Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

De Ziua Pământului suntem invitați să stingem luminile timp de o oră

Radio România Mureș
Foto: Foto: Ziarul Unirea

Publicat de radiomures, 24 martie 2017, 17:23 / actualizat: 25 martie 2017, 11:50

Oamenii din întreaga lume pot transmite un semnal de protejare a climei dacă sting luminile sâmbătă, între 20:30 și 21:30.
CJ Mureș se alătură inițiativei și va opri iluminatul arhitectural al Palatului Administrativ şi al Palatului Culturii, a anunțat consilierul de comunicare și mass media din cadrul CJ Mureș, Sanda Vițelar:

Consiliul Județean Mureș se alătură în acest an inițiativei Ora pământului. Astfel, sâmbătă, 25 martie, între orele 20:30 și 21:30, iluminatul arhitectural al Palatului Administrativ și a Palatului Culturii va fi oprit. Adresăm un îndemn tuturor cetățenilor și instituțiilor să se alăture acestei initiative, Ora pământului fiind un moment în care dorim să sensibilizăm utilizatorii de energie electrică față de problema dioxidului emis în atmosferă la producerea acestui tip de energie.”

Compania EON lansează un apel de sensibilizare pentru protejarea climei, a declarat purtătorul de cuvânt Adela Boțan:

Pe 25 martie, ora 20.30 va începe Ora pământului, care se sărbătorește de 10 ani consecutiv. Și compania noastră dorește să transmită un semnal privind protejarea climei. Se dorește ca toți oamenii să stingă lumina timp de o oră și, la modul ideal, ar fi foarte bine ca toată lumea să deconecteze aparatura electronică în această peroiadă.”

Ca în fiecare an, de „Ora Pământului” Jandarmeria Harghita stinge lumina, dar nu scade vigilența, subliniază purtătorul de cuvânt, Gheorghe Suciu:

Dincolo de faptul că ne-au fost date atribuții, prin Legea 550 din 2004 pentru protecția mediului, suntem și noi oameni care avem un pic de aplecare spre protecția mediului înconjurător. În acest sens, ne alăturăm și noi, jandarmii, celor care doresc să facă ceva pentru protejarea mediului. În acest sens, sâmbătă seară vom stinge luminile acolo unde ne desfășurăm activitatea, dar fără a scădea vigilența, pentru a putea furniza cetățenilor ceea ce ne cer ei, siguranță.”

”Ora Pământului” își propune, prin stingerea luminilor care nu sunt esențiale funcționării și prin deconectarea echipamentelor electronice aflate în stand-by, să tragă un semnal de alarmă la adresa efectelor dezvoltării iresponsabile.
Dacă s-ar deconecta aparatele electronice din România, într-o oră s-ar economisi 1,4 milioane de kilowați-oră, adică 400 de tone de emisii CO2.
Energia economisită de gospodăriile românilor în Ora Pământului ar asigura, de exemplu, timp de un an consumul electric al unui spital regional sau funcţionarea iluminatului public într-un oraş cu 300.000 locuitori, timp de trei luni.

Valeriu Russu

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică în județele afectate de valul de căldură
Social vineri, 26 iunie 2026, 16:57

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică în județele afectate de valul de căldură

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică pe mai multe sectoare de drum național, drum...

Traficul greu cu masa totală maximă admisă mai mare de 7,5 tone va fi restricționat duminică în județele afectate de valul de căldură
În primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de droguri
Social vineri, 26 iunie 2026, 14:49

În primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de droguri

Poliţia Română informează că în primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de...

În primele cinci luni ale anului s-a înregistrat o creştere cu aproape 25% a infracţiunilor de trafic de droguri
Sibiu: Jandarmii au arborat Tricolorul pe Vârful Negoiu din Munţii Făgăraş
Social vineri, 26 iunie 2026, 12:19

Sibiu: Jandarmii au arborat Tricolorul pe Vârful Negoiu din Munţii Făgăraş

Jandarmii montani din Sibiu au marcat, azi, Ziua Drapelului Naţional prin arborarea Tricolorului pe Vârful Negoiu din Munţii Făgăraş,...

Sibiu: Jandarmii au arborat Tricolorul pe Vârful Negoiu din Munţii Făgăraş
Echipamente moderne pentru salvatorii montani din Mureș
Social vineri, 26 iunie 2026, 12:12

Echipamente moderne pentru salvatorii montani din Mureș

Serviciul Public Județean Salvamont–Salvaspeo Mureș și-a completat dotările cu echipamente noi, menite să crească eficiența intervențiilor...

Echipamente moderne pentru salvatorii montani din Mureș
Social vineri, 26 iunie 2026, 08:04

S-a stabilit cota de recoltare pentru județul Brașov: 71 de urși vor fi recoltați în acest sezon

În ciuda alertelor repetate și a prezenței masive a animalelor în municipiul Brașov, în pădurile din jurul orașului se va vâna sub 10% din...

S-a stabilit cota de recoltare pentru județul Brașov: 71 de urși vor fi recoltați în acest sezon
Social joi, 25 iunie 2026, 19:49

Dronele au devenit un instrument esenţial în intervenţiile Salvamont Harghita

Dronele sunt utilizate tot mai frecvent de echipele Salvamont Harghita în operaţiunile de căutare şi salvare, contribuind atât la localizarea...

Dronele au devenit un instrument esenţial în intervenţiile Salvamont Harghita
Social joi, 25 iunie 2026, 18:28

Preşedintele CJ Harghita solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urşilor

Consiliul Judeţean Harghita a anunțat că în perioada ianuarie-iunie 2026 au fost emise 148 de mesaje RO-ALERT privind prezenţa urşilor în...

Preşedintele CJ Harghita solicită sprijinul Comisiei Europene pentru gestionarea problemei urşilor
Social joi, 25 iunie 2026, 17:00

Salariul afișat rămâne excepția pe piața muncii, în ciuda obligației legale

La mai bine de două săptămâni de la intrarea în vigoare a obligației legale privind transparența salarială, doar 40% dintre locurile de...

Salariul afișat rămâne excepția pe piața muncii, în ciuda obligației legale