Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Eco-Ambasadori și voluntari digitali pentru o Românie curată

Radio România Mureș

Publicat de MIRELA ROTAR, 3 decembrie 2020, 10:58

Trăim vremuri atipice în care siguranța și sănătatea sunt pe primul loc, iar empatia și solidaritatea ar trebui să fie cuvinte de ordine în societatea anului 2020 în vremuri de pandemie.

Informarea și conștientizarea importanței voluntariatului în rândul tinerilor, implicarea civică și educația ecologică sunt foarte importante chiar și în această perioadă plină de restricții.

Din dorința de a crește nivelul de implicare al tinerilor din județul Mureș în activități de voluntariat, de a forma tinerii în spiritul voluntariatului și în special voluntariat de mediu, dar și pentru trage un semnal de alarmă asupra protejării mediului, a fost creat proiectul „Eco Ambasador pentru o dezvoltare durabilă”.

Conform Strategiei Naționale în domeniul politicilor de tineret 2014-2020, “România se încadrează în grupa ţărilor europene cu cel mai scăzut nivel de implicare în activităţile voluntare (alături de Grecia, Italia, Ungaria, Polonia și Suedia), mai puţin de un tânăr din cinci derulând astfel de activităţi. 55,29% dintre tineri declară că ar fi dispuși să participe ca voluntari într-o organizaţie neguvernamentală, precum o asociaţie sau o fundaţie. Cei mai mulţi tineri cred că principala măsură care ar trebui întreprinsă pentru încurajarea participării tinerilor la activităţi de voluntariat ar fi cea de informare a tinerilor privind posibilităţile de participare (aproape jumătate dintre tineri).”

Inițial proiectul „Eco Ambasador pentru o dezvoltare durabilă” a fost gândit ca o tabară de 3 zile, care să stârnească interesul tinerilor pentru implicarea și, de ce nu, chiar coordonarea diverselor acțiuni de voluntariat. Dar cum contextul actual a impus distanțarea socială, tinerii s-au întâlnit în mediul online prin intermediul platformei Zoom.

Astfel, un grup de 20 de tineri motivați, au fost antrenați în dezbateri și formați să motiveze alte persoane, cu ajutorul facilitatorilor, prin dezvoltarea abilităților de leadership, dobândirea de cunoștințe specifice protecției mediului și încurajarea unui comportament responsabil.

“Unul din cele mai apreciate subiecte abordate a fost Project managementul, iar eco-voluntarii participanți, ghidați de un facilitator, au identificat și conturat proiecte de mediu pentru comunitate. Pe viitor, ne dorim să întâlnim tinerii voluntari în rolul de project manager, implementând proiecte de succes.” a declarat Andreea Nistor, specialist comunicare în cadrul proiectului.

Tinerii participanți la proiect au fost invitați de Let’s Do It, România să fie parte din schimbare și să devină voluntari digitali, adică să marcheze deșeurile pe care le întâlnesc în natură în aplicația TrashOut. Echipa Let’s Do It, România! va trimite sesizări autorităților prin platforma 4B, iar în maximum 30 de zile, acestea ar trebui să revină cu un răspuns în ceea ce privește zonele respective.

Elena Maria Botnar, elevă la liceul Pedagogic, care de 3 ani participa la Ziua de curățenie națională organizată de Let’s Do It Romania a transmis tinerilor participanți ce înseamnă să fii voluntar digital și a filmat un scurt videoclip în care arată cum, prin gesturi simple și cu ajutorul unei aplicații – TrashOut, fiecare din noi ne putem aduce contribuția la o țară mai curată.

Până acum, în județul Mureș au foste trimise 14 sesizări care așteaptă o soluționare din partea primăriilor în raza cărora se află deșeurile depozitate ilegal și semnalate de oameni prin aplicația TrashOut. La finalul proiectului, Eco Ambasadorii  au primi kit-uri de voluntari, pregătite special pentru ei.

Proiectul „Eco Ambasador pentru o dezvoltare durabilă” este implementat de Asociația Proteus și cofinanțat de Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Mureș, prin Concursul Local de Proiecte de Tineret, organizat anual. Perioada de desfășurare a fost 21-26 noiembrie 2020.

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS