Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

„Fără bariere – TOT adevărul despre droguri”, la Târgu Mureș

Radio România Mureș
Foto: Foto: Raluca Creț/Radio Târgu Mureș

Publicat de Stan Lucian, 17 aprilie 2024, 19:59 / actualizat: 24 aprilie 2024, 7:04

Ministerul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse a lansat camoanua „Fără bariere – TOT adevărul despre droguri”.

Campania își propune să aducă în fața tinerilor foști consumatori și specialiști din domeniu, cu care să aibă o discuție deschisă, fără inhibiții.

Târgu Mureșul este cel de-al 20-lea centru universitar care găzduiește campania, iar astăzi, la Palatul Culturii tinerii au primit informații despre riscurile asociate consumului de droguri, efectele acestora asupra sănătății și vieții sociale, dar și despre ajutorul pe care îl pot solicita, dacă o iau pe această cale.

Ministrul Familiei, Tineretului şi Egalității de Șanse, Natalia Intotero:

Expunerea unor mărturii din partea unor tineri care au trecut prin clipe dramatice, în momentul în care ei au fost consumatori de droguri și, din păcate, procentul este sub 5% din tinerii care au consumat droguri și care au reușit să se salveze, cred că este un moment de reflecție pentru cei care vin încurajați de un anumit tip de muzică, sau de gașcă, să se gândească mult mai mult înainte să ia o decizie.”

Sebastian Petruț are 22 de ani și, după ce a scăpat de blestemul drogurilor, a devenit vocea campaniilor de conștientizare pentru tineri:

Când am consumat și am văzut că e OK, între ghilimele, am zis că o să fac asta toată viața mea, nu o să pățesc absolut nimic. Și asta a fost capcana în care am căzut, nu am avut un exemplu clar, să vină să îmi spună care au fost pașii, cum am ajuns acolo și e doar o chestiune de timp până când ajungi în pragul suicidului. Fie poți să mori de la o supradoză, suicid sau multe alte chestii, accidente, de altfel, am avut prieteni, cunoștințe, care au murit, suicid sau accidente de mașină.”

Rafael Breazovan a fost opt ani dependent de droguri, iar acum ajută alți tineri să scape de dependență, în cadrul centrului Teen Challenge din Cluj-Napoca:

Este un program post-cură, foarte bine pus la punct, care aduce un om la standarde normale, pot să zic așa, care poate să umble în societate. Mi-a fost foarte greu la început, a fost sevrajul, în primă fază, după care m-am supus acelui program, dar acest program, până la urmă, mi-a salvat viața.”

Proiectul a primit o finanțare de 170.000 de euro prin Grantul „România – Anul European”, finanţat prin Programul Erasmus+ al Comisiei Europene.

Autor: Raluca Creț

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
Social marți, 23 iunie 2026, 08:54

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov

Aceștia au transmis sâmbătă un mesaj public prin care şi-au exprimat îngrijorarea faţă de situaţia din instituţie. Directorul Operei...

Au apărut primele reacţii după protestul artiştilor Operei Braşov
La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Social luni, 22 iunie 2026, 19:53

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială

La Sibiu, ploaia torențială din această după-amiază a dus la inundarea mai multor curți și subsoluri. Potrivit Inspectoratului pentru...

La Sibiu, peste 50 de intervenții de evacuare a apei după o ploaie torențială
Intervenții ale pompierilor mureșeni
Social luni, 22 iunie 2026, 17:46

Intervenții ale pompierilor mureșeni

Pompierii din cadrul Detașamentului Târgu Mureș au gestionat patru misiuni pentru înlăturarea efectelor fenomenelor meteorologice. Pentru...

Intervenții ale pompierilor mureșeni
Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 16:51

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată

Sindicaliştii din învăţământ acuză guvernanţii de blocarea platformei digitale utilizate pentru desfăşurarea Evaluării naţionale, ceea...

Platforma digitală pentru Evaluarea naţională – blocată
Social luni, 22 iunie 2026, 14:40

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie

Castelul Teleki din Gorneşti, monument baroc ridicat între 1772-1803, se redeschide publicului după o restaurare capitală care a durat aproape...

Castelul Teleki din Gorneşti revine pe harta turistică a României din data de 16 iulie
Social luni, 22 iunie 2026, 14:38

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe

Un exemplar de urs a fost extras în weekend din zona străzii Fermei din municipiul Sfântu Gheorghe, iar autorităţile menţin activă o capcană...

Un urs a fost extras, la Sfântu Gheorghe
Social luni, 22 iunie 2026, 14:37

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita

Autorităţile din Harghita îi îndeamnă pe turişti să descopere oferta turistică, culturală şi gastronomică a judeţului şi să îşi...

Harghita: Turiştii, îndemnaţi să îşi planifice vacanţa de vară în zonă cu ajutorul platformei Visit Harghita
Social luni, 22 iunie 2026, 12:00

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS

Asta după ce în spațiul public au apărut informații privind analizarea de către Curtea Constituțională a legalității acestei măsuri....

Zeci de pensionari mureșeni au depus cereri de recuperare a contribuțiilor CASS