Ascultă Radio România Târgu Mureș Live

Medicii de gardă au făcut primii pași pentru plata gărzilor suplimentare

Publicat de radiomures, 29 iulie 2016, 14:30

La sfârşitul săptămânii viitoare va fi pus în dezbatere publică un ordin de ministru care va reglementa gărzile efectuate de medici în spitale.
Proiectul prevede sporul pentru gărzi, care este reglementat la 25 – 75% pentru gărzile din timpul săptămânii, respectiv de 50-100% pentru weekend.
Totodată, pe viitor, timpul petrecut de medici în gardă va conta la vechime.
Sindicaliștii nu sunt pe deplin mulțumiți și spun că vor urma noi runde de negocieri.
Președintele Sindicatului ”Solidaritatea Sanitară” Covasna, Sorin Văcăruș:

S-a convenit ca orele de gardă efectuate în baza contractelor suplimentare de muncă să fie considerate vechime în muncă și în specialitate. Celelalte probleme, a rămas că până luni Ministerul va veni cu niște propuneri de rezolvare a lor, sunt că nu vrea să plătească sporurile pentru orele de gardă, și altele.”

Specialiștii susțin că ar trebui făcută o diferențiere și între tipurile de gărzi și spitale.
Rectorul UMF Tîrgu-Mureș, Leonard Azamfirei:

Și aceste gărzi sunt destul de diferențiate în evaluarea lor, pentru că, într-un fel faci de gardă într-un spital cu boli cronice sau cu puține probleme, în care garda are o încărcătură emoțională și fizică mai redusă, și alta e să faci de gardă în Spitalul Clinic Județean de Urgență Tîrgu-Mureș, unde tot timpul ești în priză și nu ai timp nici să bei o cafea. Din păcate, salarizarea pentru cele două tipuri de gărzi este aproape asemănătoare, așa că ar trebui o nuanțare mai evidentă între tipurile de spitale.”

Discuțiile vor fi reluate săptămâna viitoare.

Raluca Creţ

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge
Sănătate duminică, 14 iunie 2026, 11:39

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge este marcată astăzi iar datele oficiale arată că numărul celor care aleg să facă acest gest este în...

Ziua Mondială a Donatorului de Sânge
Deficitul de medici de familie se menține în Mureș
Sănătate vineri, 12 iunie 2026, 12:43

Deficitul de medici de familie se menține în Mureș

Situația este generală la nivel național, iar după încheierea contractărilor din luna mai nu s-au înregistrat îmbunătățiri substanțiale....

Deficitul de medici de familie se menține în Mureș
Laboratorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc s-a mutat într-o locaţie nouă
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 18:41

Laboratorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc s-a mutat într-o locaţie nouă

Acesta va funcționa în cadrul Policlinicii, împreună cu laboratorul de microbiologie dezvoltat, a cărui dotare a fost realizată printr-un...

Laboratorul medical al Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea Ciuc s-a mutat într-o locaţie nouă
Zilele Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc, la ediţia a X-a
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 14:03

Zilele Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc, la ediţia a X-a

Spitalul Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc organizează, în perioada 2-5 iulie, cea de a zecea ediţie a ‘Zilelor Spitalului’, un...

Zilele Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc, la ediţia a X-a
Sănătate joi, 11 iunie 2026, 13:04

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor

Medicii legiști și personalul din institutele și serviciile de medicină legală din întreaga țară au suspendat astăzi pentru două ore...

Activitatea de Medicina Legală, suspendată din cauza protestelor
Sănătate miercuri, 10 iunie 2026, 11:36

Greva Sanitas continuă și azi

Federația Sanitas a declanșat, marți, greva japoneză în toate unitățile sanitare și de asistență socială din țară, inclusiv din Mureș,...

Greva Sanitas continuă și azi
Sănătate marți, 9 iunie 2026, 12:07

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita

Două episoade de toxiinfecții alimentare cu pacienți multipli au avut loc în mai puțin de o săptămână în județul Harghita. Primul caz s-a...

Val de toxiinfecții alimentare în Harghita
Sănătate luni, 8 iunie 2026, 13:29

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc

Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc a introdus, în premieră, un program de voluntariat destinat sprijinirii pacienților internați....

Program de voluntariat, în premieră, la Spitalul Județean de Urgență din Miercurea-Ciuc