Ministrul finanțelor propune introducerea unei taxe pentru fiecare colet de 150 de euro provenit din zone extracomunitare

Publicat de Stan Lucian, 13 august 2025, 16:31
Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, propune introducerea unei taxe de 25 de lei pentru fiecare colet de 150 de euro provenit din zone extracomunitare.
Este una dintre măsurile luate în calcul pentru reducerea deficitului bugetar, din care statul ar putea încasa 1,3 miliarde lei, potrivit estimărilor.
Alexandru Nazare a explicat că, în ultimii ani, numărul acestor colete a crescut foarte mult, afectând comerţul online din România:
„Vorbim de aproape 40.000 antreprenori români care vând în online și care au fost profund afectați de această creștere a coletelor din zonE extracomunitare. Sunt multiple efecte negative ale acestei invazii de produse din zona extracomunitare. Ca atare, propunem o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet de 150 de euro, iar această taxă va fi instituită printr-o conlucrare cu toate companiile de curierat care preiau aceste colete, astfel încât să prindem acolo și coletele care vin direct din zone extracomunitare în România și cele care vin prin alte hub-uri în România.”
Tot astăzi, el a anunţat şi un nou sistem de taxare a profitului exportat de companiile multinaţionale.
Sursa: RRA