Investiție europeană pentru diagnosticul cancerului la Spitalul Clinic Județean Mureș
Publicat de Stan Lucian, 23 iunie 2026, 16:00
Spitalul Clinic Județean Mureș a finalizat proiectul de dotare a Serviciului de Anatomie Patologică, investiție menită să îmbunătățească diagnosticul cancerului și să permită aplicarea unor tratamente personalizate în funcție de profilul tumoral al pacienților.
Proiectul a fost implementat în perioada 28 noiembrie 2024 – 27 iunie 2026, prin Programul Operațional Sănătate.
Scopul investiției a fost creșterea accesului populației la servicii medicale de calitate și modernizarea activității Serviciului de Anatomie Patologică din cadrul Policlinicii II a spitalului.
În cadrul proiectului au fost introduse tehnici moderne de diagnosticare a cancerului, iar activitățile compartimentelor de histopatologie și citologie au fost automatizate.
Laboratorul de anatomie patologică al Spitalului Clinic Județean Mureș a fost dotat cu echipamente necesare pentru diagnosticarea cancerului și stabilirea tratamentului personalizat.
Managerul Spitalului Clinic Județean Mureș, dr. Ovidiu Gîrbovan, a subliniat că echipamentele de ultimă generație permit efectuarea unor investigații la standarde medicale europene și sporesc capacitatea de diagnostic a spitalului.
„Prin intermediul echipamentelor achiziționate, spitalul poate oferi servicii medicale de calitate superioară unui număr mult mai mare de pacienți din județ și din regiune, contribuind la depistarea precoce a cancerului și la creșterea șanselor de vindecare. Dotarea serviciului de anatomie patologică cu echipamente de ultimă generație ne permite să oferim pacienților noștri un diagnostic rapid, precis și conform celor mai înalte standarde medicale europene.”
Laboratorul este dotat cu un sistem complet de patologie digitală și telepatologie, care permite scanarea lamelor histologice, transmiterea imaginilor și obținerea unei a doua opinii la distanță.
Aceasta permite un diagnostic mai rapid, mai precis și mai aproape de pacient, explică șeful Serviciului Clinic de Anatomie Patologică, Prof. univ. dr. Ovidiu Cotoi:
„Noi ne ocupăm de oncodiagnostic, iar dacă acest diagnostic al acestei maladii se întâmplă precoce, rapid și mai ales corect, de fapt, oferă șanse la viață unui om. Din păcate, dacă apare o astfel de maladie din stadii avansate, puțini pacienți își mai pot face planuri de pensie sau planuri de a-și vedea nepoții mari. Aici intervenim noi, asta facem noi, asta este partea umană a anatomiei patologice. Practic, noi oferim șansă la viață.”
Consiliul Județean Mureș a cofinanțat acest proiect, care completează lista investițiilor în sănătate.
Pentru anul 2026, aleșii județeni au alocat 30 de milioane de lei pentru cele două spitale din subordine, fondurile fiind completate de venituri proprii și finanțări europene.
Președintele CJ Mureș, Peter Ferenc:
„În ultimii ani am finalizat spitalul de oncologie și extinderea sa. În proces similar, momentan se află în Clinica de pneumologie, unde sunt în curs lucrările de reabilitare. Totodată a fost renovat dispensarul TBC, am finalizat și proiectul cu lichide meciale, suntem cu proiectul de reducere a infecțiilor nosocomiale care se apropie de sfârșit. Proiectul pentru modernizarea ambalatorului de specialitate la fel, se apropie de final.”
Valoarea totală a acestui proiect se ridică la 10,8 milioane de lei, din care peste 8,4 milioane de lei reprezintă finanțare nerambursabilă din Fondul European de Dezvoltare Regională, iar aproximativ 1,1 milioane de lei reprezintă contribuția Consiliului Județean Mureș.
Autor: Raluca Creț