Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, se aşteaptă ca investiţiile programate în 2026 să reducă semnificativ necesarul de energie din import
Publicat de Stan Lucian, 26 decembrie 2025, 10:41
Eliminarea plafonării preţului la gazele naturale după sfârşitul lunii martie a anului viitor nu va avea un impact la fel de puternic precum cel al eliminării compensaţiilor la energia electrică, a estimat ministrul Energiei, Bogdan Ivan.
Într-o declaraţie la Radio România Actualităţi, el a precizat că autorităţile lucrează încă din toamnă împreună cu operatorii privaţi la un mecanism care să elimine riscurile unor scumpiri semnificative.
În plus, Bogdan Ivan se aşteaptă ca investiţiile programate în 2026 pentru creşterea capacităţilor de stocare şi de producţie să reducă semnificativ necesarul de energie din import.
Sursa: RADOR