Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Industria mobilei în pericol după triplarea prețului cherestelei

Radio România Mureș

Publicat de APETRI MARGARETA, 7 iunie 2021, 12:33 / actualizat: 7 iunie 2021, 20:22

Criza a plecat din Statele Unite și este cauzată pe de o parte de cererea foarte mare, iar pe de altă parte este un efect al pandemiei, după ce o parte a industriei a falimentat.

Situația globală afectează inclusiv România, iar în luna mai au fost făcute licitații la prețuri de trei ori mai mari decât prețurile obișnuite la cheresteaua de rășinoase. La celelalte esențe, prețurile sunt cel puțin duble, spun specialiștii din domeniu.

Afectată de această situație este mai ales industria mobilei, în condițiile în care județul Mureș este unul dintre cei mai mari producători din țară, precizează președintele Asociației Producătorilor de Mobilă, Aurica Sereny:

Cererea în America a crescut foarte mult și America trebuie să importe foarte mult lemn. Asta face ca prețul lemnului pe piața internațională să crească. În China, pe de altă parte, mare consumator, industria duduie în ultima perioada și acolo cererea este foarte mare. Ei importau, bineînțeles și din România. Din județul Mureș sunt foarte multe societăți afectate, mai ales cele care produc din lemn de rășinoase. Acolo, cererile sunt mult mai mari.

Pentru a putea depăși momentul dificil, Asociația cere ajutor din partea statului. Revine Aurica Sereny:

Am cerut ajutorul Guvernului pentru că este o situație excepțională și Guvernul ar trebui să ia măsuri așa cum iau alte țări. La mobilă nu poți să crești prețurile de la o zi la alta că nu ți-o mai cumpără nimeni. Este un produs care se adresează consumatorului final. Ce să facă acum producătorii de mobilă? Dacă iau lemnul la prețul care li se oferă, înseamnă că intră în faliment că nu se încadrează în costuri. Dacă nu livrează la partenerii externi, sunt penalizați de aceștia și dați în judecată pentru că nu-și respectă contractele, adică e o situație foarte grea, și atunci statul ar trebui să intervină.

În lipsa intervenției statului, efectele acestei crize se vor vedea în multe sectoare, mai ales în construcții dar și în domeniile care lucrează pentru fabricarea mobilei.

Dacă în industria mobilei lucrează 55.000 de români, în toate sectoarele adiacente sunt circa 150.000 de angajați, precizează președintele Asociației Producătorilor de Mobilă, Aurica Sereny:

Efectele (crizei) ar fi creșteri de prețuri foarte mari în construcții, la cele care folosesc lemn. Apoi, dacă în America se poate exporta cheresteaua de rășinoase cu 800 de euro pe mp, gândiți-vă că cheresteaua aceea ar trebui să fie maxim 200 de euro/mp, în mod normal. Asta face ca interesul celor care exploatează sau care cumpără lemnul la licitație, să-l dea la export.

Industria mobilei asigură la bugetul de stat un venit de 1,5 miliarde de euro anual, are cea mai mare valoare adăugată după industria IT și ocupă totodată locul 5 la export în Uniunea Europeană.

Până în anul 2019, România exporta mobilă și instrumente muzicale în valoare de peste 2,5 miliarde de euro pe an, iar alte două miliarde de euro au reprezentat exporturi de bușteni, cherestea și alte prefabricate din lemn.

Cristina Bulbescu

Sprijin pentru producătorii de miere
Economic luni, 22 iunie 2026, 16:00

Sprijin pentru producătorii de miere

Apicultorii pot depune până la 31 iulie 2026 cererile de plată pentru intervenţiile finanţate prin Planul Strategic 2023 – 2027, la o...

Sprijin pentru producătorii de miere
Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Economic duminică, 21 iunie 2026, 11:25

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS

Producţia de gaze naturale a României a scăzut uşor în primele patru luni ale anului, cu 1% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, ajungând la...

Producția autohtonă de gaze naturale a scăzut ușor în primele patru luni ale anului, potrivit datelor INS
Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
Economic joi, 18 iunie 2026, 08:11

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii

Potrivit cursului anunţat de BNR, moneda europeană valorează 5 lei şi 23 de bani, sub recordul istoric din 6 mai, atunci când euro a atins...

Leul a scăzut, ieri, atât în raport cu euro, cât şi cu dolarul american, după aprecierea uşoară de la începutul săptămânii
ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic luni, 15 iunie 2026, 13:36

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală anunţă că, în perioada iulie 2025-mai 2026 a controlat peste o 1.100 de persoane fizice care nu au...

ANAF: peste 1.100 de persoane fizice care nu au putut justifica provenienţa unor venituri sau fonduri utilizate în ultimul an
Economic vineri, 12 iunie 2026, 18:26

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută

Mai precis, inflaţia a ajuns în luna mai la 10,85 la sută, după ce în aprilie sărise la 10,7 procente, arată datele Institutului Naţional de...

Rata anuală a inflaţiei a continuat să urce luna trecută, dar a rămas sub pragul de 11 la sută
Economic luni, 8 iunie 2026, 08:25

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record

Consiliul Concurenţei a sancţionat zece bănci din România cu amenzi record, în valoare totală de aproape 4 miliarde de lei Băncile au fost...

Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci din România cu amenzi record
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 11:54

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noi legi a salarizării, contestat de...

La Ministerul Muncii continuă seria consultărilor cu sindicatele pe proiectul noii legi a salarizării
Economic sâmbătă, 30 mai 2026, 09:31

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş. Contractul, în valoare de 69 de milioane de euro, a fost semnat ieri, a anunţat premierul interimar...

RomGaz a preluat oficial platforma Azomureş printr-un contract de 69 milioane euro