De vineri, Big Brother este pe şoselele mureşene!
Publicat de radiomures, 20 martie 2009, 00:00
Dupã câteva zile de testãri, cele şapte camere radar fixe, montate pe anumite tronsoane de drum naţional şi european din judeţul Mureş, au intrat, oficial, de vineri în funcţiune.
Este vorba de drumurile naţionale DN 15 – E 60, DN 13 – E 60, DN 13A, dispozitivele fiind amplasate în localitãţile Hãdãreni, Cristeşti, Vânãtori, Fântânele, Sg de Pãdure şi la limita dintre localitãţile Bãlãuşeri-Chendu şi Nadeş-Þigmandru.
Poliţia mureşeanã are în vedere extinderea proiectului cu încã trei radare fixe pe DN 15- E60 în localitãţile Iernut şi Cipãu şi unul pe DN 15 în localitatea Ernei.
Amplasarea radarelor fixe pe aceste tronsoane de drum a fost decisã de numãrul mare de accidente rutiere petrecute în aceste zone, spune şeful IPJ Mureş, chestorul principal de poliţie Nicolae Cãbulea.La inaugurarea Sistemului de Supraveghere Video al Traficului Rutier de tip SPAT, implementat în cadrul Serviciului Poliţiei Rutiere, a participat şi prefectul judeţului Mureş, Marius Paşcan, care se aşteaptã la o scãdere a evenimentelor rutiere şi la un trafic mai disciplinat.Din analiza serviciului Poliţiei Rutiere Mureş, accidentele rutiere cu urmãri grave au avut un trend ascendent, în ultimii doi ani. Astfel, pe cele trei drumuri naţionale, pe care au fost instalate camerele radar fixe au fost înregistrate 56 de accidente rutiere grave soldate cu circa 90 de victime dintre care o treime au decedat.
Mai mult, pe cele trei drumuri, deşi reprezintã doar 7% din întreaga reţea de drumuri, s-au concentrat jumãtate din decesele din accidente rutiere de anul trecut.
Principalul motiv a fost viteza excesivã, neadaptatã la condiţiile de drum.
Din cauza nerespectãrii regulilor de circulaţie, poliţiştii mureşeni au aplicat, pe parcursul anului trecut, peste 29.000 de sancţiuni contravenţionale, cu o treime mai multe decât în anul precedent iar 660 de şoferi au rãmas şi fãrã permis de conducere.
Cristina Bulbescu