FilmBox: Liv Ullmann a primit premiul Academiei Europene de Film pentru întreaga carieră
Publicat de Stan Lucian, 20 ianuarie 2026, 16:47
Actriţa şi regizoarea norvegiană nominalizată de două ori la Oscar este cunoscută pentru interpretările sale din filmele lui Ingmar Bergman: „Persona” (1966), „Shame” (1968), „Cries and Whispers” (1972), „Scenes From a Marriage” (1974), „Face to Face” (1976) sau „Autumn Sonata”
A fost nominalizată de două ori la Oscar – pentru rolurile din filmele „The Emigrants” (1971) al lui Jan Troell şi „Face to Face” al lui Bergman – şi a primit un Oscar onorific în 2022.
De-a lungul carierei sale de şase decenii, a câştigat aproape toate premiile importante din Europa, inclusiv Premiul European pentru realizări în cinematograia mondială.
Ca regizoare, Ullmann a debutat cu „Sofie” (1992), urmat de „Kristin Lavransdatter” (1995), „Private Confessions” (1996), „Faithless” (2000) şi „Miss Julie” (2014).
Pe lângă activitatea sa în cinema, Ullmann este ambasador de bunăvoinţă al UNICEF şi cofondator al ”Comisiei pentru Refugiaţii Femei”.
Autor: Diana Gherendi