Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Licitaţia publică pentru atelierul liceului „Electromureş” va avea loc pe 30 octombrie.

Publicat de radiomures, 27 octombrie 2011, 00:00

Primăria Tîrgu-Mureş vrea să vândă atelierul, după ce o societate farmaceutică şi-a manifestat interesul de a achiziţiona clădirea pentru a-şi extinde activitatea.

Licitaţia a fost stabilită iniţial pentru data de 21 octombrie, dar, din cauză că s-a prezentat un singur ofertant, procedura se va repeta duminică.

Liberalul Sebastian Pui a solicitat Consiliului Local să nu pună în vânzare atelierul în care au făcut practică elevii de la „Electromureş”, mai ales că acolo s-a ţinut, acum 3 ani, şi faza naţională a Olimpiadei Interdisciplinare Tehnice.

Consilierii locali au respins proiectul încă din comisii, motivând că iniţiativa este tardivă, licitaţia fiind demarată.

Pe de altă parte, primăria este interesată să se construiască acel laborator farmaceutic, a declarat consilierul local UDMR Kolosvari Zoltan, preşedintele şedinţei de astăzi.

Kolosvari a subliniat că, luna trecută, Ministerul Educaţiei şi-a dat acordul pentru schimbarea destinaţiei acestor laboratoare, aşa că licitaţia este perfect legală.

Preţul de pornire al licitaţiei este de circa 630.000 de euro.

Adela Moldovan  

 

 

Primăria Întorsura Buzăului a recepţionat toate proiectele din PNRR
Administraţie vineri, 28 august 2026, 16:50

Primăria Întorsura Buzăului a recepţionat toate proiectele din PNRR

Primăria Întorsura Buzăului a recepţionat toate proiectele finanţate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă , în valoare totală...

Primăria Întorsura Buzăului a recepţionat toate proiectele din PNRR
Peste 2.000 de copii din Covasna vor primi gratuit ghiozdane și rechizite la începutul anului școlar
Administraţie vineri, 28 august 2026, 16:00

Peste 2.000 de copii din Covasna vor primi gratuit ghiozdane și rechizite la începutul anului școlar

Peste 2.000 de copii care vor începe clasa pregătitoare în județul Covasna vor primi, și în acest an, ghiozdane echipate cu rechizite, prin...

Peste 2.000 de copii din Covasna vor primi gratuit ghiozdane și rechizite la începutul anului școlar
Consiliul Local Braşov a aprobat concesionarea parcului central unui privat pentru construirea unei parcări subterane
Administraţie vineri, 28 august 2026, 13:18

Consiliul Local Braşov a aprobat concesionarea parcului central unui privat pentru construirea unei parcări subterane

În şedinţa de azi a fost aprobat modelul de Caiet de sarcini şi de Contract de concesiune de lucrări pentru proiectare, execuţie, administrare...

Consiliul Local Braşov a aprobat concesionarea parcului central unui privat pentru construirea unei parcări subterane
Bugetul general al judeţului Mureș pentru anul 2026 a fost rectificat
Administraţie joi, 27 august 2026, 20:12

Bugetul general al judeţului Mureș pentru anul 2026 a fost rectificat

Consiliul Judeţean Mureş a aprobat, azi, modificarea Hotărârii privind bugetul general al judeţului pentru anul în curs, noile prevederi...

Bugetul general al judeţului Mureș pentru anul 2026 a fost rectificat
Administraţie joi, 27 august 2026, 19:16

Serviciile sociale din Târgu Mureș primesc sprijin și în 2027

Consiliul Local a aprobat azi continuarea, în anul 2027, a programului de subvenționare a asociațiilor și fundațiilor care înființează și...

Serviciile sociale din Târgu Mureș primesc sprijin și în 2027
Administraţie joi, 27 august 2026, 19:15

Finanțări pentru proiectele culturale ale comunității târgumureșene

Consiliul Local Tg. Mureș a aprobat azi sumele acordate din bugetul local pentru proiectele culturale depuse în luna august, în cadrul sesiunii...

Finanțări pentru proiectele culturale ale comunității târgumureșene
Administraţie marți, 25 august 2026, 19:09

Locuitorii din Întorsura Buzăului au, din nou, acces la transport public, după 35 de ani în care acest serviciu a fost suspendat

Transportul de călători a fost reluat cu ajutorul fondurilor europene şi modernizat printr-o investiţie de 370 de mii de euro. Aproape 2 milioane...

Locuitorii din Întorsura Buzăului au, din nou, acces la transport public, după 35 de ani în care acest serviciu a fost suspendat
Administraţie marți, 25 august 2026, 13:10

Încep lucrările de reabilitare la Centrul de Recuperare și Dezvoltare Timpurie din Sânmartin

Investiția face parte din proiectul „Dezvoltarea Spitalului Județean de Urgență Miercurea Ciuc prin realizarea de investiții pentru...

Încep lucrările de reabilitare la Centrul de Recuperare și Dezvoltare Timpurie din Sânmartin