, pentru că doar așa știe să atragă bani la buget.

Ca o consecință, sufocate de taxe, multe dintre firme, mai ales din zona IMM-urilor, slab capitalizate și insuficient dezvoltate pentru a putea lua credite de la bănci, aleg astfel să facă plăți la negru, economisind minimum 40% din banii, care altfel ar fi ajuns la stat ca taxe patronale, mai afirmă, conform ziare.com, analistul economic Adrian Negrescu. Iată de ce, românii vor continua să vadă Occidentul drept singura soluție pentru un salariu mai bun, în timp ce în România sărăcită de forța de muncă autohnonă, firmele vor aduce din ce in ce mai mulți lucrători pakistanezi, indieni și nepalezi, cu inerente consecințe sociale.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Târgu Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM și 98,9 FM, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro
Economic marți, 26 mai 2026, 19:46

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine, dar fără să depăşească un...

Apicultorii vor putea beneficia de un ajutor de stat majorat de la 12 la 15 euro pentru fiecare familie de albine
Economic marți, 26 mai 2026, 19:33

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar

Numărul eşalonărilor la plată a crescut semnificativ în ultimul an, arată datele bilanţului pe 2025 prezentate marţi, în şedinţa...

Tot mai multe firme din judeţul Harghita se confruntă cu dificultăţi financiare şi probleme legate de fluxul de numerar