Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Fundația ADEPT Transilvania a câștigat o finanțare pentru conservarea biodiversității din Angofa

Fundația ADEPT Transilvania a câștigat o finanțare pentru conservarea biodiversității din Angofa
Foto: Fundația ADEPT Transilvania

Publicat de Rotar Mirela, 30 octombrie 2025, 12:22

Fundaţia OMV Petrom a anunțat câștigătorii fondului de finanțare „Azi. Împreună.”

Nouă organizații nonprofit vor implementa proiecte, în valoare totală de 1,5 milioane de lei, care promovează sănătatea timpurie, contribuie la reducerea ratei mortalității infantile, cresc gradul de participare la educație timpurie în mediile defavorizate și promovează conservarea biodiversității.

Fundația ADEPT Transilvania a câștigat o finanțare care îmbunătățește starea de conservare a văii Angofa, de lângă Sighișoara, și consolidează implicarea comunității locale.

Activitățile proiectului „Angofa, natură și comunitate” includ restaurarea a zece hectare de habitate umede și pajiști, condiții de habitat îmbunătățite pentru 3 specii emblematice, se va întocmi un plan local, validat de comunitate, și va crește sprijinului local pentru conservarea biodiversității, prin activități de conștientizare.

Reprezentantul Fundației, Laura Chirilă-Pașca:

,,Proiectul nostru presupune o colaborare strânsă cu specialiști în biodiversitate, care ne vor ajuta inițial să identificăm zonele unde natura are nevoie de puțin sprijin și alături de care vom stabili și ce anume trebuie să facem pentru a sprijini natura, iar la final vom măsura rezultatele intervențiilor noastre.”

Aproximativ 80 de elevi și 8 profesori din Apold și Sighișoara vor participa la activități de educație ecologică, tururi ghidate și ateliere în natură. A mai declarat pentru Radio Tg.Mureș Laura Chirilă-Pașca.

,,Cu profesorii și elevii din zonă vom face activități practice și educative, punând în practic știința cetățenească. Această știință cetățenească presupune să lucrăm alături de non-specialiști care ne vor ajuta să identificăm cât de bogată este biodiversitatea pe care noi vrem să o restaurăm.”

Zona Angofa cuprinde o comunitate mică de fermieri – aproximativ 15 persoane – care gestionează direct pășuni, fânețe și terenuri cu potențial ecologic ridicat.

Acești fermieri și familiile lor sunt principalii beneficiari direcți ai proiectului, iar la final terenurile lor vor avea condiții ecologice mai bune și un cadru durabil de utilizare.

Autor: Raluca Creț

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual