George Simion anunţă că AUR nu votează Guvernul Veştea
Publicat de Stan Lucian, 22 iunie 2026, 15:05
Preşedintele AUR a declarat în urmă cu puțin timp că Guvernul Veştea nu va avea voturile partidului său la învestirea din plenul reunit.
‘„Dacă va exista un vot pentru această guvernare (…) nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR”, a spus Simion.
El spune că îl așteaptă pe Veștea până diseară la ora 20,00 la sediul AUR pentru discuții oficiale.
Simion a declarat că face apel la Adrian Veștea să predea mandatul, pentru că acest guvern nu va treace fără voturile AUR
‘„Nu o să-l alegem pe domnul Veștea din patriotism. Din patriotism vrem alegeri anticipate ” a mai declarat Simion.
Autor: Bianca Tomuț