Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Fundația Regală Margareta a României ne invită să vindecăm singurătatea vârstnicilor

Fundația Regală Margareta a României ne invită să vindecăm singurătatea vârstnicilor

Publicat de Rotar Mirela, 5 decembrie 2025, 14:05

Campania „Singurătatea doare! Tu o poți vindeca!”, lansată de Fundația Regală Margareta a României, își propune să ofere sprijin imediat și soluții durabile pentru vârstnicii care se confruntă cu singurătatea, izolarea și lipsa resurselor.

Peste 6.000 de seniori vor beneficia de susținere emoțională, ajutor material și sprijin practic prin proiectele sociale dedicate.

Campania socială invită liderii de companii să direcționeze 20% din impozitul pe profitul anului 2025 prin contract de sponsorizare, iar persoanele fizice pot face o donație prin SMS cu textul SINGUR la 8844, pentru a contribui cu 2 Euro lunar în susținerea seniorilor vulnerabili.

Iuliana Rada, director de programe la Fundația Regală Margareta a României:

,,Acești 2 euro fac diferența în viața celor 6000 de seniori pe care Fundația Regală îi sprijină pe toată suprafața României, pentru că mergem la ei cu pachete, de exemplu, acum, în preajma sărbătorilor, vom duce pachete cu produse alimentare și produse de igienă către 570 de seniori din toată țara. Chiar în Mureș avem aceste livrări către trei organizații, comunități, în care nu suntem prezenți.”

Prin programul Telefonul Vârstnicului, vârstnici din toată țara sună gratuit și găsesc îndrumare și consiliere socială, mai spune Iuliana Rada:

,,Altă variantă la care pot apela cu toții este să-și încurajeze vârstnicii din apropierea lor să sune la Telefonul Vârstnicului, care este linia noastră telefonică pe care o operăm deja de 10 ani de zile, în mod gratuit și confidențial pentru seniorii din România, unde ei pot suna dacă se simt singuri, dacă au nevoie de informații concrete, dacă vor recomandări de ce pot face în orașul lor sau în localitatea în care trăiesc.”

Conform datelor Institutului Național de Statistică, la 1 ianuarie 2025, populația rezidentă a României număra peste 3,86 milioane de persoane cu vârsta peste 65 de ani.

1,35 milioane dintre vârstnici declarau că locuiesc singure. Un procent de 32,3% dintre persoanele în vârstă de peste 65 de ani se află în risc de sărăcie sau excluziune socială, conform raportului INS.

Autor: Raluca Creț

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Social duminică, 21 iunie 2026, 12:21

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Făgăraș intervin, în această dimineață, la un accident rutier produs pe DN 1, la ieșirea din...

Accident cu trei autovehicule implicate, la ieșirea din Făgăraș
Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Social sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:17

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România

Decizia a fost luată în contextul în care și în acest an este marcată Ziua podului. Astfel, autoturismele, inclusiv vehiculele rutiere cu cel...

Șoferii vor putea traversa gratuit azi Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse pe sensul de ieșire din România
Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Social vineri, 19 iunie 2026, 17:36

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi în comuna harghiteană Joseni, în cadrul celei de-a treia acţiuni de inelare a berzelor de mai...

Aproximativ 35 de pui de barză au fost inelaţi la Joseni
Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 16:00

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș

Membrii lotului de descarcerare din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Horea” al județului Mureș au obținut, de curând,...

Cea mai bună echipă tehnică de descarcerare din lume e cea de la ISU Mureș
Social vineri, 19 iunie 2026, 12:51

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului, a anunţat...

România nu va putea exporta ovine şi caprine către ţări terţe sau state-membre ale Uniunii Europene până la finalul anului
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:58

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii

Un al doilea urs în mai puţin de o lună a fost împuşcat, aseara, în cartierul Valea Cetăţii din municipiul Braşov. Este una dintre zonele...

Braşov: Al doilea urs împuşcat în mai puţin de o lună în cartierul Valea Cetăţii
Social vineri, 19 iunie 2026, 11:18

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie

Între orele 16:30 – 17:30 membrii organizației vor picheta sediul Autorității Vamale Române din București. Acțiunea se va desfășura...

Noi acțiuni de protest ale SindFISC au loc pe 23 iunie
Social joi, 18 iunie 2026, 19:14

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual

Numărul cetăţenilor proveniţi din state din afara Uniunii Europene care locuiesc şi muncesc în judeţul Harghita este în continuă creştere,...

În Harghita, numărul muncitorilor din afara UE a crescut cu 25% anual