Epidemia de gastroenterocolitã ameninţã Zilele Oraşului Cisnãdie.
Publicat de radiomures, 28 mai 2009, 00:00
Localnicii din oraşul Cisnãdie s-ar putea sã nu îşi mai poatã sãrbãtori tradiţionala aniversare a urbei, programatã la sfârşitul sãptãmânii, din cauza epidemiei de gastroenterocolitã care a îmbolnãvit de la începutul lunii 372 de persoane. Pentru a evita apariţia a noi îmbolnãviri, prefectul judeţului Sibiu, Constantin Trihenea, i-a convocat joi, la Cisnãdie, pe membrii Comitetului judeţean pentru situaţii de urgenţã.
Douã dintre cele 372 de persoane care s-au îmbolnãvit au ajuns la spital din cauza infecţiei cu un virus complex, care afecteazã de obicei copiii, în urma consumului de apã murdarã sau a nerespectãrii normelor de igienã.
Gastroenterocolita apare cu predilecţie vara şi este favorizatã de consumul de alimente sau bãuturi care fie nu au fost preparate sau pãstrate în condiţii de igienã, fie au fost consumate în condiţii neigienice.
Sursa:Agerpres