Final de sezon de excepţie pentru popicarii mureşeni
Publicat de Stan Lucian, 23 iunie 2026, 15:32
Moderna arenă de popice din Cluj-Napoca a găzduit, zilele trecute, întrecerile Cupei României la seniori şi categoria Under 23, ultimele competiţii ale sezonului. Popicarele de la CS Electromureş Romgaz Târgu Mureş a avut o prestaţie excelentă, câştigând trofeul în concursurile pe echipe, atât la senioare, cât şi la junioare, plus alte 4 medalii, dintre care 2 de aur, una de argint şi alta de bronz, în competiţiile individuale.
Echipa de senioare le-a avut în componenţă pe Maria Ciobanu, Fekete Reka, Seres Bernadett (cu nou record personal-647 p.d.) Budoi Noemi, Szabo Julia Emese, Kadar Nora, Mihaly Stefania, Harcsas Olivia Henrietta şi Balogh Andrea. Pentru formaţia de junioare au evoluat Budoi Noemi, Szabo Julia Emese, Mihaly Stefania şi Balogh Andrea. Celelalte medalii au fost obţinute în probele individuale, rezervate categoriei Under 23.
Szabo Julia Emese a luat medalia de aur, iar Mihaly Stefania a obţinut argintul la individual, cu 620, respectiv 590 popice doborâte, iar Szabo Julia Emese, alături de Budoi Noemi şi Mihaly Stefania cu Balogh Andrea, au ocupat locurile I şi III în proba feminină la perechi. Sportivele de la CS Electromureş Romgaz sunt pregătite de antrenorii Orosz Istvan şi Seres Jozsef.
La competiţia de la Cluj au participat şi popicarii de la CSM Tg.Mureş, pregătiţi de Seres Joszef, aceştia cucerind două medalii de argint prin echipa masculină de juniori şi Kádár Nóra şi Harcsás Olívia Henrietta, în proba feminină de perechi.
Autor: Valeriu Voaideş