Guvernul a adoptat o nouă strategie pentru promovarea produselor agroalimentare româneşti
Publicat de Stan Lucian, 27 noiembrie 2025, 17:16
O nouă strategie pentru promovarea produselor agroalimentare româneşti a fost adoptată în şedinţa de guvern, de astăzi. Aceasta include măsuri pentru impulsionarea producătorilor locali şi promovează alimentele româneşti în Europa şi în lume.
De asemenea, Executivul a mai aprobat cheltuielile pentru activităţile militare de Ziua Naţională a României.
Strategia de promovare a produselor agroalimentare se adresează operatorilor economici, dar și consumatorilor și urmărește creșterea competitivității sectorului agroalimentar, extinderea oportunităților economice și dezvoltarea piețelor, protejarea tradițiilor și a identității locale, stimularea investițiilor și crearea de noi locuri de muncă.
Un element important al strategiei îl constituie înființarea unui Registru de piață, care va cuprinde informații despre operatorii economici și produsele lor. Acesta va ajuta consumatorii să identifice și să aleagă produse alimentare românești.
Executivul a alocat suma de 32,7 milioane de lei din fondul de rezervă pentru refacerea infrastructurii orașului Broșteni, din județul Suceava, afectată de inundațiile din vara acestui an.
Au fost aprobate și cheltuielile pentru organizarea și desfășurarea activităților militare, dedicate evenimentelor prilejuite de Ziua Națională a României, 1 Decembrie. Este asigurată și participarea detașamentelor din statele membre NATO și partenere, alături de cele ale Armatei române.
Printr-o altă hotărâre, guvernul asigură în mod gratuit ținuta vestimentară a judecătorilor, magistraților asistenți și grefierilor de la Înalta Curte de Casasie și Justiție în ședințele de judecată. Ținuta este asigurată începând cu 1 ianuarie a anului viitor. Costul unei robe este estimat la 800 de lei.
Sursa: RRA