Droguri trimise către deținuți prin scrisori
Publicat de Stan Lucian, 26 iunie 2026, 17:45
Două persoane, un bărbat și o femeie din aceeași familie, sunt cercetate pentru trafic de droguri de risc și mare risc și pentru operațiuni ilegale cu substanțe psihoactive.
Potrivit DIICOT și Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș, cei doi ar fi impregnat droguri în foi de hârtie pe care le expediau prin poștă către deținuți din penitenciarele din județele Mureș, Arad și Hunedoara.
La percheziția desfășurată în locuința lor din Timișoara au fost găsite canabis, cocaină, hârtii impregnate cu droguri de mare risc, bani și alte probe.
Cei doi au fost reținuți, iar procurorii au solicitat arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Autor: Rodica Boariu