Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

În 2022, va crește competiția pentru talente, vor apărea noi beneficii extrasalariale, iar angajații își vor schimba jobul mai des

Radio România Mureș
Foto: Concepție grafică: Radio Tg. Mureș / Corina Muntean

Publicat de Corina Muntean, 17 ianuarie 2022, 11:19 / actualizat: 18 ianuarie 2022, 18:33

Aceste tendințe apar într-o analiză a principalelor schimbări de pe piața muncii din 2021, al doilea an sub semnul pandemiei de COVID-19.

O carieră într-un domeniu și pe o poziție cu perspective de viitor conferă angajaților siguranța locului de muncă, un climat lipsit de stres și un post bine remunerat. Tendința angajaților români de a căuta noi oportunități de joburi, digitalizarea și munca de la distanță/remote au dus la schimbări semnificative pe piața muncii în 2021, arată datele centralizate de pe platforma BestJobs.

Potrivit studiului, numărul de locuri de muncă active a crescut cu 25% față de anul anterior și mai mult de jumătate (56%) dintre ele s-au adresat specialiștilor cu muncă la birou (white-collar). Au fost creșteri ale ofertelor, față de 2020, în Resurse Umane (+69%), Transporturi/Distribuție (+24%), Inginerie (27%), (Vânzări (+20%), Financiar/Contabilitate (12%) și pentru Specialiști/Tehnicieni (10%).

Datele BestJobs arată că și salariile au crescut în toate domeniile de activitate. Plaja majorărilor se întinde la de 16% în IT / Telecom cu un salariu mediu net de 1.629 euro la 31% în Vânzări și tot atât în Marketing cu un salariu mediu net de aproximativ 1.200 euro pe lună. Și numărul de oportunități de joburi la distanță/remote a crescut, cu 40% față de 2020, la care au fost înregistrate 1,8 milioane de aplicări din partea candidaților. Raportul BestJobs arată că, în prezent, angajații români lucrează în porporție de 50% doar de la birou, 22% în regim hibrid și 28% – doar de acasă/remote.

Speciașiștii în resurse umane apreciază că piața muncii din 2022 va fi marcată de mobilitatea crescută a angajaților, provocările recrutorilor de a atrage candidații potriviți și lansarea de noi beneficii extrasalariale. Recrutarea va ridica provocări angajatorilor și în 2022, având în vedere deficitul forței de muncă de pe piața din România. În plus, 67% dintre angajații români plănuiesc să își schimbe jobul în 2022, după ce, în 2021, 62% dintre ei considerau că nivelul de stres a crescut, iar bunăstarea a devenit o prioritate în selecția locului de muncă.

Companiile se văd nevoite să facă eforturi suplimentare pentru a atrage, dar și pentru a păstra specialiștii potriviți, în contextul în care numărul de joburi crește și cererea de forță de muncă depășește oferta. Astfel, 45% dintre recrutori sunt de părere că le va fi mai greu să atragă candidați în 2022, comparativ cu ultimii doi ani, mai ales în condițiile lucrului la distanță. Pentru 2022, 52% dintre angajați se așteaptă la o creștere salarială, iar 35% dintre specialiștii în resurse umane estimează creșteri cuprinse între 10 și 15%.

Autor: Virgil Natea

Editor: Corina Muntean

Rubrica Buzunare pline este o rubrică de profil economic realizată de Virgil Natea. Ea poate fi ascultată la Radio Tg.Mureș, pe frecvențele de 102,9 FM, 98,9 FM și  94,9FM-Borsec, de luni până vineri, în emisiunea Pulsul Zilei, la ora 11,40 și, în reluare, în emisiunea Sens unic la ora 16,45.

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro